Zavřít reklamu

Jak nainstalovat Windows na Mac s M1 je téma, které se neustále řeší již od samotného představení prvních jablečných počítačů s Apple Silicon. Pokud to totiž nevíte, tak na Macy s Apple Silicon není možné Windows klasickým způsobem nainstalovat, a to kvůli rozdílné architektury hlavního čipu. I když je v současné době pro většinu uživatelů zbytečné Windows na Mac instalovat, tak pořád existuje hrstka jedinců, kteří Windows prostě a jednoduše potřebují. A právě nemožnost instalace Windows na Apple Silicon je ve většině případech odradila od koupě nového Macu. Dobrou zprávou ale je, že v současné době už existuje možnost, pomocí které lze i na M1 (a další budoucí Apple Silicon čipy) Windows nainstalovat.

Jak nainstalovat Windows na Mac s M1

Pokud jste někdy instalovali Windows na Mac, tak víte, že máte dvě možnosti. Buď můžete využít Boot Camp, což je utilita přímo od Applu, přes kterou je možné Windows nainstalovat, anebo využijete virtualizační program, například Parallels Desktop. Obě tyto možnosti mají své výhody a nevýhody, každopádně lze tvrdit, že pro většinu jedinců je lepší využít právě Parallels Desktop, a to kvůli jednoduššímu ovládání a přepínání mezi systémy. Vývojáři Parallels Desktop nedávno přispěchali s aktualizací, díky které už je možné Windows na Mac s M1 nainstalovat – a nejedná se o nic složitého. Je pouze nutné, abyste si stáhli Windows 10 pro architekturu ARM. Kompletní postup je následující:

 1. Prvně je nutné, abyste si na stránkách Parallels.com stáhli či zakoupili Parallels Desktop.
 2. Jakmile aplikaci stáhnete, tak na stažený soubor dvakrát klepněte, autorizujte se a proveďte instalaci.
 3. Následně, po dokončení instalace, se držte pokynů na obrazovce a povolte přístup k potřebným adresářům.
 4. Po udělení souhlasu se vám v okně zobrazí informace o tom, že máte Mac s čipem M1, a že je způsob instalace odlišný.
 5. Konkrétně je nutné, abyste se přihlásili do programu Windows Insider (beta testování Windows) – klepněte na tento odkaz.
 6. Jakmile tak učiníte, tak v pravém horním rohu klepněte na Sign In a proveďte registraci (či přihlášení).
 7. Po přihlášení se přesuňte na stránky určené ke stažení Windows 10 pro ARM – stačí klepnout na tento odkaz.
 8. Ihned poté se začne Windows 10 pro ARM stahovat. Samotný obraz s operačním systémem má zhruba 10 GB.
 9. Jakmile se obraz stáhne, tak se vraťte do Parallels Desktop a vyberte možnost Instalovat systém Windows nebo jiný OS z DVD nebo souboru obrazu.
 10. Na další obrazovce je nutné, abyste vyhledali stažený obraz s OS. Klepnout můžete i na Najít automaticky, čímž se obraz vyhledá.
 11. Po vyhledání obrazu zkontrolujte, zdali se jedná o správný, a poté klepněte na Pokračovat.
 12. Na další obrazovce si vyberte, k jakému účelu provádíte instalaci Windows 10 na váš Mac (je možné později změnit).
 13. Jakmile si nastavíte účel, tak si na další obrazovce zvolte, kam se má Windows nainstalovat. Zároveň si můžete aktivovat možnost, díky které budete schopni upravit nastavení systému před instalací.
 14. Pak klepněte vpravo dole na Vytvořit a několik minut vyčkejte, dokud se celý proces nedokončí.
 15. Po dokončení instalace se vám zobrazí konfigurace virtuálního počítače a popřípadě okno pro změnu předvoleb. Konfiguraci můžete ručně změnit.
 16. Následně stačí, abyste klepnuli na Pokračovat. Poté už se Windows 10 spustí a začnou se provádět počáteční úkony (instalace ovladačů, apod.).
 17. Jakmile se vše nastaví a nainstaluje, tak se můžete vrhnout do používání Windows 10 na Macu s M1.

Pomocí výše uvedeného postupu lze tedy na váš jablečný počítač s čipem Apple Silicon nainstalovat Windows 10. Jedná se o vskutku jednoduchý postup, který zvládne prakticky každý uživatel. Windows 10 na Macu s M1 aktuálně zkouším již několik hodin a prozatím jsem nenašel žádný problém, a to i přesto, že je tato verze Windows 10 pro ARM stále ve vývoji a beta verzi. Aplikaci Parallels Desktop můžete využívat zdarma po dobu 14 dnů, poté je nutné, abyste si aplikaci zakoupili. Jestliže však patříte mezi jedince, kteří Windows potřebují, tak věřte, že se jedná o skvělou investici. Na našem magazínu se v následujících dnech budeme Windows 10 na Macu s M1 i nadále věnovat – podíváme se podrobněji na to, jak celý systém běží, zdali vše funguje, apod.

Parallels Desktop 17 můžete stáhnout či zakoupit zde

Dnes nejčtenější

.