Zavřít reklamu

Společnost Apple minulý čtvrtek propustila manažerku svého inženýrského programu Ashley Gjøvik. Důvodem jejího propuštění bylo údajné porušení nařízení firmy, týkajících se zveřejňování důvěrných korporátních informací. Ashley Gjøvik se v příspěvku na svém twitterovém účtu podělila se svými sledujícími o své názory na to, jakým způsobem společnost Apple řeší problematiku sexismu a obtěžování mezi svými zaměstnanci.

Ashley Gjøvik se minulý měsíc v jednom rozhovoru svěřila s tím, že se řadu let snažila upozornit na problematiku výskytu sexismu u Applu, přičemž jí firma za celou tu dobu údajně neposkytla žádné ideální řešení tohoto problému. Jedním dechem je pak třeba dodat, že se na problém snažila upozornit nenásilnou cestou, takže si nepředstavujte extrémy typu nasprejování nápisu womanizer vibrátor na klitoris na auto Tima Cooka. O něco později bylo Gjøvikové nejprve nařízeno volno na dobu neurčitou, minulý týden byla oficiálně definitivně propuštěna z Applu. Ashley Gjøvik v souvislosti se svým propuštěním na Twitteru uvedla, že ji firma kontaktovala kvůli „citlivé záležitosti, týkající se duševního vlastnictví“. Vedení zmíněnou manažerku upozornilo na důležitost rozhovoru a podotklo, že „spolupráce a účast je nezbytná“. Ashley Gjøvik na žádost odpověděla e-mailovou zprávou, ve které mimo jiné prosila také o to, aby byla celá diskuze i nadále vedena písemnou formou, protože veškerou korespondenci chtěla přeposlat Národní radě pro pracovněprávní vztahy.

Jeden z představitelů Applu jí ale odpověděl, že vzhledem k tomu, že se rozhodla neúčastnit se diskuze, jí bude odepřen přístup do systémů Applu. Jen o několik hodin později byla manažerka informována o tom, že její smlouva se společností Apple byla ukončena. Ashley Gjøvik bylo oznámeno, že vzhledem k jejímu rozhodnutí nezúčastnit se diskuze budou veškeré informace postoupeny na příslušné místo, a s ohledem na závažnost obvinění budou podniknuty příslušné kroky. Obtěžování a sexismus na pracovišti nebyly jedinými problémy, kterými se zmíněná manažerka zabývala. Kromě toho řešila například to, že jí silně nevyhovují některá nařízení Applu, týkající se soukromí. Někteří vedoucí pracovníci Applu měli totiž v rámci těchto nařízení údajně přístup k datům, nacházejícím se na zařízeních zaměstnanců, a měli přístup také k jejich osobnímu Apple ID. Mluvčí Applu v této souvislosti uvedl, že se firma vždy zavazovala k vytvoření pozitivního a inkluzivního pracovního prostředí, ale že se nebude veřejně vyjadřovat k žádným specifickým záležitostem kteréhokoliv ze svých zaměstnanců.

Související články

Dnes nejčtenější

.