Zavřít reklamu

V úvodu této recenze by možná bylo dobré zmínit, že jsem dosud byla jakoukoliv zkušeností s drony naprosto nepolíbená. Není to proto, že by mě létání s drony nelákalo, naopak. Když ale vezmu v úvahu své schopnosti řízení čehokoliv v kombinaci s mizernou koordinací, měla jsem zkrátka strach, že s dronem nebudu schopna ani vzlétnout. Naštěstí se mi dostal do rukou DJI Ryze Tello – lehký, malý, šikovný, a především jednoduše ovladatelný a “blbuvzdorný” dron, který mě mé fobie z ovládání čehokoliv spolehlivě zbavil. Pojďme se na něj tedy podívat podrobněji.

Technické specifikace

Dron DJI Tello Iron Man Edition je relativně drobný – jeho rozměry činí 41mm x 168 mm x 175 mm a váží pouhých osmdesát gramů. Rozlišení kamery činí 5,9Mpx, zorné pole 82,6°, dron je schopný natáčet 720p videa při 30fps a nabízí digitální stabilizaci obrazu. Ve vzduchu se DJI Tello Iron Man Edition udrží po dobu až 13 minut, nabízí režimy letu Throw & Go, Up & Away, Circle, 360°, 8D Flips a přistání na dlaň.

Balení a první dojmy

Dron, který jsem měla možnost vyzkoušet, patřil do marvelovské Iron Man edice. Hned napoprvé mě zaujala nejenom lehkost celého balení, ale i design krabičky, v jejímž pravém horním rohu se skvělo ikonické logo společnosti Marvel. Pod vyobrazením dronu, kterému nechybí charakteristický ironmanovský design, najdete zlatě vyvedený nápis, který vás nenechá na pochybách, že se jedná o exkluzivní edici. V krabici se nachází tvarovaný obal, chránící dron před otřesy a pády.

Kromě dronu samotného najdeme v balení dále stručný, ale dostačující návod k použití,  krátký microUSB kabel pro nabíjení, čtveřici náhradních vrtulí, čtyři ochranné oblouky a nástroj, usnadňující sejmutí vrtulí z dronu. Jak bylo již zmíněno v úvodu, jednou z nejmarkantnějších a nejlepších vlastností dronu DJI Tello Ryze je jeho lehkost. Jeho konstrukce je elegantní, lehká, a přestože na první pohled působí velmi křehce, je hodně odolný, a tudíž dokáže odolávat i lehce nešikovnému zacházení ze strany dětí či nezkušených uživatelů.

Pokud jste úplnými začátečníky, možná vás při úplně prvním vzletu překvapí rychlost, s jakou se dron – navzdory nativně nastavenému pomalejšímu režimu – vznese do vzduchu. Jde ale jen o první dojem, který okamžitě vystřídá nadšení z toho, jak spolehlivě a skvěle je dron ovladatelný. Na veškeré podněty – ať už na displeji iPhonu, nebo přes ovladač k Xboxu – reagoval okamžitě a přesně. Ve vzduchu se za bezvětří (nebo za mírného, snesitelného podzimního vánku :-) ) udrží naprosto bravurně. Přistání je vždy rychlé, jisté a bezpečné, a to jak na libovolný povrch, tak i na dlaň. Pro začátečníky ale pro jistotu podotýkám, že při přistání na ruku musíte mít dlaň opravdu narovnanou a nesnažit se dron zachytit prsty – DJI Tello je šikovný a dokáže si vaši ruku najít bez problémů. Přepínání jednotlivých režimů letu je také bezproblémové – dron zkrátka trpělivě vyčkává ve vzduchu, dokud nezvolíte vámi požadovaný mód, zatímco se na displeji vašeho iPhonu objevují potřebné instrukce.

Aplikace Tello Hero

Pokud s drony teprve začínáte a vaše zkušenosti jsou nulové, budete z aplikace Tello Hero, která k ovládání dronu slouží, nadšeni. Zábavnou formou s prvky gamifikace vás totiž provede naprostými základy ovládání dronu, díky čemuž získáte potřebné zkušenosti a jistotu. Základní prvky ovládání si v aplikaci osvojíte při plnění několika misí, v nichž se naučíte vzlétnout a přistát, měnit směr, otáčet dron, pořídit s jeho pomocí snímek nebo natočit video záznam. Tréninkovou misi můžete kdykoliv přerušit a ukončit, nebo s k ní naopak přes nastavení opět vrátit.

Aplikace Tello Hero může na první pohled budit dojem, že je určená především nejmladším uživatelům, zaujme ale i dospělé. Ovládání aplikace je jednoduché, přehledné a dokonale intuitivní.

Po splnění všech základních školicích misí získáte přístup k hlavnímu rozhraní aplikace. V levé části displeje se nachází virtuální ovladač, s jehož pomocí regulujete výšku letu dronu a jeho otáčení, s pomocí pravého ovladače pak s dronem pohybujete dopředu, dozadu a do stran. Vedle pravého ovladače se nachází stylový a přehledný indikátor nabití baterie, vlevo pak naleznete ukazatel s údajem o výšce, ve které se právě dron nachází.

