Pravděpodobně poslední Keynote letošního roku je zdárně za námi a nám tak nyní nezbývá prakticky nic jiného, než vstřebat veškeré poznatky, které přinesla. Jeden z těch nejzajímavějších – tedy alespoň pro nás v redakci – však nemusí být na první pohled tak úplně dobře vidět, protože se včera představené Macy tváří prakticky stále jako klasické počítače. Při pohledu do jejich technických specifikací však musí být nejednomu jablíčkáři jasné, že tomu tak již úplně není. Na mysli přitom nyní nemáme vyloženě technické záležitosti týkající se například procesorů, ale spíš to, jak začíná Macy samotný Apple v jejich technických specifikacích prezentovat.
Mohlo by vás zajímat

Zatímco u Maců s procesory Intel jsme (byli) zvyklí na to, že u nich nalezneme spousty detailních informací v čele s jejich frekvencí, Turbo Boostem a dalšími podobnými věcmi, u čipsetů M1 tomu tak již není. Jasně, pár technických frází k nim Apple možná i trochu ze zvyku doplnil, ale to, jakou mají frekvenci, Turbo Boost či třeba velikost mezipaměti, se od něj zkrátka nedozvíte. Už chápete, kam tím směřujeme? Nedozvíte se to totiž jakkoliv detailněji ani v případě iPhonů, iPadů, Apple Watch a jeho ostatních produktů. A vadí to u nich někomu? Samozřejmě, že ne. Naprosté většině jablíčkářů je ze srdce jedno, jestli má jejich procesor v iPhonu x GHz nebo y GHz. Důležité pro ně je totiž prakticky jen to, že jim umožňuje bezstarostně spouštět aplikace z App Store a že čím novější tento procesor je, tím je zpravidla chod aplikace lepší. A právě touto cestou se Apple zcela evidentně hodlá vydat i u nových Maců s procesory Apple Silicon, které by mohly bez jakékoliv nadsázky změnit to, jak lidé doposud vybíraly pro své potřeby počítače. Nemá asi smysl si dělat iluze o tom, že se díky Siliconům svět vybodne na Windows a přeběhne na macOS, ale s ohledem na to, že bude zřejmě výběr počítače od Applu zcela jiný než u počítačů s Windows, jelikož se při něm nebude ani tak zohledňovat procesor, ale například spíš kvalita displeje a jeho podporované technologie či výdrž baterie, může být tento krok pro podíl Maců na trhu velkou vzpruhou.
Možná si říkáte, že jsou předešlé řádky naprosté nesmysly, ale když se nad tím zamyslíte, zajímá vás vlastně nějak extrémně, jaký procesor vám v počítači běží? Většina z vás nejspíš odpoví ano, jelikož právě díky procesoru jste schopni na počítači spouštět programy, které potřebujete. Podíváme-li se na to však trochu z jiného úhlu pohledu, dojde nám, že ve výsledku vlastně ani nejde o procesor, ale zkrátka jen o to, aby „něco“ na počítači fungovalo. A právě to „něco“ bude Apple nyní schopen díky procesorům Apple Silicon velmi pravděpodobně zaručit, stejně jako tomu je právě u iPhonů, iPadů a jeho dalších zařízení tohoto typu. Jinými slovy – už nebude potřeba příliš řešit to, zda bude mít určitý procesor dostatek výkonu na určitou aplikaci, jelikož na ní bude mít ve výsledku vždy a co víc – bude s ní schopný pracovat na velmi slušné úrovni. A když ta nebude stačit, jednoduše uživatel sáhne jen po vyšší řadě procesoru a tím problém vyřeší. Vybírat ale bude takřka stoprocentně s počtu procesorů spočítatelného na prstech jedné ruky, než z tun konfigurací, jako tomu bylo i nyní. A celé toto zjednodušení je s ohledem na to, že se stávají Apple produkty nedílnou součástí života obrovského množství lidí – a to i naprosto běžných – velkým krokem vpřed. Přívětivá nabídka totiž přináší skvělé prodeje, které se ve výsledku odrazí na vývoji nových a nových user-friendly vylepšení a novinek.
