Zavřít reklamu

Dnešní době kralují chytré technologie. Neustále vzrůstající popularitě se těší produkty z kategorie wearables neboli takzvaná nositelná elektronika. Zde bychom mohli zařadit například chytré hodinky, náramky, sluchátka, akční kamery a řadu dalších. V dnešní recenzi si ale posvítíme na první jmenovanou položku, konkrétně tedy na pánské chytré hodinky Aligator Smart Watch Pro.

Aligator Smart Watch Pro
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Společnost Aligator se už dávno nezaměřuje pouze na telefony pro seniory, ale v její nabídce bychom mohli najít například chytrá sluchátka, smartphony a zmiňované hodinky. Největším lákadlem je v tomto případě cena. Produkt je totiž k dostání za necelé dva tisíce, a přitom uživateli nabízí nespočet parádních funkcí. Vyplatí se ale investovat do takovýchto „levných“ hodinek, nebo se jedná jen o marný pokus ze strany Aligatoru? Tak přesně na tohle se dnes zaměříme.

Balení a jeho obsah

U tohoto produktu mě již na první pohled zaujalo samotné balení. Hodinky jsou totiž ukryty ve vcelku malé, praktické krabičce, která svými rozměru parádně odpovídá obsahu. Po jejím otevření se na mě jako první „usmály“ samotné hodinky s kvalitním ocelovým řemínkem. Ty už následně jen stačilo vytáhnout a podívat se do samotných útrob krabičky. Pod molitanovou výplní a papírovou vložkou se poté nachází velice jednoduchý návod, který je kompletně v češtině.

Aligator Smart Watch Pro
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Nad samotnou dokumentací bych se ještě rád pozastavil. Jedná se totiž o velice praktický, a především krátký návod, který mi dokázal poskytnout hlavní informaci o hodinkách. Osobně musím pochválit i jeho zpracování. U konkurenčních produktů se můžeme poměrně častokrát setkat s takzvaným univerzálním návodem v několika jazycích, kde potřebné informace musíme hledat mezi haldou ostatního balastu. Pod dokumentací se poté ještě nachází dva další řemínky, konkrétně tedy kožený a gumový, a napájecí kabel, který se k hodinkám připojuje magneticky.

Design – Lepší v této cenové kategorii nenajdeme

K designu osobně nemám jedinou výtku. Aligator Smart Watch Pro můžeme bezesporu označit za elegantní hodinky, které kombinují vzhled klasických modelů s vychytávkami jejich chytřejších kolegů. Čeho jsem se ale ještě před získáním tohoto produktu bál, byl jeho celkový dojem. Měl jsem totiž obavy, že hodinky budou obecně působit tak nějak lacině. Tohle mé znepokojení bylo vyvráceno prakticky okamžitě, co jsem jen produkt vzal do rukou.

Kvalitní zpracování na první pohled.

Jakmile jsem se chopil hodinek, spadl mi kámen ze srdce. Navzdory nízké ceně produkt působí kvalitně a díky své váze vzbuzuje pocit, že se jedná o vcelku odolný produkt. Rád bych se ještě pozastavil nad samotnými barvami. Konkrétně totiž máme na výběr ze tří variant, které nám celkově poskytují devět jednotlivých variací. Pro účely našeho testování nám do redakce přišly dva kousky, a to s černým a stříbrným ocelovým řemínkem.

Jak jsem již nakousl v odstavci o balení, v krabičce se ještě nachází dva další řemínky, díky čemuž můžeme hodinky parádně ladit například k outfitu či k určité příležitosti. Konkrétně se tedy jedná o kožený a gumový pásek. Ze všech jsem si nejvíce oblíbil řemínek kožený. Parádně totiž sedí na ruce, má spoustu dírek pro různou velikost zápěstí a je zároveň velice příjemný. Nechával jsem si jej poté i na spaní, k čemuž se ale dostaneme za chvíli.

Kdybych měl obecně shrnout design hodinek jako takových, tak jej musím bezesporu hodnotit kladně. Hodinky totiž působí kvalitně, robustně a zároveň si zachovávají svůj elegantní design. Dokonce si dovolím tvrdit, že krásnější chytré pánské hodinky bychom v této cenové skupině asi nenašli.

