Zavřít reklamu

Je tady další týden a s ním další WhatsApp problém. Ten se jako blesk šíří ve skupinových chatech služby. Tzv. růžové téma WhatsAppu je totiž podvod, který se zdárně maskuje jako oficiální aktualizace, na kterou musíte kliknout, abyste přepnuli téma na růžovou z původní typické zelené a získali tím i několik dalších funkcí.

Místo slibů však může být nic netušící uživatel, který podlehl a na odkaz kliknul, svědkem ukradení svého účtu. V tom nejčernějším scénáři by pak mohli hackeři získat i přístup do takto napadeného telefonu. Kdyby nic, minimálně ale ze sebe mezi svými kontakty udělá hlupáka, protože virus se jim okamžitě začne nekontrolovaně odesílat do společných konverzací.

Primárním cílem hackera za tímto stojícím je získat co nejvíce kontaktů a datech o nich, a to prý zejména v oblasti bezpečnostních složek a osob ze světa médií. Informoval o tom indický výzkumník kybernetické bezpečnosti Rajshekhar Rajaharia. Právě z indického Dillí se totiž virus začal šířit. Není to poprvé, kdy byla v oběhu falešná verze platformy WhatsApp. V minulosti už byli uživatelé napadeni „zlatou“ variantou. Tzv. WhatsApp Gold byl ale také vytvořen za stejným účelem sběru kontaktů.

Pokud vám tedy nějaký odkaz přijde, samozřejmě jej ignorujte, což platí i o všech ostatních, které mohou budit nějaké podezření. Aktualizace také instalujte jen z ověřených zdrojů. V případě uživatelů platformy iOS a iPadOS se tak samozřejmě jedná výhradně o App Store.

Související články

Dnes nejčtenější

.