Zavřít reklamu

Máte problém se zapomínáním věcí všude kolem vás či byste měli jen rádi pojištěno, že pokud něco ztratíte, dozvíte se jednoduše poslední známou polohu předmětu? Pokud ano, máme pro vás tip na fajn produkt, který by mohl tyto vaše trable vyřešit. Do redakce nám totiž dorazil na testy lokalizátor FIXED Smile, který dokáže v mnoha ohledech zajímavě usnadnit každodenní život, je-li využíván správně. A jelikož jej již pěkných pár dní testuji, nezbývá nic jiného, než se o jeho hodnocení s vámi podělit v následující recenzi. 

Technické specifikace

Dlouhým technickým popisem vás tentokrát zatěžovat nebudu. Jelikož se jedná o skutečně velmi jednoduchý produkt s de facto jediným posláním, jsou i jeho technické specifikace relativně strohé. Pokud se pro nákup lokalizátoru FIXED Smile rozhodnete, můžete se těšit na plastový produkt o rozměrech 36 x 36 x 5 mm, který je mimořádně lehký a na omak se zdá vcelku bytelný. Lokalizátor obsahuje Bluetooth, jehož verzi bohužel výrobce neudává, a pohybový senzor, který zaznamená, kdy se s produktem hnulo a zašle zprávu na telefon. Energii dodává lokalizátoru knoflíková baterie, která vydrží dle výrobce v provozu zhruba rok, než je potřeba jí vyměnit. Rok sice na testování produktu nemám, avšak po téměř dvou týdnech, co jej mám připojený ke svému telefonu a intenzivně jej využívám, má podle aplikace baterie stále plnou kapacitu, takže bych roční výdrži věřil. U lokalizátoru dále naleznete reproduktor, který začne v případě potřeby pípat, a diodu, která se v případě, že produkt přes appku vyhledáváte, rozbliká, což je fajn zejména v noci.

První připojení k telefonu a základní tipy pro využívání

Abyste mohli lokalizátor FIXED Smile využívat, je nutné do vašeho smartphonu stáhnout aplikaci SMILE. Ta je dostupná jak pro Android (konkrétně od verze 5.0), tak samozřejmě pro iOS (od verze 11.0) a je samozřejmě zcela zdarma. Jakmile jí stáhnete, stačí jí spustit a pro připojení lokalizátoru postupovat podle jejích pokynů, které spočívají ve výsledku jen v zapnutí produktu podržením jediného tlačítka, které se na něm nachází, a jeho následném nakonfigurování přímo v appce. V té si zvolíte jak jeho náhledový obrázek (tedy v ideálním případě fotku věci či člověka, jenž lokalizátor sleduje), dále pak název tohoto konkrétního Smile v případě, že byste jich využívali vícero, a kategorii, do které sledovaná věc spadá. Tím však nastavování produktu nekončí.

S nastavením si skutečně pohrajte.

Jedná se sice o hračku svým způsobem jednoduchou, avšak pokud jí chcete využívat skutečně naplno, doporučuji si s nastavením vyhrát a přizpůsobit si jej vám na míru. To jinými slovy znamená, že pokud využíváte Zkratky pro Siri, můžete s nimi začít využívat i Smile, jelikož je appka podporuje. Dále bych pak určitě doporučoval nastavit si citlivost pohybového senzoru tak, aby vám přinášel spíše užitek, nežli starosti. Pokud jste tedy například zvyklí nechávat klíče v bundě, kterou dáváte na společný věšák v kanceláři, je lepší mít citlivost pohybu nastavenou na střední či nízkou, jelikož při nastavení na “Vysoká” zaznamená senzor skutečně velmi malé pohyby a vaše kolegy by mohl vyděsit při odebírání jejich kabátu pípáním či vás upozorněními na telefon. Dále je pak vhodné pohrát si s oznámeními chodícími na telefon v případě odpojení či připojení, popřípadě s oznámením připojení a odpojení u samotného lokalizátoru, které se projevuje jak jinak než pípáním. To mě osobně vcelku štvalo a tak nejraději využívám jen upozornění pro telefon a to jak pro připojení, tak pro odpojení.