- Nově představené Apple produkty bude možné zakoupit kromě Apple.com například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Tak ono se stačí dneska podívat na nabídku NTB, kazdy výrobce tam má něco, co je podobné Macu, hlavně čínani to kopírají uplně nestydatě (Huawei, Honor). A díky dostupné nabídce HW komponent + Win jsou jejich parametry srovnatelné.
M1 pomůže Applu odlišit se od konkurence a posunout se opět někam dál.
Nevím jestli je to dobře, nebo špatně, to ukáže čas.
Rozhodně bych byl rád, kdybych věděl, co si kupuji. Marketingové plky, jako 2x rychlejší, než PC ve srovnatelné kategorii jsou mi k ničemu. Takže budu se muset spolehnout na benchmarky, co udělají jiní, abych si to porovnal sám. Tento přístup mě štve u iPhone a bude štvát u MacBooku.
Ale přece nic jinýho než benchmark neni porovnatelný, iPhone odjakživa má na papíře horší parametry než konkurence, ale dlouhodobě ji drtí v benchmarcích, čekám to samý i od Apple Sillicon…
přesně tak ☝🏻
To se ovšem nestane. TDP má být 10 a 15W. Ryzeny nemají problém s 25/30/45W – ty procesory budou absolutně výkonnější. To, že bude M1 nejvýkonnější na Watt je pěkné, ale jen jako zajímavost. Nehledě na to, že k Ryzenu lze vzít i grafickou kartu, která pofrčí klidně na dalších 60W pod zátěží.
Takže, pokud člověku nejde o maximální battery life…
Přesně, jak píše „No no“ Apple si vybral svoji vlastní disciplínu, kde vítězí… Jenže v této hře s ním nikdo nehraje. Po většinu času mám svého MacBook Pro na nabíječce. Je mi jedno kolik žere, potřebuji výkon a zde bych rád viděl porovnání. Když něco prezentuji klientovi, tak mi stačí, když to vydrží 4 hodinky…
… ovšem zajímavé je to popsané zde
https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive
Souhlas
Pro me je nejdulezitejsi, aby pocitac, ktery si koupim dnes, tak aby mi bezel stejne rychle za 5-8 let. Minimalne v ramco OS. Je mi jasne, ze pokud do 10 let stareho PC nainstaluji novou, narocnou aplikaci, ze nepobezi jak na novem PC.
Aby mohl pocitac bezet stejne rychle za 5-8 let, musi byt upgradovatelny.
Ja jsem jeste nedavno provozoval Lenovo Thinkpad T430 z roku 2012, ktery byl zakoupen se 4GB RAM a s plotnovym diskem. Tenkrat normalni parametry.
Postupem casu jsem upgradovatl na SSD disk a na 16GB RAM, ten pocitac je normalne pouzitelny dodnes na bezno kancelarskou praci.
A poridil jsem si Lenovo Thinkpad P50, kde mam 64GB RAM, coz je potreba na virtualizaci a kontejnery, Stary T430 uz dale upgradovat nesel.
Takze s novym Apple M1 bez moznost upgradu zapomen, ze to bude za 8 let pouzitelne.
Ano, pocitac jsi zcela urcite zrychlil, ovsem ja psal, aby byl porad stejne rychly, nikoli aby byl po letech rychlejsi. Neverim, ze byl driv tvuj PC s plotnovym diskem stejne rychly jak nyni s SSDckem.
@Mirek77
Aby byl pocitac v prubehu let stale stejne rychly z uzivatelskeho pohledu, muzi zakonite reflektovat zvysujici se naroky software.
Ten upgrade, co jsem popisoval, zpusobil, ze onen pocitac sel behem 8 let pouzivat s vicemene s porad stejnou user experience.
Mezitim se treba web aplikace prestehovaly ze serveru do javascript enginu v browseru.
Na to u neupgradovatelneho pocitace zapomen.
Domnivam se ze zalezi i na konfiguraci při koupi… V únoru 2013 jsem si koupil Lenovo W530 i7, 32GB RAM, s SSDčkem a pracuji na něm spokojeně dodnes :)
Apple si na osm let fakt nekupuješ… Obecně spotřební elektroniku si na osm let nekupuješ. A pokud ano, musíš počítat, že toto odvětví je tak dynamické, že prostě bude dané zařízení morálně zastaralé.
