Zavřít reklamu

Návrat člověka na Měsíc nabere další zpoždění. Dlouho se tvrdilo, že mise Artemis přivede člověka zpět na naší přirozenou družici v roce 2024. Experti ale už před mnoha Měsíci tvrdili, že start je v tomto roce velmi nepravděpodobný, byť NASA na roku 2024 trvala. Už v minulém týdnu jsme se dozvěděli, že rok 2024 neplatí, a s letem na Měsíc se počítá až o rok později. Ani tento termín ale neplatí. Z vládního auditu totiž plyne, že na Měsíc s lidskou posádkou se poletí nejdříve v roce 2026.

Ve zprávě konkrétně stojí, že cíl NASA, kterým je přistání na jižním pólu Měsíce koncem roku 2024, čelí mnoha výzvám v podobě velkých technických rizik, nerealistického vývojového harmonogramu a nižší úrovní financování. Úřad generálního inspektorátu (OIG) ale pouze nekritizoval. Na povrch Měsíce má z jeho oběžné dráhy astronauty dopravit přistávací modul Starship, u nějž prý přípravy plynou rychlým tempem. OIG svou zprávu uzavřel tvrzením, že na základě potřebných testů týkajících se všemožných zařízení i skafandrů, se dá předpokládat, že NASA svůj záměr dostat člověka v roce 2024 na Měsíc překročí o několik let.

NASA měla původně plán, že v únoru příštího roku započne mise Artemis 1, která má být bez posádky, a jejím cílem je otestovat raketu SLS před misemi s posádkou. Podle OIG i tato mise ale začne nejdříve až v létě 2022. Následně se počítá s Artemis 2, jejímž cílem bude s posádkou Měsíc obletět. K onu přistání na Měsíci má dojít až s misí Artemis 3. Nyní ale těžko odhadovat, kdy ke všem třem misím skutečně dojde.

Témata: , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.