Zavřít reklamu

iPadům se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo. A to natolik, že se díky němu trh s tablety dočkal jen mírného poklesu. Zatímco mezi červencem a srpnem 2019 se celé odvětví těšilo stabilnímu růstu, v posledních 3 měsících totiž opět upadlo do recese a pomalého úpadku. Naštěstí Apple tento propad vyvážil a ukrojil si pro sebe pořádný kus z koláče tržního podílu.

Jablečná společnost se v posledních týdnech a měsících pravidelně chlubí s prodeji nejnovější generace iPhonu, na což má vzhledem k rekordním příjmům plné právo. Na jeho rozměrnějšího sourozence, tedy iPad, se však poměrně pozapomnělo a Apple na světlo statistiky příliš nevytahoval. To se naštěstí mění díky analytické společnosti IDC, podle níž se technologický gigant stal hlavním tahounem na trhu s tablety a si obhájil první příčku v žebříčku největších výrobců. Zatímco ještě v roce 2018 si společnost držela 29,6% podíl a dodala zhruba 43,3 milionů kusů, o rok později toto číslo vyšplhalo na 34.6% a necelých 50 milionů kusů. V případě posledního čtvrtletí loňského roku za 22,7% meziroční růst mohl zejména 10.2palcový iPad, který se stal hitem a v období mezi říjnem a prosincem zajistil Applu spolu s dalšími modely až 15,9 milionů prodaných tabletů. Z toho jen sedmá generace jablečného tabletu tvořila 65% kusů. V celkovém součtu se trh pohyboval v témž období kolem 43,5 milionů kusů, tudíž se jablečná společnost zasloužila o nemalý podíl.

Ostatním výrobcům se však během podzimní a zimní sezóny příliš nedařilo, a ač Samsung obsadil druhou příčku a Huawei třetí, obě společnosti výrazně klesly. Zatímco v případě jihokorejského giganta se počet dodaných kusů propadl o 7,4%, čínský Huawei se dočkal 2,8% poklesu. Nejhůře na tom ale byl Amazon, v jehož případě nezabraly ani masivní slevy během Black Friday a Cyber Monday. Byť se jeho tablet Fire během roku prodával poměrně stabilně a v určitých chvílích rostl až o 10%, v posledním kvartálu nastal 29% propad. Lenovo, stále urputně držící páté místo v žebříčku, se sice během října a prosince těšilo 8.3% růstu, ale ten bohužel nezachránil zbytek roku a společnost čekalo zklamání v podobě 4.2% poklesu. Tak či tak si může Apple oddechnout, jen díky němu se totiž podařilo vyvážit ztráty ostatních výrobců, a celé odvětví se tak meziročně v posledním čtvrtletí propadlo pouze o 0.6%.

Související články

Dnes nejčtenější

.