Zavřít reklamu

Přestože jsou nové iPady Pro na světě již více než dva týdny, některé jejich specifikace jsou stále záhadou. Patří mezi ně třeba i (ne)existence čipu U1, kterým jsou osazeny všechny loňské iPhony. Jeho použití sice krátce po představení potvrdily zmínky v kódech systému iPadOS, které se podařily nalézt vývojářům spolupracujícím s 9to5mac, avšak s odstupem času se zdá, že byly tyto zprávy mylné. 

Existuje hned několik indícií, které s odstupem času nasazení ultraširokopásmového čipu U1 v iPadech Pro (2020) vyvrací. Tou první je absence jakékoliv zmínky o něm v technických specifikacích tabletu na webových stránkách Applu. Další pak jeho nenalezení odborníky z iFixit, kteří již stihli novinku poměrně detailně rozebrat a podívat se jí tak “na zoubek” zevnitř. Zřejmě tou největší je pak rozdílná certifikace pro využití frekvence oproti loňským iPhonům. Zatímco ty mají od FCC povoleno pracovat i s 6,24 GHz a 8,23 GHz, iPady Pro (2020) dostaly jen certifikaci pro 5 GHz, což víceméně využitelnost čipu U1 vylučuje. 

Absence čipu U1 si můžete všimnout i při běžném využívání iPadu – přesněji při používání funkce AirDrop. Zatímco v případě iPhonů 11 a 11 Pro se totiž dočkal AirDrop “směrového” vylepšení, kdy čip U1 dokáže dalšímu zařízení se stejným čipem povědět, kde se přesně nachází a jeho polohu “zobrazit” v AirDropovém rozhraní, v případě iPadů Pro nic takového neexistuje. A jelikož je tato vychytávka zatím víceméně jedninou využitelnou věcí spojenou s čipem U1, bylo by přinejmenším zvláštní, kdyby jí Apple jakkoliv softwarově omezoval. Absence AirDropového vylepšení z loňských iPhonů u iPadu Pro tak takřka 100% znamená, že v něm čip U1 skutečně není. 

Je poměrně zvláštní, že se Apple tento čip rozhodl do novinky nenasadit. Jedná se totiž o vychytávku, která by měla hrát klíčovou roli v hledání jeho lokalizátorů, které by měl představit už zhruba za dva měsíce. Ty tak budou zřejmě zatím naplno využitelné jen s iPhony, což je svým způsobem škoda – tím spíš, když výrobní cena čipu U1 není podle dostupných informací nikterak vysoká, jelikož se pohybuje jen kolem pár dolarů. 

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější