Zavřít reklamu

Chytrá domácnost už dávno nepředstavuje pouze skupinu s chytrým osvětlením. Dnes máme doslova na dosah ruky nejrůznější příslušenství, včetně bezpečnostních systémů a bezpečnostních kamer. V dnešní recenzi si proto posvítíme na chytrou HomeKit kameru VOCOlinc VC1 Opto. Tento kousek přitom dokáže příjemně překvapit nejen svou cenou (kolem 1390 Kč), ale také funkcemi a příjemným používáním. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Oficiální specifikace

Ještě než se přesuneme k samotné recenzi, pojďme si říct, s čím vlastně dnes máme tu čest. Konkrétně se jedná o takzvanou bezpečnostní IP kameru, kterou lze propojit s jablečnou chytrou domácností Apple HomeKit. Produkt je zároveň k tomu kompatibilní s HomeKit Secure Video, k čemuž se ještě dostaneme. Co se pak týče parametrů, tak ty dokážou vcelku potěšit. Zorný úhel je totiž 107°, což jde ruku v ruce s 3MPx rozlišením. Díky tomu je možné kameru využít pro streamování i záznam v HD.

VOCOlinc HomeKit Indoor Camera VC1

VOCOlinc VC1 Opto je nadále vybavena nočním viděním pro bezpečnostní záznam i v noci (s dosvitem 6 metrů) a nabízí také obousměrné audio. V rámci aplikace tedy můžeme slyšet, co se na druhé straně děje a případně kameru využít jako vysílačku. Potěšit pak dokáže i soukromý režim, kdy kamera sklopí čočku, a také režim proti problikávání obrazu, což může být způsobeno především zářivkami, monitory a podobnými. Nechybí ani senzor pohybu.

HomeKit Secure Video

Tato kamera je od konkurence lehce odlišná. Cílí totiž výhradně na jablíčkáře a díky HomeKit Secure Video se dokonce obejde i bez SD karty. Veškerý záznam se totiž v HD rozlišení automaticky ukládá na náš iCloud, samozřejmě tedy v šifrované podobě. Pro takové ukládání je každopádně nutné disponovat tarifem s 200GB úložištěm (v případě jedné kamery). Záznamy pak na iCloudu zůstávají po dobu 10 dní, během kterých je možné je sdílet a přenést jinam. Pro plné využití je samozřejmě nutné také domácí centrum, se kterým kamera komunikuje (Apple TV, HomePod či iPad).

Design a zpracování

Co se týče designu, zde je na první pohled vidět patrný rukopis společnosti VOCOlinc. Kamera totiž kombinuje jednoduchý, minimalistický design v bílé barvě, objektiv je pak černý. Na spodní straně se nadále nachází 3 pogumované části, které zajistí, aby produkt neklouzal. Přední stranu ještě zdobí logo společnosti, přičemž na zadní straně se ukrývá reproduktor a vstup na USB-C spolu s tlačítkem pro reset. Samozřejmě nechybí ani samolepka s QR kódem pro spárování s HomeKitem. Obecně na mě kamera takto působí vcelku přívětivě.

Vlastní zkušenost

Hned ze začátku musím uznat, že tohle se VOCOlincu skutečně povedlo. Kameru prakticky jen stačilo přidat do Domácnosti a ihned jsem si s ní mohl dle libosti „hrát.“ Nejprve jsem proto provedl nastavení, aby produkt v momentě, kdy místnost opustí všichni členové domácnosti, začal automaticky streamovat a v případě detekce pohybu také nahrávat. Kamera mě navíc jakožto člena domácnosti automaticky informuje o změně stavu, a když přestane reagovat.

Noční režim

Nejvíce mě ale lákalo vyzkoušet zmiňovaný noční režim. Jakmile se tedy venku setmělo, v místnosti jsem zatáhl žaluzie, zhasl světlo a šel se podívat do aplikace VOCOlinc. Následně jsem byl až překvapen, v jaké kvalitě je kamera za takovou cenu schopna fungovat, a to navzdory tomu, že operuje v naprosté tmě.

Nahrávání při detekci pohybu

Pojďme se ale ještě podívat na možnosti záznamu. Jak jsem už zmínil výše, kamera dokáže automaticky nahrávat v případě, kdy detekuje pohyb. To ale není jen tak, jelikož se nám nabízí opět několik možností k nastavení. V takovém případě si totiž můžeme vybrat, aby se nahrávání zapnulo v případě, kdy VOCOlinc VC1 Opto detekuje pohyb obecně, nebo když detekuje specifický pohyb. V případě druhé varianty si můžeme zvolit, ať nahrává, když detekuje osoby, zvířata či vozidla, které od sebe dokáže hravě rozpoznat. Nechybí pak samozřejmě ani možnost pro záznam zvuku.

VOCOlinc VC1 Opto HomeKit kamera

Aktivní zóny

Další zajímavou funkcí, kterou přináší Home Secure Video, jsou takzvané aktivní zóny. V takovém případě si přímo v aplikaci můžeme zvolit jen ty zóny, které nás nejvíce zajímají, přičemž následně nás systém bude automaticky upozorňovat na detekci pohybu v těchto oblastech. Obecně může jít například o okna či dveře.

Vzdálené ovládání kamery a oboustranné audio

Jednou večer mě napadla zajímavá otázka. Co dělat v případě, kdy dostanu notifikaci o zaznamenaném pohybu, ale případný zloděj se bude nacházet mimo zorné pole kamery? K tomu se nabízí poměrně jednoduché řešení. Stačí totiž otevřít aplikaci VOCOlinc, s jejíž pomocí lze ovládat kameru, a tedy s ní pohybovat doleva/doprava či nahoru/dolů. Prostřednictvím tlačítka TALK pak lze přenášet náš hlas do kamery, kdy stačí tlačítko držet a mluvit.

Možnosti v aplikacích Domácnost a VOCOlinc:

Graf detekovaného pohybu

U zmiňované aplikace VOCOlinc ještě chvíli zůstaneme. Zde totiž na panelu Nastavení kategorii Motion, která zobrazuje graf s detekcí pohybu. Díky tomu můžeme prakticky okamžitě vidět, kdy a v kolik přesně kamera pohyb zaznamenala, případně lze projít všechny události.

Rozpoznávání osob

Určitě také nesmím zapomenout zmínit funkci pro rozpoznávání osob neboli Face Recognition. Tomu kameravděčí díky podpoře zmiňované funkce HomeKit Secure Video, kdy se napojí na naši knihovnu fotografií z nativní aplikace Fotky. V takovém případě je ale potřeba přímo ve Fotkách mít pojmenované jednotlivé osoby. Toho následně využije kamera a dokáže nás informovat o tom, koho zrovna detekovala.

Závěr

Kdybych měl jedním slovem zhodnotit kameru VOCOlinc VC1 Opto, tak jednoznačně řeknu: „perfektní.“ Zcela upřímně řečeno, tento produkt předčil má očekávání a prakticky okamžitě se stal součástí naší kanceláře, kde jej používáme doposud a používat budeme i nadále. Nesmírně se mi líbí ta provázanost s celým jablečným ekosystémem a funkcí HomeKit Secure Video, kdy všechny záznamy jsou automaticky uloženy na iCloud. Většinou konkurenční produkty tuto funkci nenabízejí, ačkoliv jsou tedy kompatibilní s chytrou domácností HomeKit. Na vysílání se pak mohu podívat kdykoliv, a to nejen z iPhonu, ale také z Macu.

Dnes nejčtenější

.