Zavřít reklamu

Pokud jste na vlastní kůži zažli devadesátá léta – případně začátek milénia – a zároveň jste vlastnili počítač, s velkou pravděpodobností pamatujete také software s názvem Winamp. Jednalo se o populární program, určený pro přehrávání hudby na počítači, mezi jehož velká lákadla patřily například vizualizace a možnost změny vzhledů díky takzvaným skinům. Kde se vlastně Winamp vzal a kde je mu konec?

Historicky první verze Winampu spatřila světlo světa v roce 1997 pod křídly společnosti Nullsoft. Tvůrci tohoto bezplatného softwaru byli Justin Frankel a Dmitry Boldyrev, bývalí studenti univerzity v Utahu. Vzhled Winampu byl v jeho prvopočátcích opravdu velmi minimalistický, a bylo možné jej spustit z nástrojové lišty. Stejně tak byly zpočátku poměrně omezené i jeho ovládací prvky. V květnu roku 1997 byl vydán Winamp 0.92, který se již vyznačoval charakteristickým uživatelským rozhraním s jasně zeleným písmem na temném podkladu, a stříbrnými tlačítky s 3D vzhledem. Další verze WInampu byla již vybavena také virtuálním displejem se zobrazením času a ekvalizéru. Postupem času se objevily také alternativní verze Winampu pro jiné platformy. V roce 1997 společnost Nullsoft například vydala MacAmp pro Macintoshe, objevily se také pokusy o vývoj Winampu pro Linux, nicméně uživatelé linuxových distribucí mohli ve většině případů rozběhnout „windowsovskou“ verzi Winampu přes Wine. S příchodem prvních smartphonů se objevila dokonce také verze Winampu pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Uživatelé, kteří si chtěli pohrát se vzhledem a funkcemi svého přehrávače, si mohli nainstalovat skiny a pluginy. V roce 2000 bylo podle dostupných údajů k dispozici zhruba 3000 skinů, lidé si je stahovali z nejrůznějších webových stránek. Poslední verzí Winampu, která byla vydána před jeho akvizicí, byl Winamp 5.7. Jednalo se o betaverzi, která mimo jiné podporovala také přehrávání z cloudu. Plné verze se již toto zpracování nedočkalo, protože v listopadu roku 2013 společnost AOL oznámila, že Winamp nadobro končí. Příslušná webová stránka byla nicméně i nadále v provozu, a v roce 2014 odkoupila značku Nullsoft belgická platforma Radionomy. Ta oznámila, že plánuje návrat Winampu, v době psaní tohoto článku se nicméně na webu winamp.com stále ještě nacházelo akorát oznámení o tom, že se „chystá něco velkého“. Na témže webu je nicméně ke stažení také Winamp 5.8 ve verzi pro Windows.

Dnes nejčtenější

.