Zavřít reklamu

Finder používají uživatelé jakožto prohlížeč souborů v macOS nespočetněkrát denně. Finder je velmi jednoduchý a přehledný, avšak pro některé pokročilejší uživatele je jednoduchý až příliš. Věděli jste například o tom, že si můžete ve Finderu nechat zobrazit řádek s cestou, a to hned dvěma způsoby? První způsob více pasuje samotnému macOS, druhý způsob se pak může zdát povědomý z Windows. Pojďme se společně na oba dva tyto způsoby podívat.

Jak na Macu ve Finderu zobrazit řádek s cestou k souborům

Prvním způsobem, kterým si na Macu můžete nechat zobrazit cestu, je pomocí jednoduchého zaškrtnutí konkrétní možnosti. Po aktivaci této funkce se vám ve spodní části okna Finderu objeví malá lištička, ve které se poté můžete klikáním přepínat mezi různými složkami a podsložkami. Všeobecně je tato první možnost více „funkční“. Pro její aktivaci stačí, abyste se přesunuli do aktivního okna Finderu, a poté v horní liště klepnuli na záložku Zobrazení. Zde poté aktivujte funkci s názvem Zobrazit řádek s cestou. Pro rychle zobrazení a vypnutí zobrazení tohoto řádku můžete také využít klávesovou zkratku Option + Command + P.

Druhý způsob se více podobá tomu z operačního systému Windows. Řádek s cestou se po aktivaci této funkce zobrazí v horní části okna, a to konkrétně tam, kde se nachází slovo Finder. V tomto zobrazení však ale nemůžete s cestou žádnou způsobem pracovat – nefunguje přesun po kliknutí, ani nic jiného. Doslova a dopísmene pouze zobrazíte cestu k souborům či složkám. Pro aktivaci této funkce musíte otevřít aplikaci Terminál (najdete ji v Aplikacích ve složce Utility, anebo pomocí Spotlightu). Po spuštění Terminálu si zkopírujte tento příkaz:

defaults write com.apple.finder _FXShowPosixPathInTitle -bool YES; killall Finder

Do Terminálu jej poté vložte a příkaz potvrďte klávesou Enter. Veškeré ikony na obrazovce Macu probliknou a v horní části Finderu se začne zobrazovat kompletní cesta.

Pokud byste se rozhodli tuto funkci deaktivovat, a to z jakéhokoliv důvodu, tak se stačí opět přesunout do Termináluaktivovat tento příkaz:

defaults write com.apple.finder _FXShowPosixPathInTitle -bool NO; killall Finder

Související články

Dnes nejčtenější

.