Chytrá domácnost už dávno nepředstavuje pouze skupinu s chytrým osvětlením. Dnes máme doslova na dosah ruky nejrůznější příslušenství, včetně bezpečnostních systémů a bezpečnostních kamer. V dnešní recenzi si proto posvítíme na chytrou HomeKit kameru VOCOlinc VC1 Opto. Tento kousek přitom dokáže příjemně překvapit nejen svou cenou (kolem 1390 Kč), ale také funkcemi a příjemným používáním. Pojďme se na to tedy společně podívat.
Oficiální specifikace
Ještě než se přesuneme k samotné recenzi, pojďme si říct, s čím vlastně dnes máme tu čest. Konkrétně se jedná o takzvanou bezpečnostní IP kameru, kterou lze propojit s jablečnou chytrou domácností Apple HomeKit. Produkt je zároveň k tomu kompatibilní s HomeKit Secure Video, k čemuž se ještě dostaneme. Co se pak týče parametrů, tak ty dokážou vcelku potěšit. Zorný úhel je totiž 107°, což jde ruku v ruce s 3MPx rozlišením. Díky tomu je možné kameru využít pro streamování i záznam v HD.
VOCOlinc VC1 Opto je nadále vybavena nočním viděním pro bezpečnostní záznam i v noci (s dosvitem 6 metrů) a nabízí také obousměrné audio. V rámci aplikace tedy můžeme slyšet, co se na druhé straně děje a případně kameru využít jako vysílačku. Potěšit pak dokáže i soukromý režim, kdy kamera sklopí čočku, a také režim proti problikávání obrazu, což může být způsobeno především zářivkami, monitory a podobnými. Nechybí ani senzor pohybu.
HomeKit Secure Video
Tato kamera je od konkurence lehce odlišná. Cílí totiž výhradně na jablíčkáře a díky HomeKit Secure Video se dokonce obejde i bez SD karty. Veškerý záznam se totiž v HD rozlišení automaticky ukládá na náš iCloud, samozřejmě tedy v šifrované podobě. Pro takové ukládání je každopádně nutné disponovat tarifem s 200GB úložištěm (v případě jedné kamery). Záznamy pak na iCloudu zůstávají po dobu 10 dní, během kterých je možné je sdílet a přenést jinam. Pro plné využití je samozřejmě nutné také domácí centrum, se kterým kamera komunikuje (Apple TV, HomePod či iPad).
Design a zpracování
Co se týče designu, zde je na první pohled vidět patrný rukopis společnosti VOCOlinc. Kamera totiž kombinuje jednoduchý, minimalistický design v bílé barvě, objektiv je pak černý. Na spodní straně se nadále nachází 3 pogumované části, které zajistí, aby produkt neklouzal. Přední stranu ještě zdobí logo společnosti, přičemž na zadní straně se ukrývá reproduktor a vstup na USB-C spolu s tlačítkem pro reset. Samozřejmě nechybí ani samolepka s QR kódem pro spárování s HomeKitem. Obecně na mě kamera takto působí vcelku přívětivě.
Vlastní zkušenost
Hned ze začátku musím uznat, že tohle se VOCOlincu skutečně povedlo. Kameru prakticky jen stačilo přidat do Domácnosti a ihned jsem si s ní mohl dle libosti „hrát.“ Nejprve jsem proto provedl nastavení, aby produkt v momentě, kdy místnost opustí všichni členové domácnosti, začal automaticky streamovat a v případě detekce pohybu také nahrávat. Kamera mě navíc jakožto člena domácnosti automaticky informuje o změně stavu, a když přestane reagovat.
Noční režim
Nejvíce mě ale lákalo vyzkoušet zmiňovaný noční režim. Jakmile se tedy venku setmělo, v místnosti jsem zatáhl žaluzie, zhasl světlo a šel se podívat do aplikace VOCOlinc. Následně jsem byl až překvapen, v jaké kvalitě je kamera za takovou cenu schopna fungovat, a to navzdory tomu, že operuje v naprosté tmě.
Nahrávání při detekci pohybu
Pojďme se ale ještě podívat na možnosti záznamu. Jak jsem už zmínil výše, kamera dokáže automaticky nahrávat v případě, kdy detekuje pohyb. To ale není jen tak, jelikož se nám nabízí opět několik možností k nastavení. V takovém případě si totiž můžeme vybrat, aby se nahrávání zapnulo v případě, kdy VOCOlinc VC1 Opto detekuje pohyb obecně, nebo když detekuje specifický pohyb. V případě druhé varianty si můžeme zvolit, ať nahrává, když detekuje osoby, zvířata či vozidla, které od sebe dokáže hravě rozpoznat. Nechybí pak samozřejmě ani možnost pro záznam zvuku.
