Zavřít reklamu

Můj poslední iPad byl vlastně úplně první iPad, který Apple představil. Od té doby jsem dlouhé roky iPad nepoužíval a čas od času jsem si půjčil iPad mini od své ženy. Poslední dobou jsem si však začal uvědomovat čím dál víc, že bych pro něj našel využití. Současně s novým iPhonem jsem sáhl po iPadu Pro 11″ Cellular, který jsem si okamžitě zamiloval a jsme z něj opravdu nadšený. Bohužel o co víc radosti mám ze samotného hardwaru, o to víc mi vadí absence oblíbených aplikací, na které jsem z iPhone už roky zvyklý. Dokonce ani ty nejpoužívanější aplikace světa nemají své verze pro iPad, o nějakých widgetech pak ani nemluvě.

První, co jsem chtěl na iPadu dělat, bylo využívání Google Analytics, které jsou pro moji práci alfou a omegou všeho. Nativní aplikace pro iPad přímo od Google? Bohužel neexistuje a tak máte buď možnost najít pár nepovedených náhražek, u kterých svá data sdílíte s bůhví kým nebo musíte používat verzi z iPhone. OK, tak zkrátka budu dál používat zobrazení v Safari. Ke komunikaci s lidmi, kteří nemají iMessage, používám WhatsApp. Bohužel ani tentokrát si oficiální aplikaci pro iPad nenainstaluji a musím sáhnout po nějaké z aplikací třetích stran. Stalkovat modelky na Instagramu je pro dlouhé večery také celkem zábavné, ovšem ani Instagram nemá svou aplikaci pro iPad. Říkám si, že tedy alespoň nainstaluji věci, které mi usnadňují život na iPhone a hledám aplikaci BMW Connected – bez úspěchů. Za pár minut jsem zjistil, že vlastně to jediné, co mám ve svém iPhone a mohu to mít v nativní podobě také na iPadu je YouTube a Komerční banka. Skvěle, dvě aplikace ze třiceti tedy skutečně mají svou aplikaci pro iPad.

Nad koupí iPadu jsem skutečně přemýšlel a stokrát jsem si říkal, zda jej využiji nebo ne. Nakonec jsem opravdu spokojený, že jsem se rozhodl pro koupi a nedokážu si představit lepšího společníka na cesty nebo večerní brouzdání po internetu. iPad samotný je perfektní zařízení a jsem rád, že jej mám. Jeho využitelnost je pro mě osobně však velmi závislá na aplikacích, které bych rád používal, ale bohužel jejich vývojáři na toto zařízení lidově řečeno kašlou. Je to velká škoda, protože právě aplikace jako jsou Google Analytics nebo Google Webmaster tools jsou tím, co skutečně denně potřebuji. Stejně tak zamrzí absence aplikací jako je BMW Connected nebo WhatsApp, Instagram a řady dalších. Chápu, že si zde nemohu stěžovat na Apple a není to jeho problém.

Apple dal vývojářům skvělou platformu v podobě úžasného zařízení. To, že ji nevyužívají, je již jen a jen jejich problém. Na druhou stranu je Apple přece jen celkem dominantní firma ve vztahu ke svým dodavatelům a partnerům a proto nerozumím, proč prostě vývojářům nemůže diktovat. Vše je přece o tom, na čem je založen celý Apple, tedy na „user experience“. Chápu, že když si Jožko Mrkvička z Bánovec nad Bebravou vytvoří aplikaci pro iPhone, těžko od něj můžeme očekávat widget, podporu Apple Watch a nativní aplikaci pro iPad. Ovšem proč neudělá Apple například pravidlo o počtu stažení. Pokud si vaši aplikaci stáhne více než 10 000 000 uživatelů, musíte vytvořit aplikaci pro iPad? Vždyť v případě, kdy je o aplikaci takto obrovský zájem, zřejmě ji vyvinul vývojář, který z ní nějakou tu korunu ať už přímo nebo nepřímo získal. Apple by jej mohl donutit, aby uživatelé měli na iPadu stejný zážitek jako na iPhone. V současné době to však bohužel nedělá a dle mého názoru je to největší problém iPadu jako takového.

Počasí pouze s GPS

Vzhledem k tomu, že mám Cellular verzi iPadu, který je nonstop připojen k Wi-Fi a také k BTS operátora, příliš nerozumím jedné mále drobnosti. iPad totiž není pro mě osobně zařízení, které bych používal k navigaci přes GPS, a tak v rámci šetření baterie bych měl rád vypnuté lokalizační služby. To sice samozřejmě udělat můžu, ale vše má drobný háček. Jakmile vypnut lokalizační služby, přestane z nějakého záhadného důvodu fungovat widget počasí. Apple v iPadu nemá stejně jako aplikaci Kalkulačka ani Počasí, a tak jediné, jak vás iPad nativně informuje o počasí, je widget na obrazovce. Bohužel tento widget si není schopen zapamatovat poslední místo na kterém se nacházíte a ukázat vám počasí z tohoto místa, nedokáže určit polohu zařízení pomocí Wi-Fi. Kdyby vás náhodou napadlo, že by u Cellular verze dokázal widget určit polohu pomocí BTS operátora, tak nápad sice super, ale v praxi to z nepochopitelného duvodu nefunguje. Pokud tedy chcete mít widget s počasím, musíte zapnout lokalizační služby, jinak místo něj uvidíte jen informace o tom, že nemáte zapnuty polohové služby. Na šetření baterie tak zapomeňte. Chcete počasí, pak si zapněte GPS, tečka.

iPad pocasi

Kalkulačka? Nějakou si musím stáhnout

Je jen málo věcí na světě, které bych dělal raději než s 11″ tabletem běhal po domě a měřil pomocí jeho fotoaparátu vzdálenosti. Ovšem čert to vem, je to zkrátka nová funkce iOS a tak ji Apple přidal také do iPadOS a tím pádem ji máme v iPadu. Když už však nějaké ty míry změřím, je pro mě jako pro člověka, který měl první iPad a nyní až současný iPad Pro, celkem složité pochopit, že v roce 2010 si uživatelé včetně mě stěžovali na absenci kalkulačky přímo v iPadu, že tam není ani dnes. Ano, mohu si nainstalovat aplikace z App Store, ale prostě tak nějak nechápu, proč tam není jako nativní aplikace přímo od Applu, ale proč musím používat další aplikaci z App Store, když kalkulačku mají i Apple Watch. Je tedy vážně fajn, že si mohu změřit vzdálenosti, ale abych si z nich poté spočítal například to, kolik potřebuji koupit metrů podlahy, musím sáhnout po aplikaci z App Store.

iPad Pro

Související články

Dnes nejčtenější

.