Zavřít reklamu

Operační systém watchOS 7 přinesl kromě jiného jednu dlouho a toužebně očekávanou funkci – nativní nástroj pro sledování spánku. Součástí tohoto nástroje je například funkce Noční klid, díky které si uživatelé mohou přizpůsobit různé procesy v rámci přípravy na spánek. O strategii, která stojí za zavedením funkce sledování spánku na Apple Watch, promluvil v nedávném interview viceprezident Applu pro technologie Kevin Lynch.

V rozhovoru pro magazín Independent Lynch kromě jiného také vysvětlil, že odborníci v Applu před zavedením zmíněné funkce strávili spoustu času studováním problematiky spánku. Cílem monitorovacího nástroje a související funkce Noční klid má být snížení výskytu rozptýlení a rušivých elementů v době, kdy se uživatelé připravují na spánek. Primárním účelem funkce je podle Lynche zajištění dostatečného množství kvalitního spánku. „Na světě je tolik věcí, které nás rozptylují a strhávají naši pozornost,“ uvedl Lynch, a dodal, že kouzlo funkce spočívá v pomoci uživatelům s přechodem do spánkového režimu. Jeden z rozdílů mezi nativní funkcí sledování spánku na Apple Watch a aplikacemi třetích stran spočívá podle Lynche v množství dat, která jsou uživatelům poskytována.

Zatímco většina aplikací třetích stran poskytuje uživatelům například údaje o fázích spánku a jeho hloubce, aplikace od Applu volí jinou strategii. Lynch v rozhovoru vysvětlil, že s pomocí Apple Watch je nemožné spolehlivě měřit, co se v průběhu spánku odehrává v lidském mozku, a že se namísto poskytování údajů tohoto typu jablečná společnost raději rozhodla pro odlišnou perspektivu, která bude co nejvíce užitečná a praktická. V jiném rozhovoru Lynch zase vysvětlil, jak Apple po chvilce testování došel k závěru, že nejdůležitějším údajem je informace o délce spánku. V rámci testování například účastníci příslušné studie spali s EEG elektrodami na hlavě, díky čemuž Apple získal přehled o elektrické aktivitě mozku. „Zjistili jsme, že jde opravdu hlavně o délku spánku,“ uvedl Lnych, a dodal, že u některých lidí se v souvislosti s ukládáním ke spánku může objevit úzkost, která má potenciál negativně ovlivnit celý proces usínání i spánek jako takový. Z toho důvodu se odborníci v Applu rozhodli, že namísto upozornění na nedostatečnou délku spánku budou uživatele spíše virtuálně odměňovat za splnění specifických cílů. Lynch v neposlední řadě zdůraznil také soukromí uživatelů, které je pro Apple na prvním místě. Zatímco některé jiné společnosti využívají příslušná data – byť anonymizovaná – například pro účely statistik, Apple nic takového v plánu nemá, a k příslušným údajům vůbec nemá přístup. Zaujala vás funkce sledování spánku na Apple Watch, nebo budete i nadále využívat některou z aplikací třetích stran?

Dnes nejčtenější

.