Aktivní zóny
Další zajímavou funkcí, kterou přináší Home Secure Video, jsou takzvané aktivní zóny. V takovém případě si přímo v aplikaci můžeme zvolit jen ty zóny, které nás nejvíce zajímají, přičemž následně nás systém bude automaticky upozorňovat na detekci pohybu v těchto oblastech. Obecně může jít například o okna či dveře.
Vzdálené ovládání kamery a oboustranné audio
Jednou večer mě napadla zajímavá otázka. Co dělat v případě, kdy dostanu notifikaci o zaznamenaném pohybu, ale případný zloděj se bude nacházet mimo zorné pole kamery? K tomu se nabízí poměrně jednoduché řešení. Stačí totiž otevřít aplikaci VOCOlinc, s jejíž pomocí lze ovládat kameru, a tedy s ní pohybovat doleva/doprava či nahoru/dolů. Prostřednictvím tlačítka TALK pak lze přenášet náš hlas do kamery, kdy stačí tlačítko držet a mluvit.
Možnosti v aplikacích Domácnost a VOCOlinc:
Graf detekovaného pohybu
U zmiňované aplikace VOCOlinc ještě chvíli zůstaneme. Zde totiž na panelu Nastavení kategorii Motion, která zobrazuje graf s detekcí pohybu. Díky tomu můžeme prakticky okamžitě vidět, kdy a v kolik přesně kamera pohyb zaznamenala, případně lze projít všechny události.
Rozpoznávání osob
Určitě také nesmím zapomenout zmínit funkci pro rozpoznávání osob neboli Face Recognition. Tomu kameravděčí díky podpoře zmiňované funkce HomeKit Secure Video, kdy se napojí na naši knihovnu fotografií z nativní aplikace Fotky. V takovém případě je ale potřeba přímo ve Fotkách mít pojmenované jednotlivé osoby. Toho následně využije kamera a dokáže nás informovat o tom, koho zrovna detekovala.
Závěr
Kdybych měl jedním slovem zhodnotit kameru VOCOlinc VC1 Opto, tak jednoznačně řeknu: „perfektní.“ Zcela upřímně řečeno, tento produkt předčil má očekávání a prakticky okamžitě se stal součástí naší kanceláře, kde jej používáme doposud a používat budeme i nadále. Nesmírně se mi líbí ta provázanost s celým jablečným ekosystémem a funkcí HomeKit Secure Video, kdy všechny záznamy jsou automaticky uloženy na iCloud. Většinou konkurenční produkty tuto funkci nenabízejí, ačkoliv jsou tedy kompatibilní s chytrou domácností HomeKit. Na vysílání se pak mohu podívat kdykoliv, a to nejen z iPhonu, ale také z Macu.
Nahráva to iba do cloudu, alebo sa dá zvoliť možnosť domáceho NASka ?
Nedá. Navíc je zapotřebí si platit iCloud minimálně 200G což je docela drahy špás. V aplikaci Domacnost navíc nelze kamerou otáčet či použit funkci “soukromí” kdy se kamera “zavře” takže se pro toto musí použit jejich aplikace což je nekomfortni.
Dále jsem pak narazil na problém, kdy při odchodu všech členů domácnosti aplikace nezobrazuje upozornění v případě ze došlo ve hlidaném prostoru k pohybu a to i přes správné nastavení. Jako by mělo na toto vliv ze doma zůstaly nějaké další zařízení jako jen napr Mac. Pokud si nastavim toto upozornění kdy odejdu jen já tak upozornění funguje spravne.
79 Kč měsíčně za 200 GB úložiště na iCloudu mi teda „drahý špás“ rozhodně nepřijde. Milerád si tu jednu kávu měsíčně odpustím, v případě některých jiných jedinců třeba jednu krabičku cigaret. Protože za to pohodlí to stojí. S uzamknutím kamery máte pravdu, ale má tak široký záběr, že i když ji dáte do rohu, tak vidíte celou místnost. V kanceláři ji máme namířenou na okna, jelikož právě nimi se k nám může potenciální zloděj dostat. Problém v tom ale nevidím, s kamerou a otáčením jsme si navíc hráli asi jeden den a pak nás to stejně přestalo bavit. Upozornění nám aplikace normálně zobrazuje, a to v domácnosti nějaká zařízení necháváme.
79Kc za 200GB urcite neni drahy spas. Navic pokud je na to napojeno vic clenu domacnosti, tak je cena zase jinde, kdyz se to rozpocita. U nas uz pomalu dochazime k limitu, takze budu zvetsovat na 2TB. A ani tech 250Kc za 2TB mi neprijde jako neco sileneho. Spousta lidi nevaha si predplacet Netflix, HBO Go a dost casto i nejakou online tv dohromady… Ale za uloziste na svoje data pak maji problem pustit par korun 🤷♂️
Omlouvám se, dotaz se nevztahuje k článku, ale jako kuřák bych rad věděl, kde se daji sehnat cigarety za takovou částku, myslím v ČR a legálně. Už dávno stojí krabicka přes 100 korun.
