Zavřít reklamu

Včera ráno jsme vás informovali o velmi kontroverzní záležitosti, která vyplula v minulých dnech na povrch. Pokud se budete nacházet v Rusku a budete v mapách Applu hledat Krym, toto území se vám ukáže jakou součást Ruska, které si samozřejmě krok Applu pochvaluje a považuje ho za splnění závazku.

Menší radost přirozeně panuje na Ukrajině. Ministr zahraničí Vadym Prystaiko dokonce Applu vzkázal, že si vážně myslí, že iPhony jsou skvělé produkty. Proto by se jablečná společnost měla držet výroby technologií a nevěnovat se globální politice, jelikož to není její silná stránka. V dalším tweetu opět Applu vzkázal, ať si představí, že jeho roky práce byly ukradeny jeho nejhorším nepřítelem. Tyto pocity prý má, když Apple nazve Krym ruským územím. Své stanovisko zveřejnila na Twitteru i ukrajinská ambasáda v USA, která vzkázala, že v Den díkuvzdání, který je v USA dnes, Ukrajinci Applu za nic děkovat nebudou. Na tweety se můžete podívat v galerii na boku tohoto odstavce.

Apple tedy vyhověl požadavku ruských zákonodárců. Rozhořčení ukrajinského ministra zahraničí je ale na místě. Na jaře roku 2014 vtrhla na krymské území ruská armáda, která zacílila na klíčová místa. Parlament se najednou o pár dní později rozhodl vyvolat referendum o připojení území k Rusku. To vše ve chvíli, kdy byla budova obklíčena vojáky. Dříve než bylo referendum konáno, hlasoval parlament o okamžitém připojení k Rusku, což zdůvodnil mimořádnou naléhavostí. V ten moment už byl Krym ruskými vojáky obsazen. Referendum mělo hlasování parlamentu jen potvrdit, což se také stalo. Podle ukrajinského Ústavního soudu bylo něco podobného protiústavní. Rusku bylo následně pozastaveno členství v G8 a byly na něj uděleny další sankce. Nutno dodat, že podobný postup je v rozporu například s Chartou OSN: Kapitola 1, článek 2, bod 4, nebo také s memorandem podepsaného v roce 1994 v Budapešti, které dostalo na frak opravdu řádně. Za Rusko memorandum podepsal tehdejší prezident Jelcin.

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější