Zavřít reklamu

Plán Applu vyšel. Tak přesně takto by se dal v krátkosti popsat výsledek čerstvého průzkumu analytické firmy Flurry. Ten totiž potvrdil nejčernější obavy reklamního světa – tedy že jedna z novinek iOS 14.5 – konkrétně pak funkce pro povolení aplikacím žádosti o sledování, která je buď rovnou zakáže, nebo vyzve k informování uživatelů o sledování – přiměla uživatele své sledování aplikacemi zakazovat. 

Podle průzkumu provedeného na 2,5 milionech uživatelů z USA byla jen 4 % z nich ochotná po zobrazení výzvy ke sledování aplikaci jejich sledování povolit. Zbylých 96 % uživatelů pak své sledování zatrhlo, čímž si de facto zajistili zobrazování nepersonalizované reklamy. Když byl pak stejný průzkum proveden na vzorku jablíčkářů z celého světa (konkrétně na 5,3 milionu uživatelů), k odmítnutí sledování aplikacemi se po instalaci iOS 14.5 rozhodlo 88 % z nich. Ačkoliv je tedy celosvětové skóre o něco lepší, stále jej lze považovat za tvrdý direkt pro reklamní průmysl. Dá se sice očekávat, že v následujících dnech, týdnech a měsících povolí své sledování aplikacím více uživatelů ve snaze zajistit si “příjemnější” reklamy, je nicméně jasné, že neochota nechat se sledovat bude výrazně převažovat. 

Jak se v budoucnu reklamní průmysl s novinkou od Applu vypořádá je v současnosti velkou neznámou. Zatím se totiž setkáváme jen s hlasy kritiky namísto zavádění jakýchkoliv opatření, které by mu pomohly situaci zvrátit. V Číně mají sice již reklamní agentury údajně k dispozici trackovací nástroje, které dokáží novinku Applu obejít, avšak jak daleko jsou s její implementací je zatím nejasné stejně jako to, zda si později Apple nedošlápne i na ní. Vše však v tomto směru ukáže až čas. 

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější