Zavřít reklamu

I přesto, že je operační systém macOS považován oproti konkurenci za velmi stabilní a svým způsobem i bezchybný, tak může čas od času dojít k nějakému selhání. V případě, že na Macu či MacBooku selže aplikace, tak je postup jejího restartování velmi jednoduchý – stačí ve spodním docku na aplikaci klepnout pravým tlačítkem (dvěma prsty) a zvolit možnost Vynutit ukončení. Pak stačí aplikaci znovu zapnout. Co ale dělat, když se v rámci macOS zasekne celý Finder, a vy nejste schopni žádným způsobem pracovat s okny systému? Existuje hned několik způsobů, které můžete využít. Pojďme se na ně společně podívat v tomto článku.

Co dělat, když na Macu zamrzne Finder

Pokud v rámci macOS zamrzne Finder, tak ve většině případech zamrzne i dock společně s menu barem (horní lištou). V tomto případě tedy nelze pro resetování Finderu dock či menu bar využít. Existují dva způsoby, které můžete pro resetování Finderu využít – pojďme se na ně podívat.

Resetování klávesovou zkratkou

Někteří uživatelé macOS ani netuší, že se v tomto systému nachází jakýsi „správce úloh“ z konkurenčního operačního systému Windows. Právě v tomto správci úloh můžete Finder vcelku jednoduše resetovat. Pro spuštění správce úloh stiskněte na klávesnici kombinaci kláves Command + Option + Escape. Jakmile tuto klávesovou zkratku stisknete, tak se otevře nové okno se všemi aktivními úlohami. Zde poté označte Finder a v pravém dolním rohu klepněte na tlačítko Spustit znovu. Tímto se Finder restartuje a vy byste měli být schopni jej opět bez problémů začít používat.

Resetování pomocí Terminálu

Finder můžete v rámci macOS jednoduše resetovat také pomocí Terminálu. V tomto případě pomocí klávesové zkratky Command + mezerník vyvolejte Spotlight, ve kterém vyhledejte Terminál a stiskněte klávesu Enter. Poté, co se otevře okno této aplikace, tak si zkopírujte tento příkaz:

killall Finder

Po zkopírování příkazu se přesuňte zpět do okna Terminálu, příkaz zde vložte, a poté stiskněte Enter. Poté dojde k probliknutí obrazovky a Finder se tímto jednoduše restartuje.

V případě, že vám ani jeden z výše uvedených postupů pro restartování Finderu nepomohl, tak to vypadá, že došlo k nějakému většímu problému. V tomto případě bude nutné operační systém macOS ručně „natvrdo“ restartovat. Toho docílíte tak, že po dobu cca 10 sekund podržíte zapínací tlačítko na vašem Macu či MacBooku.

Související články

Dnes nejčtenější