Zavřít reklamu

Nové modely iPhonů, které společnost Apple představila na své letošního podzimní Keynote, si pomalu začínají nacházet cestu ke svým novopečeným majitelům po celém světě. Obyvatelé Brazílie se sice ještě této novinky nedočkali, již teď se ale některé tamní organizace a spolky bouří proti tomu, jak vypadá balení letošních modelů. Trnem v oku je jim především to, že Apple prodává nabíječku zvlášť.

Podněty na stejné téma vznášela Brazílie již v loňském roce, když Apple zahájil prodej svého iPhonu 12. Místní sdružení na ochranu spotřebitelů apelují, aby bylo rozhodnutí Applu prodávat nabíječku k novým modelům iPhonům zvlášť řádně prošetřeno. Hlavním iniciátorem stížností na specifické balení nových iPhonů je organizace Procon-SP, která již počátkem tohoto roku podala návrh na uvalení pokuty ve výši dvou milionů dolarů na společnost Apple kvůli „klamavé reklamě, prodeji zařízení bez nabíječky a neférovým podmínkám“. Ještě před tím – konkrétně v říjnu roku 2020 – oslovila organizace Procon-SP společnost Apple s dotazem ohledně nového způsobu balení, v listopadu téhož roku uvedla, že firma žádným způsobem neprokázala pozitivní vliv své nové strategie balení na životní prostředí.

Výkonný ředitel společnosti Procon-SP Fernando Capez v rozhovoru pro server TechTudo mimo jiné uvedl, že prodávat telefon a nabíječku zvlášť je protizákonné, protože pak je zákazník donucen zakoupit si oba produkty. Organizace Procon-SP podle slov svého vedení podává podobné podněty k prošetření také u společnosti Samsung. Apple sice letos na svých webových stránkách jasně upozorňuje na to, že se nové modely jeho iPhonů prodávají bez nabíječky, podle Fernanda Capeze to ale nestačí. Capez také podle svých slov zvažuje hromadnou žalobu na společnost Apple kvůli absenci nabíječek v balení jejích iPhonů.

Související články

Dnes nejčtenější

.