Dále je určitě dobré využívat bezpečné zóny, což jsou místa, kde vám nechodí upozornění, jelikož se počítá s tím, že se nacházíte v relativně malé vzdálenosti od produktu a oznámení by vás tak akorát štvaly. Bezpečná zóna se nastavuje velmi jednoduše, jelikož stačí v případě, že se na ní zrovna nacházíte, zvolit v aplikaci možnost Spravovat bezpečné zóny a dále pak ikonu “+”, která zaznamená vaší současnou polohu a z ní bude nadále vycházet. Na vás pak už je jen její pojmenování pro případnou snadnější budoucí správu. Nicméně i to můžete “odfláknout” a orientovat se jen podle zaznamenaných adres. 

Poslední věcí, na kterou byste se měli dle mého při nastavování lokalizátoru zaměřit, je Noční režim, který po aktivaci zablokuje veškerá upozornění ve vámi zvoleném čase. To jinými slovy znamená, že pokud by se lokalizátor například ve chvíli, kdy už spíte, znenadání odpojil a pak připojil, vás upozornění, které by došlo na telefon (v případě, že je budete mít aktivní) nevyruší. Aktivaci nočního režimu si můžete nastavit automaticky podle vašeho časového rozvrhu, nebo jej denně sami ručně zapínat. Nejlogičtější je dle mého názoru varianta A a to ještě v takové formě, která je shodná s nočním režimem z iPhonu. Pokud máte tedy například nastaveno, že se vám automaticky noční režim zaktivuje na telefonu od 22 hodin do 7 hodin následujícího dne, volil bych stejné časy i v aplikaci. Nastavit si jí ale samozřejmě můžete zcela jinak.

Osobní zkušenost

Přiznám se, že jsem nastavení lokalizátoru první den trochu podcenil, což se mi v jeho průběhu hned několikrát vymstilo spoustou upozornění a hlasitým pípáním, které mě jednou vyhnalo z postele i v noci. Znovu tedy důrazně doporučuji, abyste si s nastavením skutečně pohráli a pokusili si jej přizpůsobit co možná nejlépe vašemu dennímu režimu, ale i využívání telefonu jako takového, aby vás za chvíli appka neštvala. Jakmile však toto vychytáte, z produktu budete nadšeni, jelikož vám život zvládne značně usnadnit. 

Jakmile předmět najdete, stačí na telefonu ukončit prozvánění lokalizátoru a hned máte klid.

Jestli s něčím poměrně často bojuji, je to hledání klíčů. Doma či v kanceláři je vždy někam odložím, záhy na jejich umístění zapomenu a po pár hodinách jsem při jejich hledání bezradný. Respektive, býval jsem. Přes aplikaci totiž lze klíče a potažmo i jakýkoliv jiný produkt označený lokalizátorem na dálku “prozvonit” (je-li v dosahu vašeho zařízeni), díky čemuž s jeho hledáním již nikdy nebudete mít sebemenší problém. Fajn je i to, že pípání lokalizátoru si můžete navolit dle vašeho gusta, díky čemuž je jeho využívání hned o něco příjemnější. Jakmile klíče najdete, stačí na telefonu ukončit prozvánění a hned máte klid. A pozor, prozvánět lze i opačným směrem – tedy lokalizátorem telefon. To provedete velmi jednoduše tak, že dvakrát po sobě zmáčknete jeho tlačítko a telefon se vám krátkým zvukem ozve, díky čemuž jej můžete i jej velmi jednoduše dohledat. Pro zapomnětlivce tedy skutečně perfektní pomůcka a to i přesto, že prozvánění telefonu lokalizátorem se čas od času spustí až na několikátý (zpravidla druhý) pokus po dvojitém zmáčknutí tlačítka. 

Fixed Smile na klíčích

Vzájemné “prozvánění” je však spíš příjemný bonus, nežli hlavní účel produktu. Tím je totiž bezesporu zaznamenávání pohybu lokalizátoru na mapě přímo v aplikaci. K tomu je využívána GPS telefonu, díky čemuž v aplikaci následně vidíte, kde přesně produkt je, potažmo kde byl naposledy a kam jej tedy vyrazit hledat. Obnovování polohy probíhá skutečně často, díky čemuž máte jistotu, že záznam, který se k lokalizátoru váže, je skutečně přesný, což se právě v případě, že produkt ztratíte, rozhodně hodí. Co se mě osobně velmi líbí je to, že appka má jak verzi pro Apple Watch, tak i Widget, díky čemuž je kontrola polohy lokalizátoru skutečně velmi jednoduchá. Vyzdvihnout rovněž musím možnost sdílení polohy jednotlivých Smile například mezi členy rodiny, které lze nastavit též vcelku jednoduše přes aplikaci.

