Zavřít reklamu

Přestože si valná většina uživatelů kupuje Macy i kvůli jejich operačnímu systému macOS, čas od času někteří přeci jen Windows potřebují. Všechny aplikace totiž pro macOS k dispozici nejsou, takže jiné řešení, než pendlovat mezi ním a Windows zkrátka neexistuje. Microsoft s tím v minulosti neměl sebemenší problém a verze svého OS pro Macy pravidelně uvolňoval a umožňoval jejich spouštění přes Bootcamp, to se ale nyní v případě strojů s čipy M1, M1 Pro a M1 Max změnilo. A nyní již víme, proč. 

Podle zdrojů portulu XDA-Developers je důvod, proč nelze přes Bootcamp nainstalovat Windows 10 a 11 na ARMové Macy naprosto jednoduchý. Microsoft měl totiž uzavřít tajnou dohodu s Qualcommem na exkluzivitu pro jeho ARMová řešení, což možnost dodání Windows na Macy vyšachovalo. Dohoda má podle XDA-Develpoers sice již relativně brzy skončit, nicméně ze strany Microsoftu se zatím nezdá, že by o uvolnění verze Windows pro Macy jakkoliv přemýšlel. Je proto možné, že k ní vůbec nedojde – ať už kvůli snaze udržet Apple v rámci konkurenčního boje “v šachu”, nebo například kvůli prodloužení exkluzivity ze strany Qualcommu. 

Jablíčkáři, kteří si tak budou chtít Windows na Macích vychutnat, se tak budou muset i nadále spolehnout na Palallels, které je však pouhopouhou virtualizací a nikoliv tedy plnohodnotnou alternativou operačního systému. Na ARMových Macích navíc jak Windows 10, tak i 11 v Parallels trpí podle dostupných informací mnoha chybami, což jejich využívání značně znepříjemňuje. Pokud se však Microsoft nerozhodne uvolnit ARM verze Windows pro M1 Macy, zřejmě nezbude nic jiného než si s tímto řešením vystačit. 

Dnes nejčtenější

.