Zavřít reklamu

Jak jistě víte, s příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali hned několika nových skvělých funkcí. Zmínit lze například změny na domovské obrazovce, kromě toho také nové bezpečnostní funkce, a v neposlední řadě můžeme zmínit ještě funkci Spánek, která je silně provázaná s Apple Watch. Nutno ale podotknout, že pro fungování Spánku rozhodně Apple Watch nepotřebujete, jelikož bez problémů funguje i bez nich. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, jakým způsobem si můžete funkci Spánek na iPhone kompletně nastavit tak, aby vám co nejvíce vyhovovala.

Večerka nebo Spánek?

Hned na začátek bych prvně chtěl uvést věci na pravou míru, tedy co se týče názvu této funkce. Ještě před tím, než Apple přišel s funkcí Spánek, tak jste si na iPhonu mohli nastavit Večerku, na Apple Watch jste si poté museli každý den zvlášť nastavovat budík a aktivovat režim kina, aby se ve spánku hodinky nerozsvěcovaly. S příchodem iOS 14 jsme se dočkali odstranění Večerky, kterou nahradil Spánek – a nutno podotknout, že se jedná o skvělou náhradu a Večerka vám žádným způsobem chybět nebude. Spánek lze tedy svým způsobem považovat za Večerku 2.0, která prostě a jednoduše změnila název. Nyní už ale k samotnému nastavení.

iOS 14:

Prvotní nastavení Spánku

Pokud nepoužíváte na buzení aplikaci třetí strany, tak používáte nativní aplikaci Hodiny. V rámci této aplikace si můžete nastavit naprosto klasické budíky, kromě nich však v horní části aplikace najdete sekci s nastavením Spánku. V případě, že jste si tuto funkci ještě žádným způsobem neaktivovali, tak se vám v horní části aplikace Hodiny objeví Žádný budík. Aby se zde zobrazovaly nějaké informace, tak je prvně nutné funkci samozřejmě nastavit. V rámci Spánku si můžete například konečně nastavit rozvrh na každý den zvlášť, společně s režimem Spánek, který je naprosto skvělý – o tom ale později. Chcete-li si Spánek jako takový nastavit, tak je nutné přejít do aplikace Zdraví, kde poté ve spodním menu klepněte na Prohlížení a nakonec se přesuňte do sekce Spánek.

V případě, že jste si Spánek ještě nikdy nenastavili, tak se vám po rozkliknutí výše zmíněné sekce zobrazí krátký průvodce, ve kterém si můžete nastavit samotný rozvrh, společně s budíky. Průvodce je samozřejmě velmi jednoduchý a jeho nastavení zvládne každý z vás. Pokud už jste však někdy Spánek nastavili, popřípadě pokud chcete nastavení upravit, tak už je nutné se postupně proklikat jednotlivými sekcemi. Samozřejmě vás v tomto článku nebudeme tak úplně přesvědčovat o spánkových návycích a spánkové hygieně, každopádně obecně platí, že by měl člověk denně naspat něco mezi šesti a osmi hodinami. Každý z nás je samozřejmě jiný a zatímco někomu dostačuje denně spát šest hodin, jiný zase musí pravidelně denně spát alespoň osm hodin.

Klíčové nastavení rozvrhu spánku

V rámci Spánku je úplně nejdůležitější, abyste si správně nastavili již zmíněný rozvrh – od něj se odvíjí naprosto všechno. Kompletní změnu rozvrhu můžete ve Spánku provést v sekci Úplný rozvrh a volby, kterou najdete pod kategorií Váš rozvrh. Pokud na tuto možnost klepnete, tak je prvně nutné aktivovat Rozvrh spánku. Níže už si poté můžete klepnutím na Přidat rozvrh na další dny nastavit, kdy potřebujete v určité dny vstát, popřípadě klepněte na Upravit pro upravení stávajícího rozvrhu. Právě v tomto nastavení se Spánek výrazně liší od Večerky, jelikož si konečně můžeme nastavit rozvrh pro jednotlivé dny (pro většinu zvlášť všední dny a zvlášť víkend). Při přidávání rozvrhu si tedy nastavte čas, kdy chcete jít do postele, a poté čas, kdy vás má aplikace vzbudit. Níže poté naleznete možnosti pro (de)aktivaci budíku, dále nastavení zvuků a odložení. Takto postupně přidávejte rozvrhy tak dlouho, dokud nebudete mít vše kompletně nastaveno.

Další skvělé funkce

Níže v sekci Úplný rozvrh se poté ještě nachází kategorie Další podrobnosti. Zde si můžete nastavit Spánkový cíl, tedy počet hodin, kolik chcete denně naspat. Spánkový cíl je nutné nastavit tak, abyste jej samozřejmě byli schopni splnit, na druhou stranu je ale třeba se jeho nastavením alespoň trochu motivovat – pokud budete cíle splňovat, tak vás dokáže aplikace také pochválit. Dále je k dispozici možnost Noční klid, u kterého si můžete nastavit, jak dlouho před aktivací režimu Spánku dojde ke ztlumení vašeho zařízení, čímž se máte připravit ke spánku. V Nočním klidu poté nebudete dostávat žádné upozornění, podobně jako v režimu Nerušit. K dispozici je poté ještě sekce Volby, kde jsou k dispozici další předvolby, které se týkají například zobrazení informací na uzamčené obrazovce, apod. S funkcí Spánek přichází také režim Spánku, který se defaultně aktivujte automaticky. Ikonu tohoto režimu si však můžete přidat i do ovládacího centra, což se rozhodně hodí. Po aktivaci režimu Spánku dojde ke ztmavení uzamčené obrazovky, na které se objeví informace o budíku.

spánek v ios 14
Zdroj: iOS 14

Nastavení v aplikaci Hodiny

Abyste měli k nastavení Spánku blízko, tedy abyste nemuseli pokaždé chodit do aplikace Zdraví, tak se určité nastavení zobrazují i přímo v aplikaci Hodiny. Stačí v kategorii Spánek klepnout na tlačítko Změnit. V rámci tohoto nastavení upravujete rozvrh jen pro příští probuzení, tedy pokud jste například zjistili, že zítra nemusíte vstávat tak brzo do školy či práce. Zde si pro příští probuzení můžete nastavit čas, společně s aktivací budíku a nastavení zvuků a odložení. Úplně dole se poté nachází vámi nastavený rozvrh spánku, který můžete klepnutím na Upravit rozvrh spánku upravit. Z mého pohledu je funkce Spánek na iPhonu opravdu velmi propracovaná a dobrou zprávou je, že pro její využití rozhodně nepotřebujete Apple Watch. Jablečné hodinky však nabízí možnost buzení vibracemi, společně s přesnějším měřením, zobrazováním notifikací, apod.

Dnes nejčtenější

.