Zavřít reklamu

V posledních dnech se na našem magazínu věnujeme především aktuálně nejnovějšímu operačnímu systému v podobě macOS Monterey. Tento operační systém přichází s nespočtem nových funkcí a s dalšími „lákadly“, které by vás měly donutit na něj aktualizovat. I přesto ale existují jedinci, kteří z (ne)určitých na macOS Monterey aktualizovat nechtějí. Pokud mezi takové uživatele patříte i vy, tak se v tomto článku podíváme na celkově 10 věcí, které by vás měly donutit na tento systém přejít. Prvních 5 z nich si ukážeme přímo v tomto článku, dalších 5 pak najdete ve článku na našem sesterském magazínu Jablíčkář – stačí klepnout na odkaz níže.

Jednoduché smazání dat a nastavení

Pokud byste v rámci starších verzích macOS chtěli provést smazání dat a nastavení, například kvůli prodeje Macu, tak byste museli přejít do režimu Zotavení macOS. Zde je pak nutné provést zformátování disku a následně nainstalovat novou kopii macOS. Zkrátka a jednoduše je tento postup pro obyčejného uživatele relativně složitý a nemusí jej zvládnout. V macOS Monterey je však možné Mac kompletně smazat velice jednoduše, podobně jako v iOS či iPadOS. Stačí, abyste otevřeli Předvolby systému, a po té v horní liště klepnuli na záložku Předvolby systému. Z menu následně vyberte Smazat data a nastavení, čímž se zobrazí průvodce, kterým si stačí projít.

Aktualizace ve FaceTime

Když se zamyslíte nad využitelností aplikace FaceTime v minulosti, tak si možná uvědomíte, že jste jej využívali prakticky pouze pro komunikaci s rodinou či blízkými přáteli. Co se týče využitelnosti v nějaké podnikatelské sféře, tak se většinou využívaly konkurenční aplikace. A není se čemu divit, jelikož donedávna jste mohli FaceTime využít jen v případě, že jste měli Apple zařízení, navíc k tomu jste účastníky museli mít v kontaktech. Nově už pro využití FaceTime nepotřebujete jablečné zařízení – pokud jej nemáte, zobrazí se webové rozhraní aplikace FaceTime. A pro pozvání do hovoru stačí, abyste dotyčnému uživateli odeslali odkaz, na který klepne a jednoduše se připojí.

Skupiny panelů v Safari

Safari se v macOS Monterey dočkalo několika nových funkcí, původně jsme ale počítali také v velkou změnou designu. Konkrétně Apple v beta verzích kompletně změnil horní část s adresním řádkem a panely, nakonec ale od této změny na poslední chvíli před vydáním macOS Monterey pro veřejnost ustoupil – mnoho uživatelů si totiž na nový vzhled stěžovalo. Naštěstí ale Apple v novém Safari ponechal alespoň skupiny panelů. Díky nim si tedy můžete vytvořit hned několik skupin s panely. V jedné skupině můžete mít například domácí a zábavní panely, ve druhé pak panely pracovní. Pokud byste chtěli skupiny panelů využít a případně se mezi nimi přepínat, tak stačí klepnout v levém horním rohu Safari na ikonu malé šipky vedle ikony bočního panelu. Zde pak najdete možnosti pro vytvoření a následně i samotné skupiny.

Soustředění

Mezi jednu z největších funkcí, která není součástí pouze macOS Monterey, ale také iOS a iPadOS 15 a watchOS 8, patří bezesporu režimy Soustředění. Tyto režimy plně nahrazují původní režim Nerušit a přichází s nespočtem funkcí, pomocí kterých si můžete jednotlivé režimy, kterých si můžete vytvořit více, individuálně přizpůsobit. Nastavit si v každém režimu zvlášť můžete to, kdo se vám dovolá, popřípadě jaká aplikace vám bude moci odesílat oznámení. Nechybí ani další možnosti, například zobrazení stavu Soustředění ostatním kontaktům v nativní aplikaci Zprávy, společně s dalšími funkcemi, které se mohou hodit. Právě Soustředění považuje mnoho uživatelů za nejlepší funkci z aktuálně nejnovějších systémů.

Universal Control

Další perfektní funkcí, kterou Apple představil společně s macOS Monterey, je Universal Control. S pomocí této funkce budete schopni jednoduše ovládat vícero jablečných zařízení prostřednictvím jedné klávesnici, myši či trackpadu. To znamená, že pokud se například přiblížíte s iPadem k vašemu Macu či MacBooku, tak se kurzorem budete schopni přesouvat mezi obrazovkami obou těchto zařízení. Nebude nutné nic připojovat ani zapojovat, vše bude fungovat čistě „vzduchem“ a ihned. Mezi jednotlivými zařízeními budete takto schopni přesouvat také soubory. V tomto odstavci využívám především budoucí čas z toho důvodu, že Universal Control v macOS Monterey ještě není k dispozici. Dočkáme se jej ale již brzy – samotný Apple uvádí, že někdy na podzim.

macOS Universal Control fb

Dnes nejčtenější

.