Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na domácí kino od populárního výrobce TCL. Konkrétně jde o model TS8132 (můžete se setkat i s označením Alto 8i), který se může pochlubit například certifikací Dolby Atmos, podporou pro AirPlay či solidní konektivitou. Pojďme se podívat, jak si tato sestava, jež se prodává za zhruba 8 a půl tisíce korun, vede.

Specifikace

Celý systém se skládá ze soundbaru, který je doplněn bezdrátovým subwooferem. Dle výrobce jde o systém 3.1.2. s celkovým výkonem 350 W, podporou Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus a Dolby Atmos. Soundbar obsahuje hned pětici měničů, přičemž trojice z nich je namířena přímo naproti posluchači, další dva směřují vzhůru a starají se o prostorovost zvuku. O basové frekvence se stará dedikovaný subwoofer s 5,25″ měničem, který se k soundbaru připojuje bezdrátově, přes Bluetooth.

Co se týče konektivity, TCL nabízí širokou paletu možností, mezi které se řadí Bluetooth 4.2, WiFi a z hlediska fyzických portů pak HDMI 2.1 (eARC), HDMI 2.0, optický vstup a USB-A 2.0. S bezdrátovou konektivitou se pojí i podpora pro AirPlay, a to prostřednictvím nastavení skrze aplikaci TLC Home, která umožňuje vzdálenou správu zařízení. Kromě AirPlay sestava podporuje také Spotify Connect, Chromecast, Tidal (v HiFi režimu, 48 kHz/16bit) a dokáže spolupracovat s inteligentními hlasovými asistentkami. Z hlediska zvukových kodeků podporuje AAC, MP3, WAV, FLAC a ALAC.

Provedení a ovládání

Soundbar jako takový je přesně metr dlouhý, přičemž většina jeho povrchu je potažena černou textílií. Na čelní straně se nachází displej, který zobrazuje podstatné informace o stavu systému (hlasitost, způsob připojení, nastavení zvuku apod.), na horní straně se pak nachází několik fyzických tlačítek pro základní ovládání systému. Na zadní straně soundbaru najdeme panel s jednotlivými porty. Na rozdíl od soundbaru je pak subwoofer pouze z plastu. Neplastové jsou čtyři gumové nohy, které subwooferu dodávají stabilitu.

V balení se nachází díly potřebné pro uchycení soundbaru na stěnu, a to jak kovové patky, tak šrouby s hmoždinkami, a dokonce i papírový model pro správné naměření vrtacích otvorů pro úchyty.

Kromě výše uvedeného v balení najdeme i dálkový ovladač, který nabízí překvapivě mnoho funkcí, od ovládání konektivity, zdroje zvuku, poslechových režimů a drobných zvukových korekcí.

Jak již padlo výše, k plnohodnotnému fungování je třeba mít nainstalovanou i aplikaci TCL Home, jejíž prostřednictvím je možné zvukový systém napojit na domácí WiFi síť a zpřístupnit tak (například) funkcionalitu AirPlay. Prostřednictvím aplikace se sestava také ovládá, či se skrze ni dá aktualizovat její firmware.

Zvuk

Jak již bylo zmíněno, zvukový projev sestavy se dá výrazně upravovat prostřednictvím hned několika voleb. V první řadě jde o tři poslechové režimy, které by měly zvukový profil přizpůsobovat aktuálním podmínkám. Mezi tyto režimy patří Hudba, Film a TV, přičemž každý z režimů disponuje mírně upraveným ekvalizérem. Nad rámec toho je možné na desetistupňové škále (od -5 do 5) upravovat hodnoty basů a výšek. Zvukový profil si tak každý může upravit dle svého.

A to je velmi dobře, jelikož si dovedu představit, že defaultní zvukový projev rozhodně nemusí sednout každému. Na rozdíl od většiny reproduktorů či ostatních soundbarů, zvukový projev TCL TS8132 je velmi výrazně středový, to se dá částečně upravit již zmiňovanými poslechovými režimy a mírným vybuzením výšek, které zvukový projev trochu oživí. Pro sledování filmů je toto nastavení dobré, neboť dobře zvládá zvukové stopy. Basová složka zvuku je cítit, vzhledem k relativně kompaktním rozměrům subwooferu jde však spíše o decentní podkres, jehož možné vybuzení se na výsledném zvuku projeví spíše negativně.

Co se týče prostorovosti zvuku, v tomto ohledu velmi záleží na zdrojovém materiálu. Některé filmy si s prostorovou reprodukcí (která je navíc na dálkovém ovladači vypínatelná) dokázaly poradit lépe, jiné o něco hůře (některé pak prakticky vůbec). Pokud si v televizi pustíte nějaký film s podporou Dolby Atmos, známky prostorovosti ve zvukovém projevu určitě rozpoznáte. S domácími kiny s dedikovanými prostorovými satelity se však toto řešení stále ještě srovnávat nedá. Ideální pozice pro poslech je přímo proti soundbaru, vychýlení posluchače z této ideální pozice se na kvalitě a zážitku ze zvukového projevu odráží poměrně citelně.

Závěr

Soundbar TCL TS8132 by mohl zaujmout všechny, kterým už zvukový projev jejich vlastní televize nestačí, chtějí svůj zvukový doprovod při sledování filmů vylepšit, ale zároveň hledají relativně dostupné a prostorově kompaktní řešení. Ne každý disponuje prostorem pro plnohodnotné domácí kino s dedikovanými satelity a kombinovaný soundbar se subwooferem dokážou alespoň částečně větší systémy nahradit. Dalším pozitivem je rozhodně kompatibilita s protokolem AirPlay a obecně solidní konektivita, a to jak ta hardwarová, tak ta softwarová. Ve výsledku se tedy jedná o skutečně povedený kousek, který můžeme rozhodně doporučit.

Soundbar TCL TS8132 si můžete za 8 490,- Kč zakoupit zde

LSA_doporucujeme_v1

Dnes nejčtenější

.