Zavřít reklamu

V posledních letech postupně dochází k vývoji různých nových zobrazovacích technologií. U moderních mobilních telefonů to všechno začalo u technologie LCD, avšak nově už mají nejnovější iPhony k dispozici OLED panely, které jsou v některých ohledech oproti LCD o mnoho lepší. To však samozřejmě neznamená, že technologie OLED narazila v zobrazovacích zařízeních na hranice svých možností. Ve hře je totiž momentálně ještě technologie mini LED a microLED, o kterých se mluví čím dál tím více. A zároveň to vypadá, že je nasazení technologie mini LED o mnoho blíže, než se může zdát. Apple by ji měl dokonce do svých iPadů a MacBooků nasadit v budoucích letech.

LCD displeje s CCFL podsvícením postupně kompletně nahradily LCD displeje s LED podsvícením, které nabízí hned několik výhod – od spolehlivosti, přes delší životnost, až po lepší vyobrazení barev, menší náročnost na velikost, či možnost upravení podsvícení. V posledních letech mnoho společností sahá také po OLED panelech, které se objevily například u iPhonů 11 Pro (Max) a Apple Watch. Technologie mini LED by však měla displeje dostat ještě na lepší úroveň. Klasické displeje s LED podsvícením disponují většinou ke stovce LED diod. Jak už můžete z názvu mini LED tušit, tak tato technologie nabídne oproti klasické LED technologii více LED diod pro přisvícení – třeba až tisíce. Konkrétně můžeme na poli výhod mini LED technologie hovořit například o větším kontrastním poměru, větším jasu, lepší černé barvy, menší energetické náročnosti, eliminaci vypalování (tím trpí OLED) a využitím nitridu gallitého, díky kterého by nedocházelo k postupné degradaci kvality displeje.

Koncepty MacBooků Pro:

Pokud se podíváme ještě dále do budoucnosti, konkrétně na technologii microLED, tak se můžeme těšit na technologii, která nabízí podsvícení až stokrát menšími diodami, než v případě klasického LED displeje. V případě technologie microLED však dochází k jedné zajímavosti – každý pixel displeje bude mít pro přisvícení k dispozici jednu diodu. Pomocí technologie microLED se tedy všechny diody několikanásobně „smrsknou“ na velikost desetiny mikrometru a budou umístěny těsně vedle sebe. Podle Semiconductor Engineering je však práce s takto malými diodami vzhledem k jejich velikosti velmi obtížná. První displeje s technologií microLED by se měly již brzy objevit u Apple Watch, technologii mini LED bychom poté mohli najít například u nových iPadů Pro či MacBooků Pro na konci roku 2020.

Dnes nejčtenější

.