Zavřít reklamu

Slovensko má jeden z nejnižších počtu nakažených koronavirem covid-19 v rámci Evropské unie, na druhou stranu je to dáno tím, že má nejpřísnější podmínky pro fungování občanů. Mimo jiné musí každý Slovák nebo cizinec vracející se do SR ze zahraničí do takzvané statní karantény, kdy je odvezen do zařízení, ve kterém čeká, až bude otestován na covid-19 a následně čeká, až bude test negativní. Z pravidla toto čekání trvá celkem 3 až 4 dny. Vtip je v tom, že například sestra našeho programátora, která dělá stevardku na zaoceánské lodi a trvalý pobyt má v Bratislavě, dojela na hraniční přechod v Rusovcích (část Bratislavy) a odtud ji police odvezla do karantény do Popradu.

Právě těmto problémům měla zabránit takzvaná chytrá karanténa, která má fungovat na principu aplikace, jejíž čárový kód (QR kód) si naskenuje z mobilu navrátilce Policie SR při vstupu na území země a následně je díky tomu možné monitorovat, zda navrátilec skutečně dodržuje nutnou čtrnáctidenní karanténu ve svém domově. Díky chytré karanténě se tak dalo vyhnout statní karanténě. Vláda SR v čele s premiérem Matovičem avizovala, že by služba měla fungovat od pátku 22. 5. 2020 od 15:00, je však pravdou, že vláda také upozorňovala na fakt, aby navrátilci sledovali oficiální webové stránky korona.gov.sk, kde se objeví informace, jakmile bude vše skutečně fungovat a aplikaci bude možné pro vstup do krajiny využít.

Aplikaci dle informací z oficiálního slovenského webu vlády věnovaného covid-19 korona.gov.sk však otestoval, a tedy odeslal ke schválení stát až 21. 5. 2020. Jelikož však potřebuje Apple a Google na ověření aplikace nějaký ten čas, termín 22. 5. 2020 v 15 hodin, ke kterému vzhlíželo spoustu Slováků, se nepodařilo dodržet a pravděpodobně se tak stane až na začátku příštího týdne.

Slováci však bohužel brali včerejší 15. hodinu za víceméně hotovou věc, což se záhy projevilo na hranicích. Ty se zablokovaly, jelikož u nich lidé čekali s vidinou snadného překročení a následné domácí karantény hlídané právě přes mobilní aplikaci. Situace se postupem času vyostřila natolik, že zde musel být nasazen antikonfliktní tým, který musel nespokojené Slováky usměrňovat. Celá situace se přitom vůbec nemusela takto vyostřit, kdyby se vládě podařilo více zdůraznit, že mají lidé brát včerejší 15. hodinu zatím s velkým nadhledem a platnost pravidel, která se k ní měla vztahovat, kontrolovali i na příslušných webových stránkách ministerstva vnitra. To ostatně napsal večer na svůj Facebook i slovenský premiér Matovič.

Související články

Dnes nejčtenější