Zavřít reklamu

Na trhu je obrovské množství bezdrátových sluchátek různých tvarů, typů, velikostí i cen. Do nabídky v posledních letech příspívá i čínská společnost Xiaomi, která je ve světě spjata především se smartphony. Možná i proto mě velmi potěšilo, když nám do redakce dorazily na otestování AirDots právě z dílny Xiaomi a já si tak mohl udělat obrázek o tom, zda má tato společnost na to, prosadit se na trhu se sluchátky. Má tedy cenu vůbec do AirDots investovat, nebo je lepší vysypat prasátko a zakoupit dražší kus od jiné značky?

Balení a specifikace zařízení

Musím se přiznat, že jsem od samotného balení a designu příliš nečekal. Ne, že bych snad Xiaomi nevěřil, konec konců jsem v minulosti vlastnil rovnou několik telefonů od této značky a pokaždé se jednalo o prvotřídní vzhled, který se od konkurence lišil. U sluchátek jsem si ale nebyl v tomto ohledu příliš jistý, a tak jsem raději držel svá očekávání na uzdě. Na první pohled se balení zdálo obyčejné, ale po otevření se mi do rukou dostala vcelku elegantní malá bílá krabička mírně připomínající design AirPods od Applu, která obsahovala dvě malá sluchátka. Ta se držela standardní bílé barvy a byť na první pohled nijak neevokovala značku Xiaomi, stačilo se zblízka podívat a nešlo si nevšimnout malého loga, jenž se skvělo na vrchu. Zbytek balení se pak ničím nelišil od jiných značek a kromě detailního manuálu v něm byl k nalezení také nabíjecí kabel, který možná trochu překvapivě neoplývá koncovku USB-C, ale obyčejné microUSB.

Elegantní design se může hravě rovnat i dražším značkám.

Sluchátka samotná jsou na tom pak po technické stránce skutečně dobře a kromě pokročilého Bluetooth 5.0 s dosahem 10 metrů by měla díky akumulátoru o kapacitě 300 mAh vydržet až 4 hodiny samostatně, popřípadě 12 hodin v kombinaci s nabíjecí krabičkou, což rozhodně není špatné. při vybití se pak sluchátka nabijí za 1,5 hodiny, což je vcelku slušné.  U sluchátek dále potěší možnost přijmout hovor, či ho případně zamítnout pomocí intuitivní ovládací plošky po straně zařízení. Tyto funkce jsem se pochopitelně rozhodl otestovat, o čemž se podrobněji rozepíšu dále. Stejně tak mě překvapila i hmotnost, která činí v případě samotného zařízení pouhých 8.4 gramů, tudíž sluchátka nejsou v uších v podstatě vůbec cítit. Ani nabíjecí pouzdro vaši kapsu příliš nezatíží, váží totiž nicotných 39 gramů. Nechybí ani voděodolnost díky certifikaci IPX4. Tu jsem se však kvůli nutnosti produktu vrátit jej zapůjčiteli rozhodl preventivně netestovat.

Párování s telefonem

Propojení s telefonem je skutečně jednoduché. Stačilo zapnout Bluetooth, vyndat obě sluchátka z nabíjecí krabičky, která obsahuje také magnety pro snadnější upevnění zařízení, následně podržet dotykovou plošku a jen zvolit Mi AirDots z nabídky v nastavení. Zařízení se okamžitě spárovalo s telefonem, což bylo symbolizováno dvojitým zapípáním a bylo možné ihned spustit hudbu nebo jakkoliv manipulovat se zvukem. Jakmile jsem uložil sluchátka zpátky, jednoduše se vypnuly a započalo dobíjení, které lze poznat podle blikajícího červeného světla vycházejícího z obou kusů. Pro opětovné připojení stačí zařízení vyndat z krabičky a můžete libovolně pokračovat v poslouchání hudby, nebo sledování videí. Jedná se tedy o skutečně jednoduchý proces.

