Zavřít reklamu

Včera večer začal Apple uvolňovat ostrou verzi jedné z nejzajímavějších softwarových novinek představených letos – konkrétně operačního systému iPadOS. Ačkoliv jsme se včera dočkali jeho první veřejné verze, je označována jako 13.1, jelikož se oproti iOS 13.0, ze kterého výrazně vychází, opozdila o pět dní a na iPady tak dorazila zároveň s iOS 13.1, který byl též vydán včera. S jejím příchodem se iPady naučili relativně dost zajímavých novinek. A právě v jejich využívání, ale i ve využívání starších prvků vás Apple proškolí v sérií videí.

Krátce po vydání iPadOS zveřejnil Apple na svém youtubovém kanále pětici videí, ve kterých uživatele seznamuje s hlavními prvky operačního systému pro iPady. Jakmile si je uživatelé osvojí, využívání iPadu nabere zcela nový rozměr, jelikož je citelně příjemnější a práce na něm mnohdy i o poznání rychlejší. Například takové zvládnutí multitaskingových funkcí je pro „iPadisty“ naprostý základ. Bohužel, z pětice videí jsou pro nás zajímavá pouze čtyři, jelikož v pátém Apple prezentuje funkce swipovací klávesnice, která není v našich končinách zatím dostupná. Uživatelé si tak musí zatím vystačit s alternativami třetích stran.

Díky iPadOS 13.1 se opět mírně naplní vize Applu o nahraditelnosti laptopů tablety, kterou hlásá již relativně dlouho. Zatímco v minulosti to však nebylo kvůli určité omezenosti iOS nic jednoduchého, nyní už se na iPady jako na náhradu laptopů minimálně na elementární práci nahlížet víceméně dá. Nový systém je totiž naučil třeba pracovat s externími úložišti, ale přidal jim i podporu Bluetooth myši. Za zmínku rovněž stojí mírná úprava domovské obrazovky, na kterou lze nyní připnout widgety pro rychlejší práci s nimi. Nakročeno má tedy iPadOS skutečně zajímavě. Jaké budou jeho další kroky však ukáže až čas, respektive další updaty z dílny Applu.

Související články

Dnes nejčtenější

.