Zavřít reklamu

Technologickým gigantům je často vyčítáno, že v rámci byznysu a obchodu se neštítí ničeho a poklonkují i zemím a vládám, které jsou podle našich západních měřítek označovány za komunistické či totalitní. Jablečná společnost pochopitelně není výjimkou a nejednou posloužila jako obětní beránek, když se řešil mezinárodní obchod s Čínou. Konec konců, Apple většinou neváhal a na žádost tamní vlády stáhl či zakázal nevhodný obsah, který se nějakým způsobem protivil straně. A nejinak je tomu i u nejnovějšího případu, kdy se do hledáčku dostala aplikace Pocket Casts, kde si uživatelé mohou přehrávat podcasty a další informativní obsah.

Applu se dá vyčítat mnoho věcí a tendence podlézat státníkům je jedna z nich. Ostatně, není to poprvé, co společnost na příkaz vlády stáhla nežádanou aplikaci, nebo zakázala kompromitující obsah. Na druhou stranu se však není čemu divit, jablečná společnost roste raketovým tempem, a to zejména v Číně, kde iPady zažívají renesanci a iPhony trhají rekordy. Možná i z tohoto důvodu se technologický gigant rozhodl z tamního App Storu stáhnout další aplikaci na žádost vlády, tentokrát oblíbenou platformu Pocket Casts, kde si zájemci mohou poslechnout zajímavé podcasty nebo se dozvědět nějaké novinky. A právě to se Číně očividně nelíbilo, jelikož se tamní uživatelé prostřednictvím této aplikace mohli obeznámit s věcmi, které jim měly raději zůstat skryty.

O přímém zásahu čínské vlády hovoří už jen samotný tweet vývojářů, kde zmiňují, že za žádostí stojí kybernetický úřad Číny, který dohlíží na schvalování online obsahu a propustnost informací. Bohužel to vypadá, že se na tamní App Store aplikace jen tak nepodívá. Podobný osud si totiž zažila i platforma Quartz, zajišťující online zpravodajství. Právě ta se zmínila o nelichotivých protestech v Hong Kongu, což vedlo k okamžitému zablokování a stažení aplikace. Uvidíme, jak se Apple a jeho představitelé zachovají v této situaci. Ostatně, společnost neustále upozorňuje na lidská práva a hájí se, že dbá na soukromí a ochranu dat. Na verdikt si ale ještě nějakou dobu pravděpodobně počkáme, jelikož pokud se aplikace na App Store přece jen vrátí, pár měsíců to potrvá.

Dnes nejčtenější

.