V levém horním rohu najdete tlačítko pro změnu letových režimů, vedle něj se prostřednictvím tlačítka s trojúhelníkem v kroužku dostanete do galerie dronu. Napravo od tohoto tlačítka se pak nachází tlačítko pro nastavení, následuje indikátor bezdrátového připojení a tlačítko pro vzlet dronu. V pravém horním rohu pak najdete tlačítka pro záznam videa či pořízení fotografie a tlačítko pro změnu směru kamery. V nastavení můžete v aplikaci mimo jiné také změnit rychlost letu (začátečníkům určitě doporučuji zvolit pomalejší tempo), kvalitu pořizovaných záběrů nebo varování na nízkou úroveň energie v baterii. Kromě toho slouží sekce nastavení také k jednoduché, ale spolehlivé kalibraci dronu. Moje zkušenost je nicméně taková, že dron byl ihned po vybalení a připojení okamžitě schopný letu.

Letové režimy, konektivita natáčení a další funkce

Dron DJI Tello Ryze Iron Man Edition nabízí celkem pět různých režimů letu. Jedná se o natočení krátkého 360° videa, natočení videa při letu nahoru a dolů, vzlet z natažené dlaně (Throw & Go), akrobatický let, při kterém se dron otáčí a překlápí do všech možných směrů, a let směrem do kruhu, při kterém dron natočí krátké video. Všechny tyto letové režimy zvládá DJI Tello Ryze Iron Man Edition hladce, s přehledem a bez problémů, a provoz těchto letových módů nevyžaduje díky chytrosti příslušné aplikace žádné zvláštní předchozí zkušenosti ze strany uživatele. Užitečná je také funkce FailSafe, díky které dron automaticky bezpečně a hladce přistane v případě, že dojde ke ztrátě spojení mezi přístrojem a vaším mobilním zařízením. Tuto funkci jsem si vyzkoušela v praxi a opravdu funguje spolehlivě.

Dron DJI Tello je vybaven relativně kvalitní HD kamerou, s jejíž pomocí můžete natáčet videa a pořizovat fotografie. Kamera dronu DJI Tello Iron Man Edition disponuje schopností natáčení videa při 30 fps a pořizování fotografií v rozlišení 5 Mpx. Samozřejmostí je elektronická stabilizace obrazu, přímý přenos záběrů v reálném čase na displej vašeho mobilního zařízení a více režimů snímání v závislosti na režimu letu. Ovládání kamery dronu probíhá přímo v aplikace Tello Hero a je opravdu snadné, brzy se ho naučíte zvládat prakticky poslepu. Pořízené záběry pak najdete v galerii v aplikaci Trello Hero, ke sledování 360° videí můžete využít VR headset.

Výrobce udává, že dron DJI Tello Hero vydrží na jedno nabití ve vzduchu až 13 minut a pro plné nabití mu bohatě postačí čtyřicet minut, což mohu potvrdit. K poměrně rychlému nabití došlo jak za pomoci zástrčky s USB portem, tak i přes UBS port MacBooku. Mezi další výhody dronu DJI Tello Ryze patří možnost ovládání za pomoci Bluetooth ovladače. Já jsem tuto funkci vyzkoušela s ovladačem ke konzoli Xbox One. Ovládání za pomoci Bluetooth ovladače může být pro někoho díky fyzickým tlačítkům pohodlnější než z displeje mobilního zařízení. Ovladač stejně jako aplikace nabízí možnost otáčení a překlápění dronu, vzlet i přistání a dokonce také pořízení fotografie nebo natočení videa. S ovladačem k Xboxu One funguje dron DJI Tello Ryze naprosto bez problémů a ovládá se skvěle. S dronem DJI Tello Iron Man Edition si můžete pohrát i v jiných směrech. Dron je totiž programovatelný v programu Scratch od společnosti MIT.

Dron DJI Tello Hero Iron Man ovladac Bluetooth
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Resumé

Dron skoro pro každého.

Dron DJI Tello Iron Man Edition je dronem skoro pro každého. Profesionála, pracujícího s „těžšími stroji“, nejspíše nenadchne, běžný uživatel ale bude určitě spokojený. Jednou z jeho největších výhod je variabilita použití. Začátečníci a méně zkušení mohou dron používat v základním režimu, pokročilejší uživatelé ho mohou využít k natáčení zajímavých záběrů a ti, kteří si rádi hrají, si mohou vyzkoušet třeba programování. Ovládání dronu je velmi jednoduché, jeho reakce jsou okamžité, let (za bezvětří) hladký a bezproblémový. Kamera dronu profesionálům asi vyhovovat nebude – jak můžete vidět na záběrech, má někdy problém poradit si odpovídajícím způsobem se změnami světla a při zrychleném letu občas „nestíhá“. Pro základní natáčení i fotografování je ale naprosto dostačující. Příjemným bonusem je opravdu skvěle vypadající marvelovský design, díky kterému získává dron originální, luxusní vzhled.

Související články

Dnes nejčtenější