Zavřít reklamu

Na hlavu Applu se toho snáší poslední dobou čím dál více, především z hlediska postoje společnosti k Číně a protestům v Hong Kongu. Samotné zablokování aplikace HKMap Live totiž vzbudilo kontroverze jak v protesty sužovaném městě, tak na domovské půdě, tedy ve Spojených státech. Oproti rozhodnutí Applu stáhnout aplikaci z čínského App Storu se ohradilo dokonce několik amerických zákonodárců, kteří označili jednání technologického giganta jako nedemokratické. A teď to vypadá, že jablečná společnost způsobila další nečekaný skandál.

Propojení technologických gigantů a politiky se poslední dobou vymyká kontrole. Průkopníkem v tomto ohledu byl Facebook, především kvůli jeho zasahování do amerických voleb, načež následovala řada dalších společností včetně Applu. Jablečná společnost způsobila rozruch především stažením aplikace HKMap Live, která upozorňovala obyvatele Hong Kongu na nebezpečná místa a informovala o pohybu policie, z čínského App Storu. Definitivní rozsudek si ale podepsala nejnovějším nařízením, jenž se nečekaně provalilo a jen potvrdilo původní úmysly společnosti. Podle dostupných zdrojů totiž Apple instruoval svá podřízená studia a výkonné producenty tak, aby se vyhnuli jakýmkoliv narážkám na Čínu a nezobrazovali zemi v negativním světle.

Přesné znění nařízení má k dispozici společnost pouze interně, ale veškeré dostupné informace hovoří jasně. Apple si zkrátka nechce u čínské vlády zadělat na problémy, a tak svým výkonným producentům stojícím za obsahem pro Apple TV+ nařídil, aby se pokud možno vyhnuli jakkoliv negativnímu vyobrazení Číny. Zmíněnými osobami mají být Eddy Cue a Morgan Wandell, kteří zároveň zodpovídají za mezinárodní dostupnost obsahu. Vypadá to tedy, že si jablečná společnost vzala poučení ze služeb iBooks a iTunes Movies, jež byly v Číně v roce 2016 zakázány, a chce se svým nejnovějším počinem v podobě Apple TV+ prorazit i na tamním trhu. Podle rozhovoru s jedním z producentů v Hollywoodu to ale vypadá, že podobné praktiky nejsou ve filmovém průmyslu ničím novým. Podle něj se takto chovají všechny společnosti, které chtějí v Číně nějakým způsobem působit. V každém případě si na západě Apple opět pořádně zavařil a nezbývá než čekat, zda se tomu technologický gigant postaví čelem.

Dnes nejčtenější

.