Zavřít reklamu

Evropská unie je v poslední době ohledně technologických gigantů velmi aktivní. Jeden by řekl, že až moc, a jak se zdá, bude prověřovat EU technologické společnosti i nadále. Podle nové zprávy Financial Times EU plánuje Evropská unie zavést rozsáhlá právní opatření, která donutí „velké ryby“ ke sdílení dat s konkurencí. Dále budou mít společnosti povinnost neupřednostňovat vlastní aplikace a služby.

V rámci návrhu nového právního předpisu ohledně digitálních služeb plánuje EU přinutit společnosti jako Apple, Amazon a Google, aby předávaly údaje o zákaznících i méně významné konkurenci. Návrh konkrétně říká, že společnosti nebudou používat shromážděné údaje pro vlastní potřebu, ledaže je zveřejní i ostatním, což je celkem kontroverzní. Daleko kontroverznější může ale být povinnost velkým technologickým společnostem zakázat upřednostňovat vlastní služby a aplikace. Text hovoří o zákazu předinstalovat jakoukoli vlastní aplikaci. Dále se také v návrhu píše, že by uživatel měl mít možnost odinstalovat jakoukoli aplikaci. Pokud by tedy návrh byl přijat, smartphone z krabice v EU by softwarově vypadal úplně jinak, než smatrphone zakoupený jinde ve světě.

Než se ale strhne v komentářích diskuze o tom, jak je EU špatná, rád bych upozornil, že se jedná pouze o návrh. Legislativní proces je v tomto případě velmi zdlouhavý, a málokdy se podobná kontroverze prosadí. Když se nad tím zamyslíte, dikce návrhu v podstatě zakazuje předinstalovat i App Store či Google Play, jelikož jde o „vnucení“ vlastní služby. V současné době je EU velmi aktivní na poli technologických společností, nebojím se tedy legislativní návrh přirovnat k „svezení“ se na populárním tématu. Dám hlavu na špalek za to, že nic podobného prosazeno nebude.

Diskuze k článku

  Asi mají málo práce. Aktivní blbec je horší než třídní nepřítel.

  Presne tak, podľa mňa z relatívne dobrej myšlienky EU sa stal fašistický nástroj v rukách podivných bohato platených libtardov.

  Přestaňte už konečně jednou brát slova o fašistech nadarmo, tím uplně zlejčujete utrpení těch, kteří to opravdu zažili. A od slováka to zní obzvlášť trapně, ty by měli mlčet vzhledem ke své minulosti.

  Tak hlavně že máme tu demokracii, nikdo nikoho nesleduje (erouška), můžeme si dělat co chceme (nouzový stav), koupíš si mobil a tam… nic (EU)… super, díky všem co cinkali klíčema… bohužel se to nějak minulo účinkem.

  Můžeš se odstěhovat do Běloruska, tam všecho to, po čem teskníš mají. A dají ti toho vrchovatě a zdarma.
  Víš prd, co byli a jsou komunisti, tak neplácej nesmysly.

  když už nechápete, co tím autor myslel, a neumíte číst, tak alespoň buďte z ticha a napište vlastní názor místo těch kecu o někom jiným. nikdo tu totiž neřekl, ze byla doba minula lepší, jelita jste vy, já jsem napsal, ze se to minulo účinkem, víme? teď už jo, ze? hm… jen tu s vámi ztrácím čas!

  Aha, takže jsi jen tupě použil oblíbenou frázi o “cinkání klíčema”, ale vůbec ti nedošlo, co to symbolizovalo.

  Mysli, než něco napíšeš.

  Svět spíš ztrácí čas s vámi, milý Tomáši. Ale i o tom je demokracie – musím tolerovat i ignoranty. Kdyby byla třeba elitářská diktatura, kde by se nechávali jen ti nejbystřejší, už by někdo vydával příkaz k vašemu odsunu na Sibiř.

  Tomáš: Tak když ti vadí eRouška, tak doufám že nepoužíváš Facebook, instagram, na prohlížení webu používáš VPNku a nemáš nic od Googlu.

  „Než se ale strhne v komentářích diskuze o tom, jak je EU špatná, rád bych upozornil, že se jedná pouze o návrh.“

  Ono už jen to, že řešej takový sračky místo důležitejších věcí něco indikuje ! Takže asi tak

  Cim dele tu s nami EU je, tim vice me s..e … Uz jen tim, ze vubec takove myslenky vzniknou.

