Zavřít reklamu

Technologičtí giganti jsou v posledních měsících téměř konstantně pod palbou kritiky a hasí jednu kontroverzi za druhou. Patálie se však nevyhnuly ani Applu, který sotva vybruslil z nepříjemné situace týkající se odstranění hongkongské protestní aplikace z App Store. Jablečná společnost totiž čelí dalšímu nařčení, tentokrát kvůli Krymu, o nějž před pěti lety Ukrajina přišla. Území bylo násilně připojeno k Rusku, aniž by toto rozhodnutí bylo kvitováno jakoukoliv jinou velmocí a stále se jedná o nebezpečné vosí hnízdo, do něhož se Apple rozhodl píchnout.

Jak jsme již informovali před pár dny, na Apple se před Vánoci snesla další vlna kritiky. Společnost se totiž rozhodla zalíbit ruské vládě, a tak Krym ukazuje na svých mapách jako území, které oficiálně patří Rusku. Země je však doposud světovými velmoci, včetně Evropské Unie a Spojených států, vnímána jako území Ukrajiny, jíž stále právně náleží. Situace tak pochopitelně vyvolala rozhořčení na obou stranách. Apple si navíc nepříjemnost mírně pojistil v předstihu a zatímco všude jinde ukazuje Krym jako neutrální území, v Rusku je země zobrazována právě jako území náležící této mocnosti. Na prazvláštní taktiku Applu upozornili zpravodajci z Reuters a nečekaný skandál pobouřil i ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka, podle nějž by společnost neměla fušovat do globální politiky, ale věnovat se technologiím. Jablečná společnost pochopitelně nemohla věci nechat tak, jak jsou a přispěchala s vysvětlením.

„Rádi bychom vyjasnili situaci a informovali uživatele o tom, že se změny týkající Krymu váží pouze na Rusko, kde vešel v platnost nový zákon, který nás donutil přehodnotit jistá stanoviska a aktualizovat naše mapy. Před učiněním takto důležitého rozhodnutí a úpravou Apple Maps se vždy nejdříve podíváme na mezinárodní právo, aktuální stav v dané zemi a podle toho se snažíme vyhovět všem požadavkům. Samozřejmě je vše stále v jednání a problematice Krymu se budeme dále věnovat, tudíž není vyloučené, že v budoucnu přijdou další změny. Jediným naším cílem je, aby naše služby v čele s Apple Maps mohli uživatelé využívat po celém světě,“ vyjádřila se jablečná společnost. Uvidíme, jak fanoušci toto nejednoznačné vyjádření přijmou. Konec konců, přešlapů už bylo dost a vzhledem k takto citlivé situace se nedivíme, že rozhodnutí zvedlo nejednoho příznivce a politika z křesla.

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější