Zavřít reklamu

Chytrá domácnost vládne světu. V posledních letech jsme se dočkali představení řady skvělých produktů, které nám dokáží usnadnit náš každodenní život. Slyšeli jste už ale o takzvaných chytrých senzorech, které vám dokáží do určité míry pomoci (nejen) se zabezpečením vašeho domu? Tak přesně na tohle se podíváme v dnešní recenzi, kdy si posvítíme na VOCOlinc VS1, jenž je plně kompatibilní s Apple HomeKit. Výhodou tohoto produktu je, že dokáže fungovat jakožto spouštěč dalších akcí, díky čemuž si poradí prakticky s čímkoliv a udělá vaši chytrou domácnost skutečně chytrou.

Oficiální specifikace

Model VOCOlinc VS1 nám podle oficiálních specifikací pomůže se zabezpečením naší domácnosti snadno a rychle. Konkrétně se jedná o senzor dveří či oken, který nás dokáže informovat o každém otevření a zavření – a nejen to. Produkt jako takový se samozřejmě skládá ze dvou částí – ze samotného senzoru a magnetu. Rozměry senzoru poté činí 30×63,5×9,6 milimetrů a magnetu 11x45x8 milimetrů. Senzor poté s telefonem komunikuje skrze rozhraní Bluetooth Low Energy (BLE 5.0) a jeho design se skládá z bělozeleného zbarvení. Napájen je v tomto případě pouze senzor, do které přijde klasická knoflíková baterie, jenž vydrží šest až osm měsíců.

Balení a design

Balení produktů VOCOlinc je vždy velice jednoduché. Stejně je tomu i v případě senzoru VS1, který je zabalen do velice malé krabičky. Na přední straně můžeme vidět vyobrazený samotný produkt spolu s modelovým označením. Boční strany pak skrývají různé informace a vzadu se nachází nejzákladnější informace spolu s iPhonem, na kterém běží aplikace VOCOlinc, jenž se o správu chytrých produktů dané značky stará.

Design samotného senzoru je poté vcelku nenápadný a prohlédnout si jej můžete v přiložené galerii. Pojďme se ale vrhnout na to nejdůležitější – jak produkt funguje v praxi.

VOCOlinc senzor VS1
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Osobní zkušenost

Ačkoliv se jedná o maličký a vcelku nevýrazný produkt, musím rozhodně přiznat, že má co nabídnout. Jeho základní funkce je poměrně jednoduchá – dokáže vám říci, zdali jsou dveře či okna otevřené nebo zavřené. Vše přitom funguje spolehlivě a po několika týdnech testování musím uznat, že jsem se ani jednou nesetkal s jediným zádrhelem. Tohle ale samozřejmě není všechno. Senzor VOCOlinc VS1 nám totiž dokáže otevřít dveře do světa skutečně chytré domácnosti.

Chytrý senzor VOCOlinc VS1
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Jak jsme již zmínili v samotném úvodu, tento produkt dokáže posloužit jakožto spouštěč různých akcí. Pojďme si o tom tedy blíže popovídat. V praxi to totiž funguje tak, že jakmile například otevřete dveře, čímž se aktivuje senzor, spustí se v rámci chytré domácnosti nějaká předem připravená automatizace. Tohle se může hodit především lidem s hned několika chytrými produkty jako například difuzér, čistička vzduchu, světla a podobně, ale rozhodně si vystačíte i s minimem.

Momentálně mám totiž k dispozici pouze jednu chytrou zásuvku. Na první pohled se může zdát, že kombinací těchto dvou produktů toho moc nevykouzlím. Opak je ale pravdou. Zásuvka v kombinaci se samotným senzorem přináší řadu skvělých možností. Sám jsem se tedy pustil do testu, kdy jsem do zásuvky zapojil obyčejná LED světla a nastavil k nim automatizaci.

Konkrétně tedy takovou automatizaci, která při každém uzavření dveří mezi 17. a 23. hodinou aktivovala zásuvku, čímž se rozsvítila i samotná světla. Podobně jsem to vyřešil i s kávovarem. V rámci automatizace jsem nastavil, že jakmile přijdu domů a otevřu si dveře, aby se mi automaticky aktivovala zásuvka se zmiňovaným kávovarem, čímž došlo k jeho zapnutí a než jsem vešel do kuchyně, vše bylo připraveno a mi jen stačilo zmáčknout čudlík.

A přesně tohoto je chytrý senzor schopen. Jeho možnosti jsou prakticky až neomezené a vždy jen závisí na vlastní představivosti. Jako další skvělou možnost si rozhodně musíme zmínit zabezpečení domu. V tomto případě to funguje velice podobně, jako u výše popsaných případu, které jsem sám otestoval. Stačí tedy nastavit automatizaci, jenž při otevření dveří v nočních hodinách automaticky spustí chytrý reproduktor (například HomePod a ostatní) a přehraje na nich výstražný zvuk. Tímto vcelku jednoduše vystrašíte jakéhokoliv nezvaného hosta a zároveň tak budete upozorněni na možné vloupání. K tomu všemu si můžete nastavit i notifikace na iPhone či jablečné hodinky Apple Watch a mít tak detailní přehled v jakékoliv situaci.

Bez domácího centra to nepůjde

Základem chytré domácnosti je bezesporu takzvané domácí centrum – tedy například iPad, HomePod či Apple TV. Díky přítomnosti jednoho z těchto produktů totiž můžete dostávat notifikace o otevření a zavření ze senzoru i když budete mimo domov. V čem je ale domácí centrum zkrátka povinné, je při tvorbě zmiňovaných automatizací. Centrum jako takové je totiž přímo zodpovědné za samotné operace, kdy dává signál jednotlivým produktům k určitým akcím.

Apple TV
Jako domácí centrum perfektně poslouží Apple TV.

Resumé

Chytrý senzor VOCOlinc VS1 na první pohled působí jakožto produkt, bez kterého se snadno obejdete. Jakmile si jej ale vyzkoušíte a nastavíte si vhodné automatizace, budete si jen těžce zvykat na život bez něj. Nejednou jsem v této recenzi zmínil, že tento senzor dělá chytrou domácnost skutečně chytrou, za čímž si plně stojím. Produkt jako takový je navíc vcelku maličký. Díky tomu jej budete moci zakomponovat do jakékoliv místnosti a nijak vás přitom nebude rušit.

Související články

Dnes nejčtenější

.