Zavřít reklamu

Operační systém macOS, dříve nazývaný jako Mac OS X, dosáhl ve středu 24. března dvaceti let od svého vydání. A i když už ve firmě Scott Forstall, který byl mnohými považovaný za druhého Steva Jobse, nefiguruje od roku 2012, i tak si neodpustil příspěvek v sociální síti Twitter, ve kterém nejen že systému přeje šťastné narozeniny, ale i vzpomíná, jak jej Steve Jobs pojmenoval. 

„Stále si pamatuji, když jsme tě pojmenovali. V malé místnosti v IL1. Když Steve sekl velké X na zeď a usmál se. Podívejte se, jak daleko jste od mladého geparda došli,“ řekl Forstall. První systém Mac OS X nesl totiž označení Cheetah. Poté následovaly další velké kočky, jako Puma, Tiger, Leopard nebo konečně i Lion, který v roce 2011 konečně přinesl do desktopového operačního systému Applu češtinu.

Mac OS X 10.0 byl radikálním odklonem od klasického Mac OS. Představil zcela novou kódovou základnu oddělenou od systému Mac OS 9 a všech předchozích operačních systémů Applu a měl nové unixové jádro Darwin, které obsahovalo nový systém správy paměti. Aktuální macOS Big Sur už nepatří do řady X, protože se jedná o prvního zástupce verze 11.

Scott Forstall pracoval pro společnost NeXT od roku 1992, kde se také seznámil se Stevem Jobsem. Ten se do Applu vrátil v roce 1997 a Forstalla vzal s sebou. Apple nicméně musel NeXT koupit. V Applu se poté v roce 2003 stal senior viceprezidentem softwaru a od roku 2005 se podílel na vývoji iPhonu. Díky tomu, že byl u jeho zrodu, je také Forstall považován za „otce iOS“. V roce 2006 se také ujal vedení vývoji Mac OS X.  Společnost opustil v roce 2012 a to po kontroverzi, kterou vyvolaly Apple Mapy. Ty v systému iOS nahradily řešení od Googlu, jenže trpěly velkou chybovostí ve svých podkladech. Na jeho místo tak nastoupil Craig Federighi, který vede softwarovou sekci společnosti Apple dodnes. 

Související články

Dnes nejčtenější

.