Zavřít reklamu

Zatímco na počítačích s OS Windows se těší velké oblibě prohlížeč Chrome, na Macích vládne Safari z dílny Applu. Že tomu tak je právem nyní ukázal test zveřejněný na portálu iMore. Odhalil totiž, jak propastný rozdíl je mezi prohlížeči Chrome a Safari z hlediska využitelnosti RAM paměti. 

Že je Safari v porovnání s Google Chrome ve využívání RAM paměti počítače výrazně úspornější není již dlouho žádným tajemstvím. Ostatně, byl to právě Chrome, který dokázal poměrně snadno přetížit i 256GB RAM paměť Macu Pro a vyřadit jej tak z provozu. Google si však podle všeho z náročnosti jeho prohlížeče nic moc nedělá, jelikož tomu ani nyní není v tomto směru jinak. Test zveřejněný portále iMore spočívající ve spuštění dvou oken v Safari a Chrome na macOS Big Sur totiž ukázal, že prohlížeč od Googlu využil 10x více RAM paměti. To je však nic v porovnání se spotřebou, která byla zaznamenána při otevření 54 karet. V tomto testu si totiž Chrome na 16” MacBooku Pro vyžádal dokonce 24x více RAM než Safari. Rozdíl je tedy naprosto extrémní a u počítačů s menší RAM pamětí se zcela určitě projeví na jejich celkové plynulosti prakticky při jakékoliv činnosti. 

Velká vylepšení

Ačkoliv se může jevit práce Chrome s RAM jako extrémně špatná, pravdou je, že tomu tak úplně není. Respektive, o lichotivé výsledky se nejedná, avšak na jeho obranu je potřeba říci, že optimalizace Safari na macOS Big Sur je ze strany Applu naprosto neskutečná. Kalifornskému gigantovi se totiž podařilo v nové verzi jeho OS Safari u často navštěvovaných webů zhruba o 50 % oproti Chromu zrychlit a to při snížení energetické náročnosti. Při používání MacBooku na baterii totiž nabízí Safari oproti Chrome při streamování videa o hodinu a půl delší výdrž, při klasickém prohlížení webu je pak lepší o hodinu. 

Související články

Dnes nejčtenější

.