Zavřít reklamu

Před pár dny Google představil své nové vlajkové lodě v podobě zařízení Pixel 4 a Pixel 4 XL. U těchto chytrých telefonů došlo k mnoha vylepšením, přičemž jedním z těch největších je biometrická autentizace pomocí skenování obličeje, kterou Google částečně okoukal od Applu. Právě tato novinka byla jednou z nejtestovanějších vychytávek v recenzích a nutno podotknout, že dokonalý dojem nezanechala.

Google se už od představení telefonů přímo na svých stránkách chlubí slovy: „Váš telefon může být odemčen i kýmkoliv jiným, kdo jej nasměruje na váš obličej. A to i tehdy, pokud budete mít zavřené oči. Proto vždy odkládejte váš telefon na bezpečné místo, například do kapsy, či do batohu.“ Google v případech ohrožení uživatelům doporučuje, aby na svých zařízeních na několik sekund podrželi zapínací tlačítko, kde poté mají aktivovat funkci Lockdown. Tímto dojde k omezení zobrazování notifikací, a také k deaktivaci odemčení pomocí obličeje. Možnost odemykat telefon i se zavřenýma očima následně potvrdily právě recenzenti, kteří již mají v zahraničí telefony od minulého týdne možnost testovat, přičemž nadšení z této „vychytávky“ rozhodně nebyli. Tento způsob odemykání telefonu totiž může být velmi snadno zneužitelný. Ještě před vydáním Pixelu 4 se přitom na internetu objevily úniky, ve kterých se na displeji Pixelu 4 zobrazoval text upozorňující na to, že před odemčením musí mít uživatel otevřené oči. Je tedy záhadnou, proč Google vyžadování pozornosti do první verze operačního systému pro své Pixely nepřidal.

Při prezentaci uvedl produktový manažer Googlu Sherry Lin: „Na světě existují jen dvě řešení pro bezpečné odemykání pomocí obličeje – jedno z nich je naše a druhé patří Applu.“ Jak ale postupně vyplývá na povrch, řešení od Googlu rozhodně není tak bezpečné jako Face ID od Applu. Stejný názor mají i experti na kybernetickou bezpečnost. Jeden z nich uvádí: „Pokud může kdokoliv odemknout vaše zařízení během spánku, jedná se o veliký bezpečnostní problém.“ Na kritiku však již Google reagoval vyjádřením, že pracuje na možnosti přidání funkce vyžadování pozornosti, kterou se chlubí právě i iPhony. Ta zajistí, že se telefon odemkne jen v případě, že má uživatel oči otevřené a interaguje jimi s telefonem. Snad tedy bude toto řešení opravdu kvalitní.

Související články

Dnes nejčtenější

.