Zavřít reklamu

iPhony jsou sice z hlediska nejrůznějších softwarových úprav považovány dlouhodobě za uživatelsky nepřístupné, s využitím vhodného jailbreaku se však tato domněnka bortí jako domeček z karet. Skvělým příkladem je čerstvý počin hackera vystupujícího na redditu pod přezdívkou newhacker1746, kterému podařil na iPhonu rozběhnout systém Ubuntu 20.04, tedy jedna z nejpopulárnějších distribucí Linuxu.

Spuštění Ubuntu na iPhonu provedl hacker díky jalibreaku checkra1n, který je dlouhodobě funkční díky tomu, že se opírá o neopravitelnou hardwarovou chybu starších iPhonů. Co se pak týče modelu, který hacker použil, jedná se konkrétně o iPhone 7 s čipem A10 Fusion, jelikož jen ten je dle dostupných informací s Ubuntu kompatibilní. Pokud si však myslíte, že bylo spuštění Linuxu pro hackera procházkou růžovou zahradou, šeredně se mýlíte. Dostat jej na iPhone bylo totiž dle jeho slov extrémně komplikované a velmi zdlouhavé, byť nakonec naštěstí s kladným výsledkem. 

Přestože je už nyní jasné, že je spuštění Ubuntu na iPhonu skrze jailbreak prakticky nevyužitelná možnost, je vždy zajímavé sledovat, co vše lze skrze toto prolomení na domněle neprolomitelném a neupravitelném železe praktikovat. O tom, že se mnohdy jedná o skutečně husarské kousky, se ostatně můžete přesvědčit i na Twitteru, na kterém naleznete spousty informací například o projektu, který má díky jailbreaku přinést na iPhony operační systém Android. 

Související články

Dnes nejčtenější

.