Jak jsem psal vyse, Lenovo Thinkpad T430 s moznosti upgradu jsem realne pouzival 8 let.
A i dnes je normalne pouzitelny, mam jej doma jako zalozni stroj na homeoffice, pracovni NTB domu netaham
Aby zarizeni nebylo moralne zastarale, od toho jsou upgrady.
Moralne zastarale – tak to urcite, o tom nepochybuji. Jde mi o pouzitelnost, napr jako zalozni PC „na doma“.
Frčím s iMacem 2011 a stále je více než dostatečný dokonce i slušně na hry jako WoT, ale to mě v době streamu her moc netrápí.
Přesně, minimálně tak na deset let. 10 let staré PC je již pohrbene, zatímco stejně starý iMac porad solidně maká.
Jako hlavní domácí počítač mám stále Macbook Pro Late 2011 koupený nový v akci na jaře 2012 za 27 000,- … a jediné, co jsem před 3 lety vylepšil byl upgrade na 16 GB RAM.
Nejefektivnější investice do počítače v mém životě…! :-)
Diky, super.
dokym mi nezatrhnu root ucet (cez sudo), terminal, a dalsie veci co ako vyvojar dennodenne potrebujem tak je mi to jedno
„Apple chce z Macu udělat druhý iPhone. Pro většinu jablíčkářů je to asi správně“.
Teď jsem mluvil se svým kontaktem přímo v Apple a prý to není pravda, prý jste si to vymysleli.
Teď jsem mluvil s tvou mámou a prý vůbec nemáš být na internetu, prý se máš na co těšit.
Nevim jaká lež, tohle je přece osobní názor, ne faktickej článek…
A taky je to lež.
Já osobně jsem hodně na rozpacích. Jak píše někdo nade mnou, kecy typu 2,5x rychlejší než nejprodávanější NTB je co? 2,5x rychlejší než nějakej Acer za 15k? Nemám problém vypláznout za noťas 70k, když jde o univerzánlní stroj, na kterém rozjedu vše. Od MacOS přes Windows a Linux. Studuju informatiku a teď ke svému studiu potřebuju Visual Studio, Office, MS Teams, Oracle Data modeler, Latex, DataGrip a mnoho dalšího. Hromadu z těch věcí ma Macu se silikonem zjevně nerozjedu. Takže si můžu koupit nějaký model se starýma inteláckýma procesorama, který jsou neskutečně předražený vzhledem k tomu, že jim za čas odpadne podpora a pak to bude těžko prodejný kus šrotu. Dnes si Macbooky drží hodnotu hodně dlouho. Před 3 lety jsem koupil Mac mini Late 2012 za 12 tisíc a letos jsem ho prodal za 9. Nádhera. Provar 3 litry a byl pryč za týden. Když si dneska koupím MBP 16 za 70k, za kolik ho prodám třeba za 4 roky? Jako asi nejsem cílovka pro produkty Apple. Takže to asi pořeším nějakým Dellem za 30 a počkám až dodělám školu a pak se rozhodnu. Macbook jsem chtěl proto, že teď ve škole sice programujeme pro Widle, ale já se učím programovat i pro Mac a iOS. Proto byl pro mě dobrá volba Mac, který to vše umožňoval. Teď už to umožňovat nebude, nebo za ještě větší peníze, protože ta výhoda v tom, že Mac měl dlouhou podporu a dobře se prodával i starej , teď mizí.
Podpora pro Intel Macy bude několikaletá jako teď, Apple to na WWDC zmiňoval…
Aby nakonec za 4r nemel cenu jeste nad 100k – prave pro nekoho kdo treba dela v CADu :D
Pro vase vyuzii jako SW vyvojare po zavedeni WSL2 nevidim zadny usecase pro Mac.