Upozornění rozhodně nepřeslechnete.

Právě u sledování polohy přichází na scénu veškerá upozornění, o kterých jsem mluvil výše. Jakmile si je dobře nastavíte, máte prakticky zaručeno, že se vám už nikdy nepodaří odejít z určitého místa bez věci označené právě lokalizátorem. Jakmile byste se o to pokusili, Bluetooth spojení se přeruší a vám dojde okamžitě na telefon notifikace právě upozorňující na ztrátu spojení. V takové chvíli může začít rovněž lokalizátor pípat, čímž na sebe zajisté strhne vaši pozornost, jelikož se o “ticháčka” zrovna nejedná. Notifikace po odpojení chodí skutečně instantně a totéž platí i o notifikacích po připojení. Škoda jen, že chodí jen na telefon a nikoliv i na Apple Watch – respektive alespoň u mě tomu tak bylo. Jedná se však ryze o softwarovou záležitost, která určitě půjde vychytat dalšími updaty. 

Poslední věc, která stojí za zhodnocení, je pohybový senzor. Ten využijete třeba v situacích, kdy někde něco odložíte a potřebujete si na pár vteřin odskočit. Pokud v aplikaci zapnete sledování polohy a nastavíte si citlivost na vysokou úroveň, jakmile se kdokoliv pokusí předmět s lokalizátorem byť jen posunout, dojde vám upozornění na telefon, ale také se rozezní pípání přívěsku, které může případného zloděje zastrašit a vás přivolat rychle zpět na místo. A to nejlepší? Pohybový senzor zaznamenává přesný čas pohybu, které následně zobrazuje v aplikaci v sekci Pohybový žurnál, díky čemuž vám tak žádný nechtěný pohyb neunikne. Pokud pak budete chtít s produktem vy sami odejít či jej někomu půjčit, stačí jednoduše sledování pohybu vypnout a žádné protivné pípání nehrozí. Testoval jsem samozřejmě všechny režimy citlivosti, přičemž ten nejcitlivější skutečně zaznamená i pohnutí v řádu několika centimetrů. Ve středním režimu si pak už můžete dovolit hýbat více – tedy jak jsem již uváděl, nemá problém třeba s pohyby při přebírání bund na věšácích, pokud nebudou vyloženě extrémní – a ten “nejtolerantnější” se už skutečně vyvedou z míry jen větší pohyby. Nicméně ani jednou se mi nestalo, že by pohybový senzor jakkoliv selhal a nezaznamenal, že s lokalizátorem hýbu. Za to tedy rozhodně palec nahoru. 

Resumé

Příjemný kousek technologie, který dokáže usnadnit běžný život.

Lokalizátor FIXED Smile je rozhodně příjemný kus (nebo spíše kousek) technologie, který dokáže usnadnit běžný život. Pokud máte problém se zapomínáním předmětů či se bojíte jejich ztráty či odcizení, věřím, že právě tato hračka vám pomůže podobné starosti alespoň částečně hodit za hlavu. Využití má totiž nespočet a funkcí zrovna tak. Pokud jí přijdete na chuť a zvyknete si na ní, zřejmě se vám už nebude chtít bez podobné vychytávky fungovat. Přeci jen, mít vše pod kontrolou a to ještě za necelých 500 korun je zkrátka super. 

Slevový kód 

Pokud vás lokalizátor zaujal a rádi byste si jej pořídili, máme pro vás dobrou zprávu. V rámci spolupráce s Mobil Pohotovostí vám jej totiž můžeme nabídnout o 20 % levněji, tedy za 399 korun. Ale pozor, za tuto cenu si jej může koupit jen 10 z vás a to po zadání slevového kódu fixed1610 na eshopu MP.

Detail na Fixed Smile

Související články

Dnes nejčtenější

.