Zavřít reklamu

Před pár dny, konkrétně v neděli, se na Twitteru objevil zajímavý příspěvek od uživatele Siguza. Ten se zabývá hackováním operačního systému iOS a ve tweetu, který uveřejnil, se pro obyčejného uživatele nachází název iPhonu společně s několika čísly a písmeny. Ti znalejší však poznají, že se jedná o jakousi formu šifrovacího klíče. Podle magazínu Motherboard by se údajně mělo jednat o klíč, který dokáže otevřít dvířka bezpečnostního procesoru s názvem Secure Enclave Processor. Díky tomuto klíči by tedy mělo být možné získat z tohoto procesoru informace a další citlivá data, která jsou v něm uložená.

Kalifornský gigant si tohoto tweetu všimnul teprve včera a ihned si na šifrovací klíč začal nárokovat svá práva skrze DMCA (americké autorské právo). Právní společnosti, které zastupují Apple, tedy ihned kontaktovaly Twitter a požádaly jej, aby byl tweet z této sociální sítě odstraněn. Twitter k této situaci našel pochopení a rozhodl se, že jej doopravdy stáhne. Ihned poté Apple začal údajně vyhrožovat svým bezpečnostním pracovníkům a některé z nich dokonce nařknul z toho, že porušují DMCA. K odstranění některých příspěvků mělo dojít i na Redditu, a to konkrétně ve vláknu r/jailbreak. Jeden z moderátorů tohoto vlákna uvedl: „Nikdo z administrátorského týmu nepožadoval, aby k odstranění těchto příspěvků došlo. Nemáme tušení, kdo si autorská práva nárokuje. Abychom však předešli budoucím problémům, tak prozatím zakazujeme publikování jakýchkoliv informací o vydávání a aktualizací jailbreaků.“

Apple ve včerejších večerních hodinách doopravdy potvrdil, že po Twitteru požadoval stažení určitých příspěvků kvůli porušení DMCA. Později však tyto požadavky opět stáhnul a Twitteru řekl, že může původní tweet od uživatele Siguza vrátit zpět. Twitter Applu opět vyhověl a tweet se na profilu uživatele Siguza opět nachází. Co se týče nárokování práv na Redditu, tak se Apple k této situaci nikterak nevyjádřil. Podle předpokladů to doopravdy vypadá, že se chystá počítačová válka mezi Applem a skupinami hackerů, kteří se snaží prolomit operační systém iOS. Oheň na střeše Applu nejspíše způsobil nový jailbreak checkra1n, který využívá hardwarové chyby checkm8: „Apple kompletně ztratil kontrolu a prohrál bitvu s jailbreakem iPhonu X a starších,“ uvádí bezpečnostní výzkumník Pwn20wnd.

Dnes nejčtenější

.