Funkčnost

Dnešní chytré hodinky už musí splňovat určitý standard. Tím je myšleno, že musí být schopny zaznamenávat kroky uživatele, nabízet kvalitní displej, dobrou výdrž baterie, voděodolnost a řadu základních funkcí. V tomto jde Aligator se svými Smart Watch Pro ruku v ruce. Hodinky dokáží vcelku přesně a elegantně monitorovat počet kroků, ušlou vzdálenost a počet spálených kalorií, nabízí možnost automatického měření srdečního tepu, díky čemuž poté v aplikaci zobrazují parádní grafy, dokáží ovládat přehrávání multimédií z telefonu, poslouží jako osobní trenér u řady různých sportů, dokáží zobrazovat předpověď počasí, zprávy a chlubí se i praktickými stopkami. Zapomenout nesmíme ani na certifikaci IP67/68, díky čemuž se hodinky jen tak vody nezaleknou.

Aligator Smart Watch Pro
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Vše přitom funguje parádně svižně. Za dobu testování jsem se ani jednou nesetkal s jediným zádrhelem, který by mi používání hodinek znepříjemnil. V tomto směru bych rád zdůraznil funkčnost 1,28“ kulatého IPS displeje. Ten nabízí rozlišení 240×240 pixelů a perfektně reaguje na jakýkoliv dotyk uživatele. K ovládání nemám jedinou výtku, protože zkrátka vše funguje, jak má. Rád bych v tomto směru vyzdvihl dvě boční tlačítka, která jsou určena pro usnadnění samotného ovládání.

Baterie

Ne nadarmo se říká, že se dokonalost skládá z maličkostí. Na hodinkách mě totiž neuvěřitelně nadchla jedna takováto drobnůstka. Nabíjení produktu totiž probíhá skrze USB kabel s magnetickým uchycením, o čemž jsem se již zmínil. Jak můžete na níže přiloženém GIFu vidět, jednoduše stačí zmiňovaný kabel dát do blízkosti zadní strany samotných hodinek a automaticky dojde k jeho uchycení a inicializaci nabíjení. Ačkoliv se jedná o vcelku nepodstatnou vychytávku, věřte tomu, že dokáže do značné míry zpříjemnit samotné používání produktu.

Aligator nabíjení
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Co mě navíc u produktu příjemně překvapilo, byla výdrž baterie. Hodinky nabízí 200mAh akumulátor a měly by nabídnout až 10 dní nepřetržitého provozu. Tento údaj se samozřejmě snižuje podle používání. Při aktivní funkci pro neustálé měření tepu jsem byl schopen s hodinkami fungovat téměř týden.

Funkce, které by Apple Watch mohly závidět

Hodinky nadále nabízí dvě úžasné funkce, ze kterých jsem byl upřímně zaskočen. Aligator Smart Watch Pro totiž dokáží bez jediného problému měřit saturaci kyslíku v krvi, díky čemuž dokáží uživatele v okamžiku informovat o tom, jak je na tom okysličení jeho krve. Této funkce se například jablíčkáři dočkali až u letošní generace Apple Watch, jejíž cenovka je o deset tisíc vyšší. Samotné měření se poté spouští přímo na hodinkách, kde se za pár sekund objeví daná hodnota.

Měření krevního tlaku – Skutečně to funguje?

Za naprostý trhák ale považuji trošičku jinou funkci – měření krevního tlaku. Když jsem si o této možnosti přečetl, nevěnoval jsem ji příliš pozornosti. Neočekával jsem totiž u produktu za necelé dva tisíce korun nikterak přesné výsledky a funkci jsem proto bral jen za takové doplnění. Jakmile jsem však měl hodinky na ruce, řekl jsem si, že provedu jednoduchý test. Změřím si tlak pomocí hodinek a následně hodnotu zkontroluji pomocí klasického tlakoměru, který je k dostání například v lékárnách.

měření tlaku Aligator Smart Watch Pro Mereni tlaku Aligator Smart Watch Pro
měření tlaku přes tlakoměr mereni tlaku tlakomer

A jaký byl výsledek? Sám jsem nejprve nedokázal uvěřit tomu, co jsem viděl. Jak můžete na přiloženém snímku vidět, data se liší pouze v několika málo jednotkách, což mluví v jasný prospěch chytrých hodinek od Aligatoru. Veškerá data o měření krevního tlaku se navíc automaticky synchronizují s příslušnou mobilní aplikací, díky čemuž máme opět všechna data na jednom místě. Tuto funkci tedy ocení především lidé trpící hypertenzí či hypotenzí. Měření je totiž podstatně příjemnější, protože stačí párkrát klepnout na hodinky a máme hotovo. Následná data navíc můžeme ukázat lékaři, nebo je s ním sdílet v podobě obrázku.

