Zavřít reklamu

Dat v našich počítačích dnem za dnem přibývá a tím, jak se v posledních letech vše digitalizuje, jsou data čím dál tím cennější. Dokonce i blázni jako jsem já, kteří stále spoléhají na interní paměť ve svých počítačích a k tomu iCloud, si začínají pomalu uvědomovat nutnost uložit data také na externí disky, obzvláště pak na ty, které lze softwarově dobře zabezpečit. Jeden takový tu dnes máme na test a jedná se rovnou o žhavou novinku od známého výrobce Western Digital, který přichází s diskem pod názvem My Passport for Mac. Pojďme se na něj podívat a zjistit, co vše tento drobeček dokáže.

Uvnitř plastové krabičky s elegantním designem, který zdobí logo WD a jemně naznačené zvlnění nalezneme klasický pevný 2,5″ disk, který je k dispozici s kapacitou 2, 4 a 5 TB. Je potřeba počítat s tím, že zatím co mnou recenzovaná 2 TB varianta nabízí extrémně tenké tělo, které je široké pouhých 11,1 mm, varianty s větší kapacitou mají tloušťku 19,15 mm. Osobně mi 2 TB varianta dostačuje a u ní pak velikost prostě nemusíte řešit. Tloušťka disku je totiž stejná jako u iPhone 11 Pro v koženém obalu od Applu a velikost je pak ještě o třetinu menší než u iPhonu. Disk je zkrátka skutečně malý a elegantní. K připojení pak slouží konektor USB Micro-B, kterým je disk vybavený. V rámci balení naleznete dvojici kabelů, a to jednak USB Micro-B na USB-C, tak i USB Micro-B na USB A. Oba kabely jsou poměrně pevné a působí prémiovým dojmem.

Jakmile disk poprvé připojíte k počítači, zjistíte že se na něm nachází software s názvem WD Discovery a to jak ve verzi pro Mac, tak i Windows. Ten umožňuje nastavit na disku heslo, které chrání vaše data a to pomocí 256 bitového hardwarového šifrování AES. Máte tak jistotu, že kdybyste při cestách disk někde ztratili nebo vám jej někdo ukradl, vaše data jsou v bezpečí. Software funguje velice jednoduše a místo klasické aplikace se přidá zástupce do menuBar ve vašem Macu. Následně se můžete připojit k WD cloudu nebo k připojenému disku. Máte také možnost nastavit již zmíněné heslo, a dokonce i povolit automatické odemknutí bez nutnosti zadání hesla na připojeném počítači, na kterém heslo nastavujete. Zatím co vás heslo obtěžovat nebude, kdokoli jiný u jiného počítače má smůlu a musí jej zadat.

Software také umožňuje vypnout LED diodku, která informuje o tom, že je disk připojen k počítači. Pomocí WD Discovery můžete také například propojit disk a sociální sítě, kdy jsou automaticky zálohována veškerá data ze sociálních sítí přímo na disk. To samozřejmě neplatí jen pro sociální sítě, ale také cloudová uložiště jako je dropbox a podobně. Vše tak můžete mít automaticky jak v cloudu, tak i na externím disku. Software je velmi jednoduchý na používání, přehledný a skvěle poslouží i lidem, kteří si s počítačem úplně nerozumí.

To nejdůležitější u každého disku je rychlost, pro měření jsem použil svůj iMac 5K (i5 – 3,5 GHz – 32 GB RAM – 256 GB flash disk) s USB 3.0. Disk tak neomezoval ani výkon interního disku v počítači, ani USB a ani výkon samotného počítače. Pro měření jsme použil známý software Blackmagic Disk Speed Test, který si můžete stáhnout v rámci Apple App Store. Co se rychlosti zápisu týká, dostal se disk maximálně lehce přes 100 MB/s, v průměru to pak bylo okolo 94 MB/s. V rámci čtení dat se pak průměrná rychlost pohybovala okolo 107 MB/s. Jedná se o zcela standardní rychlosti u pevného disku o velikosti 2,5″. Pokud byste chtěli rychlejší přenos dat, je nutné sáhnout po SSD.

WD My Passport for mac speed test

Jestli hledáte externí disk, který nabízí miniaturní rozměry, zajímavou cenu a elegantní tělo, pak je WD My Passport for Mac zajímavou volbou. Samozřejmě se jedná především o kancelářský disk nebo disk, který budete mít stále připojen ke svému počítači a používat jej na zálohování dat v domácnosti. Na domácí a kancelářské použití je však WD My Passport for Mac perfektní a není mu příliš co vytknout. Mě osobně se líbí především skutečně elegantní design a software, se kterým je radost pracovat.

My Passport WD for mac

Související články

Dnes nejčtenější

.