Zavřít reklamu

Applu jsou často vytýkány vysoké cenovky a především uzavřený ekosystém, který z jablečných zařízení údajně dělá prémiové produkty určené pouze pro určitou sortu lidí. V minulosti již však mnohokrát nastala situace, kdy byly tyto domněnky vyvráceny a ukázalo se, že je tomu právě naopak a technologický gigant svými telefony dokáže zaujmout širokou masu uživatelů. O tom svědčí i nejnovější statistika analytické společnosti Omdia, podle níž se iPhonu 11 podařilo převzít korunu po iPhonu XR a usednout na trůn nejoblíbenějšího smartphonu na trhu.

Řada lidí zastává názor, že jsou Apple zařízení často nedostupná, a to zejména díky své ceně, která se pohybuje výše než například u konkurenčních výrobců využívajících iPhone. Přesto to však podle analytické společnosti Omdia a její nejnovější statistiky vypadá, že lidé raději sahají po prověřené kvalitě a cena hraje až druhořadou roli. Konec konců, již iPhone XR si vydobyl titul nejoblíbenějšího a nejprodávanějšího smartphonu na trhu a iPhone 11 nyní toto žezlo s hrdostí převzal. Jen za první čtvrtletí letošního roku totiž Apple dodal 19.5 milionů kusů tohoto telefonu a i přes nepříjemnosti spojené s šířením nákazy koronaviru se dodalo o 6 milionů kusů více než v tomtéž období loňského roku. Jednoduše řečeno, iPhone 11 model XR převálcoval na plné čáře a výrazně překonal i ostatní výrobce s majoritním podílem na trhu.

smartphone sales
Zdroj: Omdia

Ač by se tedy mohlo zdát, že Apple se svým iPhonem ztrácí na konkurenci a prodeje jsou rok od roku horší, je tomu právě přesně naopak a jablečná společnost si nad tímto zlatým dolem může mnout ruce. Zároveň je nutné podotknout, že zatímco loni se v žebříčku 10 nejprodávanějších telefonů umístil pouze iPhone XR a prémiové modely XS a XS Max ze seznamu vypadly, letos slaví úspěch i iPhone 11 Pro a Pro Max. Podle analytiků hraje roli jak cena, kdy telefon startoval na cenovce o 50 dolarů nižší než u předchůdce, tak výbava, především tedy nadstandardní kamera a celá řada dalších vylepšení. Apple si zkrátka podmanil celý segment a konkurenční Samsung a čínské Xiaomi mají sotva třetinové prodeje. Například telefon A51 z modelové řady Galaxy, jenž obsadil druhé místo, se může pochlubit „pouze“ 6.8 miliony prodanými kusy a Redmi Note 8 na tom s 6.6 miliony kusy není o mnoho lépe. Na druhou stranu se však pro Xiaomi jedná o výhru odlišného druhu, jelikož je to poprvé, co se telefony této čínské společnosti umístily v žebříčku. Tak či onak, alfou a omegou v rozhodujícím boji budou až 5G telefony. Těm zatím dominuje Samsung Galaxy S20+ a Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro. Uvidíme, kdo nakonec z této bitvy odejde jako právoplatný, definitivní vítěz.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější