Zavřít reklamu

Nejrůznějších kamer do auta je na trhu nepřeberné množství a pokud jste někdy zvažovali, že si tento kus užitečné technologie pořídíte, jistě jste narazili na podobný problém jako já. Buď byly jednotlivé značky příliš drahé, nebo naopak designem a kvalitou záznamu neodpovídaly požadavkům. Do rukou se mi nyní dostala kamerka Navitel R1050, která má alespoň dle výrobce veškeré mé předchozí obavy zahnat a splnit díky příznivé ceně a kvalitě přesně to, po čem toužím. Je ale taková i v praxi?

Obsah balení a technické specifikace

Za cenu do dvou tisíc korun jsem nečekal žádnou příliš komplikovanou výbavu ani dodatečné příslušenství. O to více mě překvapilo, když jsem v přívětivém a po designové stránce jednoduchém balení nalezl jak nabíjecí kabel do počítače, tak přípojku do auta, díky níž lze kameru zapojit přímo do 12V zásuvky místo zapalovače. Baterie má navíc kapacitu 180 mAh, tudíž nějakou dobu vydrží a není třeba mít zařízení neustále zapojené do zásuvky. Doba dobíjení se pohybuje kolem 50 minut, což je vzhledem k možnostem poměrně příjemné překvapení. Kamera je navíc elegantně rozdělena na dva kusy, respektive kouli a polokouli, které drží pomocí magnetu a jednoduše stačí obě části spojit. Díky tomu lze zařízením otáčet v jakémkoliv směru bez obav z toho, že se držák ulomí. Stejně jednoduchá je také instalace. Stačí jen strhnout krycí plast z dolní části držáku, ten přilepit na čelení sklo auta a natočit si kameru displejem k sobě. Samozřejmě v balení nechyběl také přehledný návod, látkový ubrousek na čištění obrazovky a slevový kupón na aplikaci od Navitelu, která slouží jako mapy a navigace zároveň.

Ani z hlediska technických specifikací si kamera nevede vůbec špatně. Čtyřvrstvou kvalitní čočku se širokoúhlým záběrem, jenž pojme až 165 stupňů, doplňuje FullHD rozlišení obrazovky s až 30 snímky za sekundu, obnovitelná frekvence 50 či 60 Hz a citlivý G-senzor, který se aktivuje v případně nárazu vozidla, a zachytí tak všechny potřebné informace. Kamera samozřejmě disponuje také Wi-Fi modulem, možností spárování s ostatními zařízeními, místem na microSD kartu s kapacitou až 64GB a speciální GPS anténou s dosahem až 450 metrů, díky níž lze mít v kombinaci s databází Navitelu zohledňující situaci na silnicích přehled o všech dopravních omezeních a potenciálních překážkách na cestě, které se zaznamenávají v reálném čase do kamerky. Zařízení totiž čerpá přímo z radarů v okolí a pomocí GPS mapuje, kde se nacházíte, díky čemuž vás může včas informovat. Jedinou nevýhodou je mírně nepřehledný a malý displej s úhlopříčkou 1,2 palce, jenž často zobrazuje informace poměrně chaoticky a chrlí na uživatele jednu zprávu za druhou. Navíc je při špatném světle kvůli TN panelu hůř čitelný a mnohdy je nutné zvýšit jas či kontrast. Tento neduh ale vynahrazuje kvalitní reproduktor, jenž vás informuje o nejdůležitějších záležitostech.

Uživatelské prostředí a párování s telefonem

Mírně nepřehledný displej bohatě vynahradí povedená mobilní aplikace.

Jak jsem již zmínil, samotné uživatelské rozhraní je poměrně přívětivé a celé zařízení lze ovládat pouze pomocí několika málo tlačítek po stranách. Stejně tak přehledné je i nastavení, kde si můžete jednoduše navolit preferované specifikace a pohrát si s různými režimy. Pokud však toužíte po efektivnějším a rychlejším ovládání, není nad to stáhnout si oficiální mobilní aplikaci, která mi mnoho věcí ulehčila a umožnila mi kontrolovat například i to, co se do kamery ukládá. Stačí jen zapnout Wi-Fi, vyhledat v nabídce model Navitel R1050 a buď pomocí QR kódu, nebo přímo z App Store či Google Play si aplikaci nainstalovat. Rozhraní je pro nováčky jako dělané a i pro mě, tedy někoho, kdo podobná zařízení využívá spíše zřídka, se jednalo o poměrně příjemnou změnu oproti konkurenčním modelům, kde na uživatele často čekalo chaotické menu s nepřebernými a mnohdy nedotaženými funkcemi.