Uz jenom, ze nepude upgradovat RAM
@Vakoplch: Vy máte pane nějaké komplexy? Každý Váš komentář, který jste zde zanechal, se týká „nemožnosti upgradovat“, což je argument jak stehno, to skutečně ano :)… A abych nezapoměl, to že jste si nyní koupil NTB s 64GB je vážně exkluzivní informace večera, děkujeme že jste nám vysvětlil, proč by jste vy MacBook nechtěl, všichni jsme o hodně bohatší na duši.
Ehm, uplne nerozumim tomu, proc bych mel mit komplexy z toho, ze nejaky notebook, ktery nepouzivam, je funkcne omezeny crap.
Moje diskuse byla s nekym jiny a na tema vyuziti macbooku pro vyvojare. A tam vyse uvedene vadi a hodne.
Mě teda spíš trápí ta omezená RAMka, trochu doufám, že to bude „fungovat“ jako na iPhone, že to člověk prostě neřeší a funguje to líp než konkurence s dvojnásobkem RAMky…
Až na to, že na iPhone to tak nefunguje. 11 Pro so 4GB RAM neudrží otvorených veľa aplikácií, respektíve načítaných stránok a hneď ich zatvára, 12 Pro už má 6GB, ale nemôžem posúdiť, do akej miery to pomohlo. Základný MB Pro má len o 2GB viac a náročnosť aplikácií a spôsob práce na MacBooku v porovnaní s iPhonom sú neporovnateľné. Samozrejme plynulosť systému je dobrá, ale s tým RAMka od určitej úrovne už nesúvisí.
A to má na svědomí velikost RAM? Vy jste někdy něco takového zaznamenal např. na svém počítači? Čím víc RAM, tím víc otevřených stránek v prohlížeči?
Panenko skákavá …
CO?: budete se divit ještě víc když řeknu, že je to přesně jak píšete. Počítače to, ale řeší tzv virtuální pamětí, kterou si vytváří na pevném disku. Jenže ten je pomalejší. V dnešní době SSD disků už to nemá takový význam.
Protoze to ty aplikace po case uspava a pak vypne
Těžko říct. Přítelkyně teď šla do školy. Chtěla nějakej noťas. Koupil jsem jí Air, čtyřjádro i5 a připlatil jsem 16GB ram. Ona funguje tak, že mám v Safari tak 30 tabů, další taby v Chrome a další v Mozille, oteveno mraky aplikací, které navíc neumí zavírat. Byla zvyklá z Windows uzavírat aplikace křížkem, ale u Macu to jen sjede dolů na panel a furt to běží. Takže pootvíraný kde co a když merknu občas na využití systému, tak to ještě nepřelezlo pře 9GB ram. Spíš se to drží kolem 7. Jako s pamětí zarába Mac dobře. Kámoš koupil v akci MBP 13 základní konfiguraci 8/256 a jede s tím úplně v poho a to programuje. Asi bych se úplně nebál. Navíc kdyby tomu nestačila RAM a swapovalo by to, tak vzhledem k rychlosti SSD to taky nebude problém.
Jen 30tabu v Safari?
To ja mam aktualne cca. 380 a v anonym cca. dalsich 300 :D
Hele, ale musim uznat, ze pritelkyne je teda dobra masochistka ;) Safari, chrome a mozillu? Brrrrr
Jinak koukni si po male, free, appce Quiter ;) ta ji ty zbytecnosti po nastavenem case pouzavira ;)
Swap poznáte. Je to obrovský rozdíl protože SSD mě proti RAM strašný slimák.
Záleží co programuje. U simulací ve stylu MatLab apod poznáte i skok 16 – 32GB.
Ale hlavně když je člověk spokojený :) na domácí použití je zatím 16G v pohodě jak na Macu tak na oknech :)
A kubernetes kontejnery v minikube (pokud to nyni jako vyvojar nedelas, tak brzo zacnes) hodlas provozovat jak?
Ty maj vespod docker kontejnery s x86_64 Linuxem.
To moc nebude nástroj pro vývojáře… Alespoň zatím ne.
I kdyby RAM nestačila a muselo se swapovat, tak je tam prý 2x rychlejší SSD, tak by to snad neměl být moc problém. Ale to jsou zatím jenom spekulace
I kdyby bylo SSD 10x rychlejší tak je oproti RAM extrémně pomalé a swap bude otravný a omezující…