Zavřít reklamu

S příchodem každé nové verze operačních systémů se dočkáváme nových funkcí, na které se ve většině případech jednoduše zvyká. V případě některých verzí přibývá nový funkcí méně, někdy zase více. Pokud se podíváme na iOS 14, tak zjistíme, že po designové stránce se toho oproti iOS 13 moc nezměnilo. Přesto ale přibylo mnoho nových funkcí, které rozhodně stojí za vyzkoušení – v tomto článku se společně podíváme na 7 nastavení a funkcí, které byste si měli v iOS 14 ihned vyzkoušet.

Připnutí konverzací

S příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali přepracované aplikace Zprávy. Vzhled aplikace jako takový zůstal víceméně stejný, přibylo však několik skvělých funkcí. Mezi jednu z nich patří možnost pro připnutí konverzací. Prakticky každý z nás má několik jedinců, se kterými chatujeme každý den. Konverzace s těmito uživateli se však v rámci Zpráv může pokaždé nacházet na jiném místě a my ji musíme zbytečně hledat. Pokud si určité konverzace připnete, tak se zobrazí v horní části aplikace Zprávy a máte k nim kdykoliv jednoduchý přístup. Pro připnutí konverzace po ní přejeďte zleva doprava prstem, a poté klepněte na ikonu špendlíku. Pro odepnutí konverzace podržte na připnuté konverzaci prst, a poté z menu vyberte možnost Odšpendlit.

Označení ve zprávě

Kromě toho, že v rámci aplikaci Zprávy můžete jednoduše komunikovat s jedinou osobou, tak můžete komunikovat také přímo ve skupinách. Komunikace ve skupinách přes iMessage však ve starších verzích iOS nebyla úplně jednoduchá. Nebylo totiž možné účastníky konverzace jednoduše označit, takže nemuselo být hned jasné, komu zprávu směřujete. V rámci iOS a iPadOS 14 už je však těmto trablím konec, jelikož je konečně možné jednotlivé uživatele označovat. Stačí, abyste do textového pole napsali zavináč, a poté jméno uživatele, tedy například @Pavel. Kromě toho můžete konečně také provádět přímé odpovědi na zprávy – stačí na určité zprávě podržet prst, a poté klepnout na Odpovědět.

zprávy v ios 14
Zdroj: Apple

Rychlá změna rozlišení videa

V případě, že na vašem iPhonu často natáčíte videa, tak se vám rozhodně bude líbit možnost, pomocí které lze jednoduše za pochodu měnit rozlišení a počet snímků za sekundu videa, které se chystáte natáčet. V případě, že se v iOS či iPadOS 14 přesunete do aplikace Fotoaparát, kde přejdete do sekce Video, tak se vpravo nahoře zobrazí současné nastavení videa. Pokud na současné nastavení klepnete, tak si můžete tuto předvolbu rychle změnit – například abyste ušetřili místo v úložišti, anebo naopak abyste měli kvalitnější obraz. Tato možnost je k dispozici pouze o novějších zařízení.

Zdroj: SmartMockups

Knihovna aplikací

Pokud už jste si iOS či iPadOS 14 nainstalovali, tak jste si s největší pravděpodobností všimli také Knihovny aplikací, která se nachází v rámci domovské obrazovky, úplně napravo. Uživatelé se v tomto případě dělí na dvě skupiny. První skupina si na Knihovnu aplikací zvykla a považuje ji za skvělou změnu, druhá skupiny by ji poté nejraději deaktivovala. Já osobně se řadím do první skupiny a ihned po aktualizaci na iOS 14 jsem si odstranil z plochy veškeré stránky, tedy kromě té první, abych měl Knihovnu aplikací vždy po ruce. V Knihovně aplikací najdete logicky uspořádané aplikace v jednotlivých kategoriích, kromě toho poté můžete využít vyhledávání v horní části obrazovky. Pokud jste Knihovnu aplikací okamžitě zavrhli, zkuste ji dát ještě šanci. Níže přikládám odkaz, který vás provede kompletním nastavením a úpravami, které se týkají domovské obrazovky v iOS 14.

Rozpoznání zvuků

S příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali také nových funkcí pro určitým způsobem znevýhodněné uživatele iPhonů či iPadů. Funkce, které jsou pro znevýhodněné uživatele určené, najdete v Nastavení v sekci Zpřístupnění. Apple patří mezi jednu z mála společností, která se chlubí tím, že i znevýhodněným uživatelům poskytuje „bezbariérový přístup“, což je rozhodně skvělé. V nových operačních systémech jsme se dočkali hned několika nových funkcí ve Zpřístupnění, zmínit lze například rozpoznávání zvuků, což se hodí především uživatelům s vadou sluchu. iPhone či iPad dokáže s příchodem iOS či iPadOS 14 rozpoznávat všemožné zvuky, a poté vás na ně dokáže upozornit vibrací či notifikací. Pro nastavení této funkce stačí přejít do Nastavení -> Zpřístupnění -> Rozpoznávání zvuku, kde tuto funkci stačí aktivovat. Po aktivaci stačí přejít do sekce Zvuky, kde už si pomocí přepínačů stačí aktivovat ty zvuky, které má iPhone či iPad rozpoznat.

Související články

Dnes nejčtenější