Zavřít reklamu

Existuje široká paleta různých komunikačních služeb, kterou můžete ke svým konverzacím využívat. Kolem WhatsAppu se poslední dobou strhla docela mela, i když v tuzemsku díky GDPR není důsledek sdílení informací s Facebookem tak zásadní. Facebooku však patří i Messenger. A věděli jste, že i v něm můžete provádět šifrované tajné konverzace? Těchto 5 tipů a triků pro Messenger na iPhonu vám prozradí, jak na ně.

Tajná konverzace 

Tajné konverzace jsou v Messengeru opatřeny koncovým šifrováním a jsou určené pouze pro vás a osobu, se kterou konverzujete. Nikdo jiný (tedy ani Facebook) je nemůže vidět. Můžete zde posílat nejen textové zprávy, ale i obrázky, samolepky, videa a hlasové nahrávky. Naopak zde nemůžete posílat skupinové zprávy, GIFy a nefungují zde hlasové ani video hovory.

Tajné konverzace jsou momentálně dostupné jenom v aplikaci Messenger v zařízeních se systémy iOS a Android. To znamená, že se nezobrazí v chatu na Facebooku ani na webu messenger.com. Člověk, kterému ale zprávu posíláte, ji pořád může sdílet s ostatními např. prostřednictvím snímku obrazovky.

Novou tajnou konverzaci zahájíte tak, že v oddílu Chaty zvolíte v pravém horním rohu ikonu tvorby nové konverzace, a poté na tom samém místě vyberete Tajná. Následně ze seznamu určíte, s kým chcete tajnou konverzaci začít. Jakmile tak učiníte, můžete už spolu komunikovat v zabezpečeném prostředí. To se také mírně liší svým grafickým zpracováním, aby to bylo evidentní na první pohled. 

Mizející zprávy 

Když pošlete zprávu v tajné konverzaci, můžete taky nastavit, za jak dlouho má zpráva z konverzace zmizet. Zpráva zmizí po uplynutí nastaveného času od chvíle, kdy si ji druhý člověk zobrazí. V textovém poli k tomu klepněte na symbol hodin a poté v roletovém menu vyberte čas. Klepnutím na Nastavit časovač jej nastavíte. Když tak učiníte, ikona hodin změní barvu, aby vás informovala o tom, že je časovač aktivní.

Ověření tajných konverzací 

Vy i příjemce v tajné konverzaci máte klíče zařízení, které můžete použít, když si budete chtít ověřit, jestli zprávy používají koncové šifrování. Klíče zařízení si můžete zobrazit na jakémkoli zařízení, na kterém používáte tajné konverzace. Každé zařízení má totiž vlastní klíč. K zobrazení klíče zařízení pro konverzaci otevřete tajnou konverzaci s druhým uživatelem, nahoře klepněte na jeho jméno a poté na Vaše klíče.

Pokud chcete ověřit, že je konverzace skutečně šifrovaná, porovnejte klíč zařízení zobrazený pod jménem přítele s jeho klíči na jeho zařízení. Musí se shodovat. Zařízení můžete zkontrolovat osobně prostřednictvím snímku obrazovky. Jak to pak má vypadat? Že na vašem zařízení jsou klíče zařízení uživatele Přítel 123, na jeho zařízení by tedy také měly být 123. 

Odstranění tajných konverzací 

Ze zařízení si můžete všechny tajné konverzace odstranit najednou. Nezapomeňte, že když nějakou zprávu nebo konverzaci ze svého zařízení odstraníte, v zařízení vašeho přítele stále zůstane. Odeslané ani přijaté zprávy ze zařízení jiného uživatele odstranit nemůžete. Vlevo nahoře v části Chaty klepněte na svůj profilový obrázek. Zde v nabídce vyberte Soukromí, klepněte na Tajné konverzace a poté na Odstranit tajné konverzace -> Odstranit.

Blokování tajné konverzace 

Pokud si myslíte, že zpráva, která vám přišla v tajné konverzaci, je v rozporu se zásadami komunity Facebooku, můžete ji nahlásit. Když tak učiníte, nejnovější zprávy z této konverzace se dešifrují a bezpečně se z vašeho zařízení odešlou týmu Facebooku ke kontrole. Člověk, se kterým konverzaci vedete, se nedozví, že jste ji nahlásili.

Mezi porušení zásad komunity patří šikana nebo obtěžování, výhrůžky a sexuální násilí nebo zneužití. Pamatujte, že i když je obsah zprávy nepříjemný, nemusí nutně Zásady komunity Facebooku porušovat. Pokud vás někdo v tajné konverzaci v Messengeru obtěžuje, můžete daného člověka kdykoli v aplikaci nebo v rámci celého Facebooku zablokovat. Jednoduše k tomu klepněte na jeho profilovou fotku, sjeďte níže a dejte Blokovat. Můžete tak učinit i z nabídky Soukromí. 

Nainstalovat Messenger z App Store

Související články

Dnes nejčtenější

.