Každopádně je nutné brát v potaz, že se nejedná o certifikované zdravotnické zařízení a na data byste se proto neměli přespříliš spoléhat. V případě jakýchkoliv problémů je samozřejmostí navštívit lékaře. Hodinky vám dokáží pouze naznačit, že je s vámi například něco v nepořádku, ale konkrétní diagnostiku vám vždy určí až lékař.

Propojení s aplikací

V této recenzi jsem již několikrát zmínil mobilní aplikaci. Hodinky se konkrétně spojují s programem zvaným GloryFit, kde si nejprve nastavíme základní informace o sobě a můžeme pokračovat. Aplikace je k dispozici v obchodě App Store (či Google Play) zdarma a dokáže zajistit kompletní komunikaci mezi hodinkami a chytrým telefonem. V tomto případě musím opět ocenit jakousi přehlednost a jednoduchost. Na hlavní stránce jde ihned vidět denní cíl, informace o spánku a měření tepu spolu s krevním tlakem.

Na dalších záložkách si můžeme spustit například monitorování sportovních aktivit, upravit si náš profil uživatele, nebo se vrhnout do změny určitých nastavení samotných hodinek. Konkrétně si můžeme nastavit například upozornění na příchozí hovory, zprávy, notifikace z aplikací a podobně. Zároveň se zde nachází i jedna z nejdůležitějších vlastností produktu vůbec – volba ciferníků.

Upravte si hodinky k obrazu svému

Design padnoucí preferencím uživatele.

Žádným chytrým hodinkám by rozhodně neměly chybět různé ciferníky. Přesně toho si byli vědomi i při vývoji Aligator Smart Watch Pro, protože v oblasti ciferníků hodinky nabízí skutečně rozsáhlé možnosti. Ve zmiňované aplikaci GloryFit v záložce zařízení můžete přejít na jejich volbu, kde narazíte na širokou nabídku parádně zpracovaných designů. Strašně se mi líbí takto rozsáhlý výběr, u kterého věřím, že si z něj vybere skutečně každý.

Na výběr máme buďto z analogových, jednoduchých vzhledů, nebo můžeme sáhnout po složitějších návrzích, které mimo času zobrazují i datum, tepovou frekvenci, počet kroků a podobně. Výběr je vždy jen na uživateli a jeho preferencích. A co když si přeci někdo nedokáže vybrat? V takové situaci jistě ocení možnost si nastavit vlastní obrázek či fotku přímo na ciferník.

Monitorování a analýza spánku

Chytré hodinky by si bezesporu měly poradit s monitorováním spánku. V tomto jdou samozřejmě Aligator Smart Watch Pro s dobou a nabízí poměrně snadné řešení. Produkt dokáže sám rozpoznat váš spánek a následně si poradí i s jeho analýzou. Jak to konkrétně funguje? Řešení velice připomíná monitoring spánku, se kterým se můžeme setkat například u produktů Xiaomi. V rámci aplikace se nám totiž zobrazí délka lehkého a tvrdého spánku a taky na kolik minut (či případně hodin) jsme se v noci probudili.

Aligator Watch mereni spanku
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Velice se mi líbí zmiňovaná analýza. Aplikace vás totiž obeznámí o kvalitě spánku a porovná jej s ostatními uživateli ve stejné věkové skupině. Osobně jsem v posledních dnech chodil spát vcelku pozdě. Jak můžete v přiložené galerii vidět, tak právě kvůli tomu mi GloryFit říká, že mám nedostatek spánku a usínám příliš pozdě. Zajímavostí každopádně je, že i přesto spím více než 12,1 % lidí stejného věku.

Resumé – Vyplatí se?

Jestliže jste se v této recenzi dostali až sem, tak už pravděpodobně můj názor na Aligator Smart Watch Pro znáte. Jedná se o parádní a kvalitní hodinky. Produkt bych za sebe doporučil těm uživatelům, kteří hledají nějaké kvalitní a pohodlné chytré hodinky, jenž kombinují skvělý design s nízkou cenou. Zároveň ještě jednou musím vyzdvihnout perfektní zpracování, robustnost, svižně fungující uživatelské prostředí a bezchybné funkce. Z hodinek jsem mile překvapen a musím uznat, že tohle se „Aligátoru“ zkrátka povedlo!

Dnes nejčtenější

.