  EU toho ale dělá mnohem a mnohem více a věř tomu, že pozitivního.

  Je úplně jasné, že nějaké z kontextu vypíchnuté marginálie, náležitě halasně podané, mohou člověka zmanipulovat a otrávit.
  Ale nejde o nic zásadního.

  Pokud by to prošlo, což si osobně nemyslím, tak to ve finále půjde vyřešit jedním kliknutím navíc při nastavování telefonu.
  Žádná tragédie se nekoná.

  …nesouhlas – postupné okrájování svobody za souhlasného mručení davu – že se vlastně až tak neděje – vede k diktatuře levičácké EU (viz Overtonovo okno = EU je přeborník)

  vsetci sa obuvate do EU, ale…viete ze to ze pouzivate platby mobilmi je prave vdaka EU ? pretoze svojimi zakonmi prinutila banky zdielat bankove udaje prave s fintechmi ? keby banky neboli prinutene zakonmi EU zdielat udaje tak nic z toho, co dnes poznate, ako platite svoje ranne kavy atd by nebolo, ziaden revolut by tu nebol atd, kazda banka by mala svoju aplikaciu a hotovo, nehovoriac o tom – co je pravda, ze velke giganty typu apple, google, FB a ine si robia so zakaznikmi co chcu – staci si spomenut, ako apple nechcel uznavat 2 rocnu zarucnu dobu v taliansku, az kym neprehral na sude, EU bohuzial nevie spravne komunikovat svoje opatrenia, keby vam vedeli na viacerych prikladoch nazorne ukazat, ze to opatrenie vam prinesie nieco pozitivne, asi by ste inak reagovali

  Což je samozřejmě lež a snaha dělat z EU něco řím by měla být, ale nikdy nebude a její konec v této podobě je nevyhnutelný. Samozřejmě, že zmíněné platby by byly i bez EU, tak jako i jinde ve světě a rozhodně to není zásluha zákonů EU, který jen diktují suveréním státům i firmám a konečným zákazníkům vše jen zdražují. Čili ano, pokud by EU v vlastních, ČTĚTE Z VLASTNÍCH A NE Z NAŠICH, peněz proplácela poplatky, které platí banka třeba Applu za používání Apple Pay, pak by to byla zásluha EU, což se samozřejmě neděje a ani dít nebude :).

  A ohledně záruční doby – tak jako pardón, to už je čistě můj názor, ale mezinárodní rok většině lidí stačí. Ono co si budeme nalhávat, pokud je něco špatně, podělá se to na začátku a v druhém roce je v servisech většina potíží stejně ozančena jako chyba zákazníka, takže tak.

  klamstva, klamstva, klamstva…jasne, a za zrusenim roamingu v ramci EU je pakistan :D :D :D :D

  na tu mas KLAMAR !!!!!! Dokaz, po cesky, aby si nepovedal ze slovencina je cudzi jazyk

  https://blog.ibanfirst.com/cz/co-psd1-a-psd2-znamenaj%C3%AD-a-pro%C4%8D-jsou-d%C5%AFle%C5%BEit%C3%A9

  Směrnice PSD1 otevřela před 9 lety evropský trh bankovních a finančních služeb.

  Směrnice o platebních službách 1 je směrnicí Evropské unie, který je má regulovat platební služby a poskytovatele platebních služeb v EU a v členských státech EHP. Návrh byl podepsán v listopadu 2009 a vstoupil v platnost měsíc poté. Její cíle jsou tři: podpořit konkurenci na evropském kontinentu, zlepšit kvalitu služeb a ochránit spotřebitele.

  Od svého vytvoření PSD1 umožnila 3 věci:

  Zavedla postavení poskytovatele platebních služeb a regulační formát, který umožňuje nebankovním společnostem provádět finanční transakce. V minulosti mohli platební služby poskytovat pouze banky, centrální banky nebo vládní agentury.
  Banky a ostatní poskytovatelé platebních služeb musí být transparentní ve svých službách a poplatcích, musí například uvádět nejzazší časy provedení platby, poplatky a směnné kurzy.
  Toto opatření zrychlilo rozvoj plateb SEPA jako jedinou oblast pro platby eurem, což zrychlilo provedení plateb.

  Stále ve Vaší odpovědi ani v uvedeném odkazu nevidím nic o pointě, kterou jste napsal vy a na kterou jsem odpovídal. Platby mobilem rozhodně nefungují díky tomuto nařízení.

