Zavřít reklamu

Prakticky od první chvíle, kdy začal svět vnímat pandemii nemoci COVID-19 jako reálnou hrozbu, která jej může na dlouhé měsíce a v horším případě roky změnit, začali mnozí lidé spekulovat nad tím, zda je možné nemoc detekovat kromě testů například i nositelnou elektronikou typu Apple Watch. Tuto skutečnost již mnohé testy v předešlých týdnech a měsících potvrdily a z dalších dokonce nově vyplývá, že kromě nástupu COVID-19 jsou chytré náramky a hodinky schopné detekovat taktéž postcovidové příznaky – tedy obtíže přetrvávající u lidí již vyléčených z COVIDu. 

Že je nositelná elektronika v čele s Apple Watch, produkty Fitbit a dalšími zařízeními schopna postcovidové příznaky odhalit, tvrdí nová lékařská studie zveřejněná v prestižním časopise JAMA Network Open, za kterou stojí vědci z kalifornského Scripps Research Translational Institute. Jejich výzkum probíhal od 25. března loňského roku až do 24. ledna letoška s tím, že se do něj zapojilo více než 37 000 účastníků využívajících Apple Watch a jinou nositelnou elektroniku  a to přes aplikaci MyDataHelps. Ačkoliv bude průzkum dat ještě nějakou dobu pokračovat, už nyní je jasné, že například klidová srdeční frekvence u osob, které onemocnění COVID-19 prodělaly, se může výrazně lišit od frekvence srdcí lidí, kteří se s nemocí potýkat nemuseli. Totéž pak platí i o datech o jejich spánku, který se jeví jinak. 

Zde však zajímavá data nekončí. Chytrá elektronika pro měřen tepové frekvence pomohla zjistit například to, že po onemocnění COVID-19 začala mnoha nemocným klesat zhruba po 9. dnech od projevení se nemoci tepová frekvence, aby záhy poměrně výrazně vyrostla a zůstala celé měsíce na vyšších hodnotách, než na které byli uživatelé dříve zvyklí. Celých 14 % zúčastněných, kteří se COVID-19 nakazili, se pak nedostali na svou standardní tepovou frekvenci ani po více než 133 dnech. 

Bude velmi zajímavé sledovat, co vše ještě dokáží vědci z dat, která díky nositelné elektronice dostanou, o onemocnění COVID-19 a jeho projevech po vyléčení zjistit. Každopádně už to, co mají k dispozici nyní, se jeví jako velmi zajímavý odrazový můstek pro nejrůznější chytré funkce hodinek, které by mohly na podobné věci brzy automaticky upozorňovat. Vše však ukáže samozřejmě až čas. 

Související články

Dnes nejčtenější