Zavřít reklamu

Fanoušci linuxu, vývojáři a nadšenci mohou slavit. Zhruba čtyři měsíce po uvedení nových Maců s M1 procesory se podařilo expertům ze společnosti Corellium vytvořit doposud nejvíce funkční port Linuxu, který je možné na M1 Macích spustit. Na první pohled ne-příliš zásadní věc může mít značný dopad.

Sprovozněním Linuxu na nových Macích se zaobírá velká spousta skupin a jednotlivců. Jak se zdá, nejdále je zatím společnost Corellium, jejíž CTO dnes na Twitteru oznámil, že se jejím softwarovým expertům podařilo naportovat relativně funkční verzi Linuxu na Mac mini. Port je zcela veřejný a na Githubu si jej může stáhnout každý, kdo o to má zájem. Nachází se zde také informace potřebné k instalaci a seznam věcí, které nefungují nebo fungují jinak, než je u běžných linuxových distribucí obvyklé.

Vývojářům se podařilo dosáhnout úspěšného nabootování Linuxu skrze USB flash disk. Prostřednictvím další USB-C redukce pak došlo k úspěšnému rozhýbání síťových funkcí, klasickému USB, I2C a DART. Jednou z hlavních limitací současné verze je absence GPU akcelerace.

Společnost se portu Linuxu na M1 Macy věnuje zhruba měsíc. Jde o společnost, která se specializuje na softwarovou virtualizaci v prostředí ARM procesorů. K úspěšnému splnění úkolu tak měla ty nejlepší předpoklady. Společnost se v současné době mimo jiné soudí s Applem, kterému se nelíbí některé emulační praktiky, které společnost v minulosti dělala na platformě iOS. Zprovoznění Linuxu na Applovských procesorech může být „velká věc“ zejména s ohledem na potenciální použití v serverových podmínkách, kde se ARM procesory těší značné oblibě. A ty od Applu jsou velice dobré.

Související články

Dnes nejčtenější

.