  Stejně tak je diskutabilní, že dovolili nebankovním společnostem provádět úkony, jako mohla do té doby pouze banka, že? Ale to by jsme zde mohli být hodně hodně dlouho a stejně by jsme se neshodli :)… Příjemný den a málo smutku, až EU (opět zdůrazňuji V TÉTO PODOBĚ) padne.

  To není pravda, Revolut fungoval dávno před zmiňovanou směrnicí EU (tzv PSD2). Revolut totiž nemá s vaší bankou nic společného. Je to platební služba, kam si pošlete z banky vy sami peníze a pak si platíte s dalšími uživateli této platební služby, což už jsou jen prachobyčejné účetní operace na účtu Revolutu.

  ach jo všetci tu majú veľmi skreslenú predstavu o fungovaní EU , lebo si dovolila kritizovať ich miláčika , historická skúsenosť naprieč všetkými odvetviami ukazuje že monopol je skôr či neskôr škodlivý , na to je od hospodárskej krízi v roku 1933 neskutočne veľa príkladov , kto z vás si nájde čas aby si všetky tieto návrhy prečítal ako ich zdôvodnenie väčšina dokumentov je dostupná vo všetkých jazykoch EU ale pindať na základe skoro bulvárneho článku prečo nie kto nadáva na EU nech skúsi 30 minúť volať do krajiny čo nieje v EU a 30 minút napr do francúzska a spozná ten rozdiel

  Takych eurohujerov ako si ty naozaj nepotrebujem.. pre tvoju info, zazil som EHS, ktora bola podstatne zivotaschopnejsia a bez sudruhov politrukov eurokomisarov, nebolo treba ziadne sudruzske strategie ako Lisabonska zmluva (o ktorej je zjavne ticho, pretoze skrachovala).. a nebolo treba zivit ani aparat politrukov a ich poskokov v Bruseli ci Strasburgu!
  Monopol? Aky monopol, kto ta nuti pouzivat Apple?! Ze nejaky kreten sudruzsky eurokomisar (ktory tomu ani nerozumie) chce vykazat cinnost?
  Historicka skusenost je skor s neschopnostou a demenciou eurosudruhov.. cest praci a poklona sudruhovi Marxovi, ved uz aj sochy mu (zase) stavaju.

  Lisabonská zmluva skrachovala? To už tu nemáme EÚ? To sú veci. Niečo ďalšie na pobavenie tam nemáš? BTW, EHS je súčasťou EÚ. Tvorí jej prvý pilier.

  Jsou to zajímavé nápady. To předávání osobních údajů a co kdyz si to nepřeji,aby údaje o me byly komukoliv poskytovány.
  To by pak mohl vzniknou navrh, ze velké banky jsou povinny nenechávat si informace o transakcích a zustatcich pro sebe, ale musejí je předávat všem nebankovnim společnostem. Kdyz mi někdo bude chtít vnutit půjčky tak ať maji o me pěkně prehled.

  Už z principu je takováto softwarová svoboda k ničemu. Alespoň na uzavřené platformě, jako má právě Apple. Myšlenka Applu je o pevně svázaném hardwaru a softwaru a touto vzájemnou optimalizací docílit lepšího uživatelského zážitku než na otevřené platformě. Pokud EU touží dělat “linux” z windows a androidu, ať se klidně činí, většině to bude asi fuk. Však na windows pamatujeme aféru Exploreru vs Netscape a na Androidu nedávno došlo na nucený výběr výchozího internetového prohlížeče též. Jenže zatímco výchozí aplikace na windows jsou prakticky všechny odpad a na androidu je to o tom, co která značka komu nadělí, u Applu jsou v základu kvalitní a dobře optimalizované aplikace, které netřeba nahrazovat nějakou univerzální špínou s nejistým zabezpečením.

  Takže safari a další software už tam nebude, ale budu si ho muset stáhnout a nainstalovat. Děkuji EU, že za má práva tak bojuje a vše nám tím zjednodušuje, stejně jako nám zjednodušila brouzdání po netu odklikáváním otravných hlášek s cookie na každé stránce.

  Nedělej z toho kovbojku.
  Prostě při nastavení nového iPhonu odklepneš jednu hlášku, jestli chceš nebo nechceš nainstalovat aplikace od Applu.
  A to bude celé, pokud k tomu vůbec dojde. Pro tebe asi obrovský problém…

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.