A k článku, jsem příznivcem xiaomi 👍 tedy gratuluji k Vaši kameře, ale raději volim jinou značku.
Pokud bych vetsi uloziste vyuzil i pro jine veci, tak OK, ale jen kvuli jedne kamere platit skoro tisicovku rocne mi prijde nesmysl uz jen z principu…..
Kdyby alespon tohle slo pouzit jako spolehlivy zabezpecovaci system, – staci vypnout/zarusit wifi, vypnout elektrinu a cele zabezpeceni je fuc….. To radeji budu platit za sofistikovanejsi a spolehlivejsi zabezpeceni jako je napr Jablotron ci dalsi…..
Chápem, že toto nieje profi riešenie, ale v tejto kamere vidím minimálne 2 nedostatky. Baterka, cloud. V prípade výpadku elektriky nebude nahrávať a niesom ochotný svoje video posielať do cloudu. Každopádne ďakujem za odpovede.
Mam doma dve a spokojenost. Az takova, ze dalsi budu prikupovat.. Kdo jede na v Apple ekosystemu, tak urcite oceni. Jasne, mohla by jit ovladat pres Domacnost ve smyslu nataceni.. mohla by umet ukladat na NAS. Na druhou stranu jsem obe nastavil ke spokojenosti a diky velkemu uhlu zaberu uz neni treba s nema hybat. To, ze to uklada na cloud Applu mi nevadi – Apple mi nejak jeste nedal duvod neverit v jejich reseni. U cinskych hracek bych s tim uz mel problem. Obrovsky plus vidim i v tom, ze to funguje jako senzor pohybu a da se tak napr prichod domu spojit s rozviscenim svetel a podobne. Za ty penize je proste skvela. Jedine co mi chybi (a to neni spatna vlastnost kamery, ale Domacnosti), ze v Domacnosti si nemuzu zobrazit soucasne dve kamery najednou vedle sebe a treba na tabletu tak videt oba obrazy.
Mal som, vratil som. Nocny dosvit o polovicu mensi nez Xiaomi home security camera. Neustale odpajanie/pripajanie (v stabilnom a dostatocne silnom wifi signale). Ani po konzultaciou so supportim problem s konektivitou neprestal tak sla prec. Cloud ani ulozisko mi nevadia ale problem s odpajanim nevykompenzuje zahrnutie do apple ekosystemu.
Mám doma dvě a obě mají problém s konektivitou. Často se stává, že se hlásí jako offline. Přitom vše ostatní na síti běží. Router mám Linksys Velop a jedna z kamer je od něho 2 metry v přímé viditelnosti bez překážek, i tak se občas hodí do offline režimu. Řešil jsem to se supportem a měla prý pomoci nedávná aktualizace. Bohužel nepomohla, děje se to stále. Ale co bych asi chtěl, ze ty peníze.
Hezký den, obraťte se prosím na náš e-mail podpora@vocolinc.cz a problém určitě vyřešíme. Tým VOCOlinc.cz
Mám dvě doma, jednu používáme jako chůvičku, druhou jako čidlo pro světla v hale, kde funguje výrazně lépe než čidlo klasické pohybové čidlo k Philips Hue. Taky se potýkám s nestabilitou připojení. Tak jednou, dvakrát v týdnu potřebují kamery restart, aby se znovu chytli. Jinak bez výhrad.
Jako bezpečností kameru bych to rozhodně nepoužíval. Nemá to zálohové napájení, nemá to ethernet a neumí nahrávat lokálně. Ale jako doplněk chytré domácnosti to funguje perfektně.
Co by ale Apple mohl dodělat je, aby rozpoznávání obličejů šlo dát do automatizací. Mám doma několik Nuki zámků a občas (hlavně ve chvíli, kdy nabíjím watchky) musím brát do kapsy telefon, abych si odemknul třeba do garáže, kdyby automatizace uměla odemknout ve chvíli kdy rozpozná zadaný obličej, měl bych těhle kamer doma už teď o několik víc a byla by to pecka.
Mám dotaz, koupil jsem tuto kameru a zvuk je hrozný, v podstatě nepoužitelný. Ikdyž se v místnosti nic neděje je slyšet na tel.nějaké praskání a šramocení. Hlas není skoro rozumět. Je to vlastnost te kamery nebo je to na reklamaci? někde už sem viděl zmínku že audio stojí za starou bačkoru.
díky