Je to již dlouhých pět let, co Apple na konferenci WWDC 2014 představil svůj vlastní programovací jazyk, který pojmenoval Swift. Ten se později stal mezi uživateli a vývojáři velice oblíbeným, a to především díky jeho jednoduchosti. Pokud si však myslíte, že s představením Swiftu se Apple rozhodl také přeprogramovat celý svůj operační systém, tak se mýlíte. Operační systémy od Applu stále běží na programovacím jazyku Objective-C, a to z toho důvodu, že na něm prostě a jednoduše běží dobře a není třeba to měnit. Swift je tak spíše určený především pro vývojáře aplikací třetích stran, anebo pro nově implementované funkce, které Apple přidává do svých operačních systémů.
Mohlo by vás zajímat

Už v minulosti se Apple pokoušel o přepsání některých systémových částí z jazyka Objective-C do Swiftu. Tohle přeprogramování však namísto ulehčení přineslo další problémy, a tak se Apple rozhodl, že systémy nechá tak, jak jsou. Až po verzi Swift 5 tento jazyk navíc nedisponoval ABI stabilitou, která zajišťuje zpětnou kompatibilitu. V další verzi, tedy ve Swiftu 5.1, došlo ještě k přidání modulové stability. Jak ABI stabilita, tak modulová stabilita, jsou klíčovými prvky k tomu, aby bylo možné programovací jazyk využít v systémových komponentách.
Vývojář Alexandre Colucci sledoval, jakým způsobem se programovací jazyk Swift využívá v rámci operačních systémů již od iOS 9, kde byste tehdy našli pouze jedinou knihovnu napsanou ve Swiftu. Podle posledních informací, se kterými se Colucci podělil, je v iOS 13 celých 141 knihoven napsaných ve Swiftu, což je o polovinu více, než v iOS 12. Jak už jsem zmínil v odstavci výše, tak Swift se v rámci operačních systémů využívá především pro integraci nových funkcí a aplikací. V iOS 13 byl tedy Swift použit například u funkce Boční obrazovka, dále například u přepracovaných aplikací Připomínky a Najít. V případě aplikace Najít se Swift stará také o funkci offline vyhledávání zařízení. Mezi další aplikace, které Swift využívají, se řadí například Zdraví, Knihy a Zkratky. Pomocí Swiftu bylo také naprogramováno párování AirPodů a HomePodu.
Při pokusu o převod starých knihoven do swiftu Apple narazil na základní pravidlo: „Když to funguje, tak to neopravuj!“
:-)
To vždycky každému vysvětluji, že v tom nejlepším případě se dostaneme do stavu „pořád to funguje jako předtím“.
Druhá věc je samozřejmě nezamrznout v muzeu, technologický dluh…
Když to dopadne „pořád to funguje jako předtím“, tak je to bomba. Myslím, že v životě jsem takový výsledek neviděl.
Operacni system Apple je napsan v C nikoli v Objective C. Muzete si zdrojak zdarma stahnout ma nazev Darwin.