Ač se na první pohled zdá aplikace poměrně jednoduchá a minimalistická, přesto má co nabídnout. Kromě samotného spárování s kamerou vám totiž nabídne také kontrolu uložených záznamů, možnost zapnout režim DVR nebo si pohrát s G-senzorem či rozměry videa. Zároveň na telefonu v reálném vidíte to, co na displeji kamery, tudíž nemusíte mít neustále v hledáčku malou obrazovku zařízení a místo toho se můžete čas od času podívat právě na svůj smartphone, kde najdete vše potřebné. Jak aplikace, tak samotné zařízení vám navíc kromě dopravních omezení a nehod hlásí také rychlostní limity, radary, nejrůznější podrobnosti o stavu vozovky a nejednou vás upozorní také na důležité značky. Bohužel jsou informace na malém displeji mnohdy chaotické, nepřehledné a příliš unáhlené, což může řidiče zbytečně mást a okrádat ho o pozornost. V případě mobilní aplikace naštěstí žádné takovéto neduhy nehrozí, a vy se tak můžete plně soustředit na samotnou jízdu.

Osobní zkušenost z testování

Funkce GPS vám v mnoha případech může ulehčit cestu.

Musím popravdě říct, že ač jsem si tuto skutečnost odmítal přiznat, nakonec mě přece jen dostihla. Kamera Navitel mi zkrátka a jednoduše ulehčila každodenní cesty autem a nemusím díky ní tolik uvažovat nad bezpečnostní auta. V případě pohybu před objektivem se totiž zařízení samo zapne a začne nahrávat, tudíž nehrozí, že by vám někdo poničil váš vůz, zatímco by byla kamera vypnutá. Zároveň se cítím bezpečněji i při samotné jízdě, a to především díky různorodým funkcím jako je právě GPS, která mě v průběhu cesty neustále upozorňuje na potenciálně nebezpečné úseky nebo místa, kde hrozí nějaká dopravní omezení. Svým způsobem je navíc zařízení v podstatě bezúdržbové a funguje tak nějak automaticky, tudíž nemusím neustále přemýšlet nad tím, zda jsem kameru zapnul a jestli v pořádku nahrává. Navitel mě totiž v případě jakéhokoliv problému vždy upozornil krátkým zapínáním, které symbolizovalo potenciální potíže.

Pochopitelně jsem během testování nezapomněl ani na kvalitu záznamu, která odpovídala standardům a v podstatě se nijak nelišila od konkurence. Detaily byly ostré, obraz plynulý a rozlišení 1920 na 1080 pixelů rozhodně splnilo svůj účel. Stejně tak mě potěšil i rychlý přesun záznamů mezi telefonem a kamerou, který proběhl v rámci několika sekund a nebylo nutné zařízení připojovat k počítači, nebo snad jakkoliv s videem dál manipulovat. Potěšila mě také obstojnost nočního záznamu, zařízení si totiž hravě poradí i s nepříznivými světelnými podmínkami a díky optice SONY IMX323 zvládne efektivně snímat okolí i za šera a neoptimálního počasí. Pokud tedy jezdíte často v noci, nemusíte se bát. Čočka je poměrně adaptivní a video na kvalitě nijak neztratí.

navitel r150

Resumé

Od tohoto poměrně levného modelu z dílny Navitelu jsem toho příliš nečekal, což bylo ve finále možná i dobře. Kamera mě dokázala příjemně překvapit a pro řidiče, kterým ke štěstí stačí základní funkce, jež si však mohou přizpůsobit k obrazu svému, stačí bohatě. Minimalistický design a snadná instalace navíc pravděpodobně zláká i začátečníky, kteří s autokamerami dosud neměli žádné zkušenosti, ale rádi by tento typ technologie vyzkoušeli. Konec konců, za cenovku zhruba 2 tisíce korun se jedná o vynikající kousek, který vám hezkou dobu vydrží a v mnoha ohledech učiní váš život o poznání jednoduším. Pokud jste tedy někdy uvažovali nad koupí kamery do auta, ale báli jste se složitostí, jež tento krok doprovázejí, rozhodně doporučuji dát modelu Navitel R1050 šanci.  Za tuto cenu zkrátka nic lepšího neseženete, obzvlášť v případě, kdy si potrpíte na vzhled i kvalitní funkce. Pokud vás navíc sužuje napjatý rozpočet, nemusíte se bát. Kamera je momentálně ve slevě a místo původních 2690 korun ji pořídíte za pouhých 2190 korun, tudíž není nad čím váhat.

Související články

Dnes nejčtenější

.