Zavřít reklamu

Ruský rubl zažívá od rána kvůli sankcím uvaleným na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu volný pád a s ním i celá ruská ekonomika. Ne všechny firmy však v zemi již zatáhly za záchranou brzdu například ve formě přecenění svých produktů či stopky jejich prodejů, kvůli čemuž tak přichází o nemalé peníze. Jednou z těchto společností je i Apple, který i přesto, že se v minulosti při propadech hodnoty některých měn ve světě nezdráhal své produkty bleskově přecenit zatím na situaci v Rusku nereaguje a nám se tak naskýtá velmi zajímavý pohled. 

Pokud by se vám nyní podařilo do Ruska dostat a to s rubly vyměněnými v průběhu dneška za české koruny, iPhone 13 Pro v základní 128GB vairantě byste tam byli schopni zakoupit za v přepočtu při kurzu 1 rubl – 0,23 Kč za krásných 22 997 Kč, což je téměř o 6 tisíc korun méně než za kolik prodává Apple své iPhony v Česku. Zde totiž vychází základní 13 Pro za 28 990 Kč. Co se pak týče modelu 13 Pro Max, ten v Rusku vychází na 109 990 rublů, což je při nynějším kurzu 25 297 Kč. V Česku přitom vychází iPhone 13 Pro Max “v základu” na 31 990 Kč, takže se bavíme o rozdílu téměř 7000 Kč. 

iPhone v Rusku

Celá situace s provozem ruského Apple Online Storu je o to zajímavější při uvědomění si, že iPhony 13 Pro a 13 Pro Max byly v Česku při startu prodejů jedny z nejlevnějších ze všech států – tedy samozřejmě při zohlednění kurzu koruny vůči ostatním měnám. Pokud tedy Apple na našem trhu prodejně mírně prodělával (respektive nevydělával tolik, kolik jinde), pak by měl nyní v Rusku zažívat doslova galeje. Podmiňovací způsob v předešlé větě je však více než na místě – při současném pádu rublu si totiž v Rusku nový iPhone zřejmě moc lidí kupovat nebude. I přesto ale bude velmi zajímavé sledovat, jak se Apple k celé situaci nakonec postaví.

Nový iPhone můžete zakoupit například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.