Zavřít reklamu

[Aktualizace]: V průběhu pátku se ukázalo, že zpráva z EU je poměrně nepřesná a standardizace se nemusí týkat nabíjecích portů v telefonech, ale nabíjecích portů v nabíječkách. V těch Apple používá nyní USB-A a USB-C, takže kompletní přechod na USB-C by jej poznamenal daleko méně, nežli přechod z Lightningu na USB-C. Jasněji však v tomto směru bude až s dalšími informacemi z EU. 

Nad Lightning portem se stahují stále černější mračna. Ve čtvrtek totiž evropští poslanci vyzvali Evropskou komisi k zavedení normy, podle které budou muset výrobci smartphonů prodávaných v zemích Evropské unie u svých telefonů nasadit jednotný nabíjecí port. Od této novinky si zákonodárci slibují výrazné snížení elektroodpadu, jehož produkce je v současnosti poměrně vysoká. Každý Evropan jej totiž ročně vyprodukuje na 17 kilogramů. Applu tak zřejmě nezbude nic jiného než se s Lightningem rozloučit. 

Zavádění jednotného nabíjecího portu by nemuselo trvat ani příliš dlouho. Evropská komise má totiž půl roku na to přijít s komplexním návrhem normy, která sjednocení portů nařídí. Pokud návrh projde, výrobcům nezbude nic jiného než se (zřejmě) do pár měsíců novince přizpůsobit. Právě to však v minulých týdnech ostře kritizoval Apple, který jako jeden z mála výrobců spoléhá při nabíjení na své vlastní řešení – konkrétně Lightning port. Zavedení jednotných portů by se jej proto výrazně dotklo. Dle jeho slov by však netrpěl jen on, ale i jeho zákazníci, kteří jsou na jeho řešení zvyklí, a potažmo celý technologický průmysl, jelikož toto nařízení má dle jeho slov potlačovat inovace. 

Vzhledem k tomu, že se norma teprve začíná připravovat, nelze v tuto chvíli říci, kdy by mohla být odhlasována a kdy by mohla vstoupit v platnost. Zdá se však, že se na ní již Apple pozvolna připravuje, jelikož začaly před pár měsíci prosakovat informace o tom, že hodlá v budoucnu přejít na zcela bezdrátové iPhony, přičemž první takový kousek by měl spatřit světlo světa už příští rok. Díky tomu by tak jednotný nabíjecí port řešit alespoň u svých telefonů vůbec nemusel. Co se pak týče iPadů, iPodů touch, Apple TV a dalších zařízení, u těch se dá očekávat přechod na USB-C, potažmo také přechod na kompletní bezdrátové nabíjení, které by třeba u AirPods či ovladače Apple TV určitě problémové nebylo.

Související články

Dnes nejčtenější

.