Zavřít reklamu

Hodnocení samotných seriálů a filmů, které Apple TV+ nabízí, nechám na odborníky z ČSFD, které jsme oslovili a již brzy vám přineseme recenze z jejich pera. Já si však dovolím uvést pár poznámek k službě jako takové, jejímu marketingu a tomu, jak ji vlastně vnímám. O tom, že Apple chystá vlastní televizní službu, se šuškalo řadu let. Vždy se však mluvilo zejména o shánení autorských práv k jednotlivým filmům a seriálům. Apple podle dostupných informací v uplynulých letech jednal snad s každým velkým distributorem v oblasti filmového průmyslu. Když se začalo spuštění vlastní služby čím dál tím víc skloňovat a bylo jasné, že letos to přijde, modlil jsem se, aby se Applu podařilo to, v co podle komentářů na našem magazínu doufal snad každý.

Všichni jsme si přáli, aby Apple umožnil za měsíční paušál sledovat filmy a seriály knihovny iTunes Store. Za takový obsah bych totiž osobně neměl problém platit měsíčně předplatné klidně 40 až 50€ a byl bych spokojen. Místo toho se však ukázalo, že půjde o službu, která přinese jen obsah, který si Apple natočí sám, respektive bude za ním stát jako produkční společnost. Již první upoutávky na seriály a filmy daly znát, že se Apple nepustil do žádným sitkomů odehrávajících se v jednom bytě podobně jako například Teorie velkého třesku, ale že se naopak pustil do filmů a seriálů, jejichž výprava je finančně i časově extrémně náročná. Tím bylo tak nějak dáno, že už jen z časových důvodů nebudeme mít možnost vidět každý den nový film nebo seriál.

Nyní dává smysl skutečně jen pro pár lidí.

Vzhledem k malému množství obsahu tak Apple nabídl službu zdarma v podstatě více než 250 milionům lidem ročně. Tolik zařízení totiž společnost prodá s předplatným pro Apple TV+ na jeden rok zdarma. Platit dnes za Apple TV+ vyžaduje být buď skutečný fanoušek Applu nebo Jennifer Aniston. V opačném případě totiž předplatné v hodnotě předplatného Netflixu nebo HBO GO nedává žádný smysl. Chápu, že se bavíme o pár korunách, ale za ty si v případě výše uvedených služeb můžete užít neporovnatelně více obsahu.

To, jak Apple službu nastavil, je jedna věc a v podstatě nám to nemusí nijak vadit, jelikož většina z nás fanoušků Apple ji má stejně zdarma a ti, kteří ne ji zkrátka platit nemusí. Množství obsahu a jeho kvalita – to je tedy jedna věc, která nás nemusí až tak mrzet. To, co mi však skutečně vadí, je nepropracovanost celé služby jako takové. I přesto, že jsme na LsA mnohokrát psali, jak vlastně služba funguje a co nabízí, den co den se na našem Apple Fóru nebo na Facebooku objeví množství dotazů ve stylu: „Mám Apple TV+ a přesto po mě chce Apple, abych zaplatil za ten nebo ten film, co s tím“. Víte, já se těm uživatelům vůbec nedivím. Apple TV+ je totiž jako služba v podstatě jen proužek na Apple TV, ve kterém vidíte pár filmů a seriálů. Není to ani záložka v horním menu, kde máte vyhledávání, seriály a filmy a už vůbec ne samostatná aplikace. Co by proboha Applu udělalo, kdyby do horního menu v Apple TV přidal záložku Apple TV+. Co by mu udělalo v době, kdy rozdělil iTunes na tři aplikace, kdyby přidal další aplikaci pro Apple TV+.

Nepřehlednost jako nedbalost nebo naopak záměr?

Apple zkrátka Apple TV+ zašantročil někam do Apple TV aplikace a tam ji nechal. Upřímně doufám, že je to jen nedbalost Applu a ne snaha o to, abyste v omylu utráceli peníze za filmy, které jsou samozřejmě i nadále placené. Snadno se vám totiž stane, že si rozkliknete film nebo seriál z Apple TV+ a níže, mezi jeho dalšími díly najdete placený film. Je to pak už jen malý krůček o toho, abyste jej potvrdili a uhradili. Celkově mi připadá, že jsou lidí ze služby značně zmateni a v podstatě neví, kde ji pořádně hledat a co vše do ni patří a co je již další placený obsah z iTunes Store.

Další věcí, která mi na službě přidá zvláštní je fakt, že ji podle mě nikdo nemohl testovat na skutečných uživatelích. Pokud máte velkou televizi, zjistíte během sledování seriálu, že vám najednou zmizely titulky, o pár vteřin později je najdete na horní části obrazovky. V momentě, kdy má Apple pocit, že by titulky nebyly dobře čitelné, přesune je automaticky na horní stranu televizoru nebo jakéhokoli zařízení, na kterém obsah sledujete. Bohužel tuto funkci se mi nepodařilo nijak vypnout a nelze nastavit například změnu barvy titulků v momentě, kdy by byly nepřehledné. Další, co považuji za nešťastné, je navázání dalšího dílu seriálu. Anom vím, že HBO je na tom podobně, ale od Applu jsem zkrátka čekal tu pověstnou „User experience“. Proč když skončím jeden díl seriálu a automaticky pokračuji v sledování dalšího, musím nejprve 3 minuty sledovat to, co jsem viděl v epizodě, jenž skončila před pár vteřinami? Chápu, že připomenout si minulý díl je super, pokud si ten následující pustíte po týdnu, ale po vteřině?

Víte, připadá mi to vše ušité horkou jehlou. Apple TV+ nabízí z mého pohledu perfektní obsah, který se mi skutečně líbí, na druhou stranu bych od společnosti jako je on možná čekal spíše horší obsah, ale lepší kvalitu služby jako takové. Zde je to přesně naopak, alespoň z mého pohledu. Obsah je super, ale fakt, že službu musíte doslova hledat a pár dalších drobností, které jsem uvedl v tomto článku mi skutečně překáží a doufám, že je Apple brzy opraví.

Dnes nejčtenější

.