Osobní zkušenost a testování

Pochopitelně jsem se snažil otestovat pokud možno všechny funkce a již nyní mohu s jistotou tvrdit, že ne všechny detaily se vyvedly. Nejprve se zaměřme na zvuk. Ten je vcelku čistý a nezkreslený prakticky při jakékoliv hlasitosti. Konec konců, díky frekvenci 20 až 20 000 Hz a citlivosti 93 dB se v poslechu promítnou i ty nejjemnější nuance. Nechybí pořádné basy i výšky, které zajišťuje silný měnič o 7,2 milimetrech, který by AirDots mohly závidět i o poznání dražší sluchátka. Jen středy jsou poměrně nevýrazné a často při poslechu mluveného slova nastane situace, kdy okolní ruch zvuk ze sluchátek přehluší. Odhlučnění okolí je totiž v podstatě nulové (nepočítáme-li utěsnění zvukovodů pomocí špuntů), což často narušuje celkový zážitek a neustále mi to připomínalo, že přesně tento aspekt zařízení postrádá. To však vynahradila ergonomie, která je vzhledem k neobvyklému tvaru téměř dokonalá a i při delším používání sluchátka jakkoliv netlačí ani neobtěžují. Kromě toho se hodí například i pro běh nebo cvičení, kdy ani při větší fyzické námaze nevypadnout z ucha a pevně drží. Pokud vám navíc nesedí gumové nástavce, v balení najdete rovnou několik dalších kusů, které jsou seřazeny podle velikosti. Potěšil mě také dosah, který většina výrobců většinou mírně přehání a občas může začít signál slábnout již při dosažení limitu. To se mi v tomto případě naštěstí nestalo a jak Xiaomi slíbilo, tak také udělalo. I přes několik zdí je zvuk stále dokonale čistý a k mému překvapení zvládla sluchátka dokonce rovných 14 metrů, a to bez jakékoliv ztráty kvality. V případě otevřeného prostoru by se toto číslo pravděpodobně mohlo vyšplhat až na dvojnásobek, tedy zhruba 20 metrů.

V jednoduchosti a minimalismu je krása.

Co se ostatních funkcí týče, ovládání je intuitivní a zvykl jsem si na něj opravdu rychle. Pro pozastavení poslechu stačí jednou poklepat na dotykovou plošku po straně jednoho ze sluchátek, a stejně tak pro pokračování. Jediný problém nastal při telefonování. I při dvojitém poklepání jak radil manuál zařízení nijak nereagovalo, a tak jsem musel hovor přijmout ručně přes telefon. Ač byl zvuk stále přijatelný, byť ne zdaleka tak dobrý jako při poslechu hudby, při mluvení to bylo horší. Zabudovaný mikrofon není příliš kvalitní a byť se přinejhorším tento handsfree způsob telefonování dá využít, pokud máte po ruce telefon, rozhodně bych to nedoporučoval. Příliš dalších možností sluchátka nenabízí, což je vzhledem k ceně pochopitelné. Bohužel není možné přepínat dotykem mezi jednotlivými skladbami, což je z tohoto hlediska jediná vada na kráse. Naštěstí Xiaomi dostálo svým slibům i co se týče výdrže a sluchátka začala vykazovat známky nízké baterie až po 12 hodinách.

mi airdots

Resumé

Za cenovku do tisíce korun se jedná o jedny z nejzajímavějších bezdrátových sluchátek, která lze na trhu najít. V ovládání se zorientují i nováčci a čistý zvuk ocení jak běžní uživatelé, tak i uživatelé, kteří si potrpí na kvalitu. Na své si přijdou také sportovci a vlastně kdokoliv, kdo se chce zbavit nepraktických kabelů a zároveň se chce vyvarovat příliš dlouhému párování s telefonem a složitému nastavování. Xiaomi se zkrátka drží hesla, že v jednoduchosti je krása a v tomto případě to dokonale funguje. Sluchátka navíc potěší i designem, jenž je elegantní, minimalistický a skoro by se chtělo říci, že i „Applovský“. Jedinou nepříjemností, na níž si však po nějaké době zvyknete, jsou právě nedotažené funkce. Zatímco přehrávání skladeb nemohu nic vytknout, v případě telefonování se jedná o nanejvýš nepříjemný zážitek, který ve finále neoceníte ani vy, ani protější strana. Kromě toho se ale Xiaomi Mi AirDots nabízí hodně muziky za málo peněz a věřte mi, že podobnou nabídku jen tak nenajdete. Poměr cena/výkon zkrátka potěší i takové skeptiky jako já a pokud hledáte něco jednoduchého na každodenní používání, bezdrátová sluchátka od této čínská společnosti jsou tou správnou volbou. Díky neodolatelné slevě z 1490 korun na pouhých 990 korun se navíc jedná o skvělou koupi pro všechny, kteří uvažují nad novými sluchátky.

Související články

Dnes nejčtenější

.