Zavřít reklamu

Není žádným tajemstvím, že naše písmo o nás dovede prozradit opravdu hodně – a totéž platí také o podpisu. Každý jistě ví, jak vypadal podpis Steva Jobse, a je pochopitelné, že se nevyhnul svému rozboru. Analýza autogramu Steva Jobse byla provedena v srpnu roku 2011, tedy ještě v době, kdy byl Jobs naživu. V tu dobu definitivně rezignoval na svou pozici ředitele Applu, což vyvolalo vášnivou veřejnou debatu.

Podpis Steva Jobse

O Stevu Jobsovi známe spoustu příběhů, počínaje odhodláním, s jakou přivedl Apple z garáže do samého srdce Silicon Valley, přes jeho experimenty s halucinogeny či východní filosofií a konče historkami, dokazujícími jeho vznětlivou, excentrickou, nesmlouvavou povahu. Tyto historky nám toho o Jobsovi mohou říci poměrně dost – co nám ale o spoluzakladateli Applu prozrazuje jeho vlastnoruční podpis?

Ostré hrany

Jay Elliot, bývalý viceprezident Applu, který s Jobsem spolupracoval v osmdesátých letech minulého století, uvádí, že Jobs od sebe svým agresivním a nekompromisním přístupem ve stylu „kdo není se mnou, je proti mně“ často odrazoval kolegy i investory. Elliot byl podle svých slov nejednou svědkem neshod mezi Jobsem a bývalým ředitelem Applu Johnem Sculleym. Oba se často hádali zejména kvůli nápadům, produktům, nebo způsobu vedení společnosti, a vyhrocená situace nakonec vedla k odchodu Steva Jobse z Applu. Z Elliotova vyprávění jasně vyplývá, že Jobs byl vznětlivý a agresivní, což podle zmíněného rozboru potvrzuje i jeho podpis. Počáteční písmeno „S“ v Jobsově autogramu podle grafologů ukazuje, že Jobs byl často podrážděný a neuměl svůj hněv příliš dobře směřovat. Písmo ale také vypovídá o tom, že Jobs často vyjadřoval své pocity zcela bez zábran. Způsob, jakým Jobs psal ve svém podpisu písmeno „J“, zase podle odborníků poukazuje na sklon dávat agresi průchod v každodenním životě, na impulsivní povahu, ale také na to, že Jobs některých svých činů později litoval.

Geniální dříč

Bývalá šéfka eBay Meg Whitman jednou uvedla, že Steve Jobs byl „obchodním géniem naší generace“, a že jeho přínos APplu, technologiím a Spojeným státům lze ve světě obchodu jen těžko srovnávat s kýmkoliv jiným. Grafologové tvrdí, že lidé s jednoduchým rukopisem jsou inteligentní. Jobsův autogram je přesně takový – čistý a jednoduchý, bez zbytečných kudrlinek. Střední část podpisu zase podle grafologů říká, že Jobs měl rád práci hotovou rychle, a že jeho produktivita byla opravdu nadprůměrná. Není divu, že Bill Gates označil kdysi Jobse za nejinspirativnější osobnost v technologickém průmyslu, a bývalý americký prezident Obama zase o Jobsovi prohlásil, že je ztělesněním amerického snu

Slova jako zbraň

Ed Niehaus, kterého Jobs najal jako PR specialistu pro Apple, vypráví, že Jobs rád tlačil na lidi, aby z nich dostal to nejlepší, ne vždy ale byly jeho postupy příjemné – zaměstnanci Applu se podle svých slov často cítili Jobsem „sežvýkaní a vyplivnutí“. Způsob, jakým Jobs ve svém podpisu psal písmeno „T“, zase spoluzakladatele Applu ukazuje jako překvapivě skromnou osobnost, disponující zdravou energií k pohánění věcí kupředu, stejně jako schopností používat řeč opravdu působivým způsobem. Lidé s rukopisem, jako měl Jobs, bývají údajně asertivní a mají rádi jistotu, že jsou jejich požadavky plněny přesně tak, jak oni sami chtějí. „Steve vám v podstatě řekne, co chce, a vy to prostě uděláte,“ popsal jeden z bývalých konstruktérů iPhonu.

Silná a jasná vize

Steve Jobs podle svých kolegů nikdy nepodléhal očekáváním ostatních lidí, a nehodlal se jim podřizovat. Věřil, že názor ostatních by neměl umlčet jeho vlastní vnitřní hlas. Ve svých životních cílech měl Jobs jasno. Od mládí dobře věděl, že chce ve svém životě vykonat něco velkého. Zatímco jeho vrstevníci spořili ze svého kapesného, Jobs se soustředil na rozjezd úspěšné technologické společnosti. Jasnost Jobsových vizí potvrzuje i jeho podpis.

Nohama na zemi

Dopis, v němž Steve Jobs oznamuje svou rezignaci, také poukazuje na to, že spoluzakladatel Applu stál nohama pevně na zemi. Jobs v dopise zaměstnancům připomíná, že vždy říkal, že pokud přestane být schopný plnit své povinnosti a očekávání na pozici ředitele Applu, budou oni prvními, kdo se to dozví. „Ten den bohužel přišel,“ uvedl ve svém prohlášení, ve kterém se ukazuje jako překvapivě skromný člověk. Někoho možná překvapí, že by člověk, často popisovaný jako „nemilosrdný perfekcionista a diktátor“, byl také skromný. Způsob, jakým se Jobs podepisoval, opravdu o skromnosti svědčí, ačkoliv se nám to může zdát nepochopitelné. Jak kdysi prohlásil Guy Kawasaki:“Většina běžných smrtelníků nemůže pochopit člověka, jakým byl Steve Jobs. Je to nejúžasnější ředitel v historii lidstva. Jen má zkrátka jiný operační systém.“

Související články

Dnes nejčtenější

.