Zavřít reklamu

Snad nikdo nepochybuje nad tím, že ve společnosti Facebook pracuje celá řada inteligentních, ba až geniálních zaměstnanců, kteří vědí moc dobře co dělají a snaží se maximalizovat zisky tohoto mediálního giganta. Přesto i vrchní management jednou za čas udělá chybu, což by bylo vzhledem k velikosti korporace ještě poměrně pochopitelné. Zarážející je nicméně skutečnost, že Facebook tento přešlap vyšel na neuvěřitelných 19 miliard dolarů, a byť se opožděná investice společnosti příliš nevyplatila, dala vzniknout komunikační aplikaci WhatsApp, kterou denně používají miliony lidí.

Psal se rok 2009, když Brian Acton přišel žádat o práci ve společnosti Facebook a snažil se zaujmout personalisty. Ti ho však nevybíravě odmítli, což se Brian nestyděl oznámit širokému okolí pomocí svého twitterového účtu, kde se o své snaze získat místo v tak renomované korporaci zmínil. Ačkoliv svůj neúspěch bral s nadhledem a sám se v příspěvku zmínil, že ničeho nelituje a naopak je rád, že měl příležitost setkat se s tolika zajímavými lidmi, po čase se ukázalo, že odmítnutí měl litovat právě Facebook. Brian vzal totiž příležitost za pačesy a pustil se do vlastního podnikání s ukrajinským imigrantem Janem Koumem po boku, což mu nakonec vyneslo miliardy dolarů. Tohle duo totiž stojí za populární komunikační aplikací WhatsApp, kterou začaly používat desítky milionů lidí.

Celkem si aplikace může připsat na seznam úspěchů i milník, na němž Facebook pracoval o poznání delší dobu. A tím je překročení 2 miliard uživatelů, kteří z WhatsAppu učinili nejpoužívanější a nejoblíbenější komunikační software na světě. Historicky se navíc jedná o 3. nejstahovanější aplikaci, což technicky vzato z platformy dělalo poměrně velkého konkurenta. Tuto skutečnost Mark Zuckerberg zkrátka neskousl a rozhodl se pro akvizici, která společnost vyšla na rekordních 19 miliard dolarů, tedy zhruba 420 miliard korun. V roce 2014 totiž proběhla dohoda mezi Facebookem a společností WhatsApp, která mimo jiné obsahovala i přesun části akcií společnosti do rukou Briana Actona a Jana Kouma. Ty pochopitelně začaly strmě růst, díky čemuž si tohle legendární duo přišlo na pěkných 21.8 miliard dolarů. Při pohovoru s Actonem v roce 2009 tak Facebook učinil chybu, na níž pravděpodobně jen tak nezapomene. Dá se sice argumentovat tím, že by nejspíše ke vzniku WhatsApp nedošlo, ale zato by měl mediální gigant po ruce poměrně vynalézavého a inteligentního zaměstnance, díky němuž by si Facebook přišel na pěknou, nemalou sumu peněz.

Dnes nejčtenější

.